şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adını şu anda çıkaramadığım dünyaca sayılan sevilen liderdir. ama öldürülen adamın adını biliyorum: iskilipli atıf hoca.

  evet şapka takmadığı ve şapka kanunu çıkarıldıktan bir buçuk sene önce şapkaya muhalefet ettiği için astırılıyor.

  sonra bu idamın savunulacak tarafı olmadığı görülünce de hakkında vatan haini, yunan ve ingiliz taraftarı gibi karalamalarda bulunuluyor. oysa kendisi başından beri milli mücadelenin açık bir destekçisi ve kendisine vatan hainliği isnad edilen bildirilere karşı mücadele ve muhalefet etmiş vatansever bir isim.

  zaten yargılanması da vatan hainliği üzerinden değil, baştan sona yazdığı şapka üzerine kitaptan yapılıyor.

  kendisine atılan iftiralara belgelerle cevap verilmiş ve karalamalar çürütülmüş.

  işte 1923 yılında getirilen özgür ve demokratik cumhuriyet sistemi sayesinde şapka takmadığı için bile insanlar astırılıyordu. tabi ki sistemin adı cumhuriyetti, yönetim şeklinin ise demokrasiyle, özgürlükle pek de bir alakası yoktu.

  edit: vatansever bir dindar olan atıf hocaya şu entryde bahsedilen bildiri üzerinden iftira atılır. (bkz: #70955551)

  hatta hedef saptırmak ve şapkadan asıldığını gizlemek için daha önceden şapka mevzusundan beraat etmişti, vatan hainliğinden yargılandı denilir.

  bunların hepsi kemalistlerin ucuz ve uydurma yalanlarıdır. verdiğim kaynaktaki istiklal mahkemesinde hakkında verilen idam kararındaki bazı satırları okuyalım, o zamanki kemalistler daha çok insana benziyorlarmış ki bunlara göre çok daha dürüst bir mahkeme metni yazmışlar.

  ''teali-i ıslam cemiyeti (tıc)’den bahsederken, hoca efendinin tıc mensubu olduğu ve suça iştirak ettiğini tespit ettiğim için kendisine hücum etmiş bir vazyette değilim…maznunun şahsını ve suçluluğunu aydınlatabilme gayretiyle tıc’den bahsetmişimdir. yoksa tıc’de yapmış olduğu işlerden kendini sorumlu kabul etmek maksadı güdülmemiştir. esasen tıc’de kendisi suçların en büyüğünü yapmış olsa dahi iddianamemde de arzettiğim gibi bunlar affedilmiş şeylerdir. ve kanunen yeniden ceza takibatı yapmak hakkını kaybetmiş şeylerdir''

  aynı kaynağın sonunda asılması için yazılan gerekçeli kararda bahsedilen bildiriyle alakalı veya yunan-ingiliz ilişkisiyle alakalı hiçbir delil sunulamamış, idamının sebebi şapka üzerine şapka kanunu çıkmadan bir buçuk sene önce yazdığı kitap olarak gösterilmiştir. ''bunlardan hoca atıf efendinin türkiye cumhuriyeti’nin yenilik ve ilerlemeye doğru attığı adımlara mani olmak ve halkı isyan ve irticaa teşvik etmek kastıyla ıstanbul’da 340 (1924) sonlarında frenk mukallitliği ve şapka adlı eseri yayınladığı...'' diye başlar ve devam eder şapka üzerinden gerekçeli karar.

  bildiri mevzusuna gelince;
  yukarıdaki bir entride bahsedilen bildiri milli mücadeleye karşı yazılmış ve halktaki kredisi ve güvenilirliği sebebiyle teali islam cemiyeti adına yayınlanması istenmiş. teali islam cemiyeti söz konusu bildiriyi başkan iskilipli atıf ve tahirülmevlevi gibi istiklal mahkemelerince yargılanan hocaların red oylarıyla reddetmiştir. buna rağmen bu bildiri teali islam cemiyeti adı altına basılarak yunan uçaklarından attırılmış, bunun üzerine red oyu veren üyeler bir tekzib yayınlayarak cemiyetten de istifalarını sunmuşlardır. yukarıda istiklal mahkemesinin de ''sorumlu tutulamaz'' demesinin sebebi budur. bu bilgi aptalların da okuyabilmesi için iskilipli atıf hoca'nın wikipedia sayfasında bile yazan bir bilgidir.

  giresun'da yargılanıp beraat edince, önce istanbul'a, oradan ankara'ya getirilip tekrar şapka üzerine yargılanmış, ve 3-15 yıl hapis isteyen savcıya rağmen idamla cezalandırılmıştır.

  idam emrinin ankara'dan geldiğini anlamak için herhalde einstein olmaya gerek yok. dünya liderinden.
 • cahil adam beyanatıdır.

  hakkında yazı yazdığı adamı bilmediği gibi yazdığı konunun aslı hakkında da herhangi bir bilgiye sahip olmayan adamın açtığı başlığa konu edilmiştir.

  şapka kanunu olarak bilinen 671 no'lu "şapka iktisası hakkında kanun" halka şapka ile ilgili bir yükümlülük getirmemektedir.

  bahse konu kanun halen yürürlüktedir.

  bahse konu kitap şapka kanunundan ve devriminden önce yayınlanmıştır.

  bahse konu şahıs şapka kanunuyla alakasız olarak vatana ihanet suçlamasıyla yargılanmış ve idama mahkum edilmiştir.

  vatana ihanet suçlaması türk bayrağı'nın hammaddesinin ingiliz bayrağının hammaddesi olduğunu söylemesi gibi bir dizi sebeple yöneltilmiştir.

  ek bilgi: ,bahse konu şahıs teâlî-i islâm cemiyetinin başkanı idi, bu cemiyet tarafından hazırlanan ve yunan uçakları tarafından anadolu'ya atılarak dağıtılan millî mücadele karşıtı bir beyannamesi (fetva) bulunmaktadır.
 • anasının amına yunan yarrağı girmediği için üzülenler derneği başkanına dert olmuştur.
 • siyasal islamcıyla tartışamaz, onu delille ikna edemez, onunla insani hiçbir zeminde buluşup ona hiçbir imkan verme ahmaklığını gösteremezsiniz.

  siyasal islamcı ile ancak ve ancak mücadele edebilirsiniz.

  yıllardır ısrarla yaptığımız bütün yanlışları gözümüze sokan yazarımsının, bütün bu savlara delil olan başlığıdır.

  ayrıca:

  (bkz: don't feed the troll)
 • yeterince adam astırmadığı için bu iğrenç dönemi yaşadığımız lider. dünya lideri olmak gibi bir gayesi olmamıştır, götünüzden element uydurmayın amk çomarları.
 • ileri görüşlü bir liderdir.

  zira "atatürk hocaları astırdı" diye yaygara koparanlar; 1,5 senedir "fethullah hoca idam edilsin" diye ortalığı inletiyor. neymiş, bir hoca da vatan haini olabiliyormuş demek. bunu 94 yıl sonra yaşayarak anlayabildiniz ama hala yorumlayamıyorsunuz.
 • iskilipli atıf, milli iradeye saygılı olmadığı için asılmıştır.
 • sadece şapka takmadığı için adam asılmasına müsaade ettiğini sanan salakları gösteren dünya lideridir.
  osmanlı'nın son zamanlarını, okuma yazma yüzdesi üzerinden de eleştiriyoruz zaman zaman ama şu dönemde okuma yazma bilip yine de okuyamayanları görmek gerçekten üzüyor.
  iskilipli atıf hoca denilen dalyarak, mustafa kemal'e kesin surette karşıdır. çünkü batı ile sentezlediği islam'a göre yunan iyidir. çünkü yunan uygardır, medenidir. söz konusu dalyarak'a göre ihtiyaç duyduğumuz şey o uygarlık ile islamiyeti sentezlemektir. anlayacağın konu sadece bir şapka değil.

  not: insan istiklal mahkemelerini özlüyor.

  "medeniyet öyle kuvvetli bir ışıktır ki, ona bigane olanları yakar"
  "medeniyetin coşkun seli karşısında mukavemet boşunadır. o, gafil ve itaatsizler hakkında çok amansız davranır"
  " medeni olmayan milletler, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdur."
  "memleket mutlaka modern medeni ve yeni olacaktır. bizim için bu hayat davasıdır."

  bu sözleri eden mustafa kemal atatürk, bunun gibi daha niceleri var. gerçekten medeniyet isteyen bir insan, bu sözlerin sahibine, bu gayelerin peşinde koşan insana düşman olur mu?
  sadede gelirsek bu dalyarak atıf'ın fikri anlamda güzel bir çabası yok, kim bilir kim tarafından kandırıldı da hainlik peşinde. medeniyet lafı ise onun yalandan dayanağı.
 • aynı mantıkla gazetecileri içeri attıran lider diyebilir miyiz?

  hemen köpürürsünüz onlar gazeteci değil terörist diye.

  işte bu yunan ordusuna hilafet ordusu diyen şerefsiz herifin de tek özelliğinin şapka takmamak olmadığını anlayacaksınız bir gün.

  ki sen kim köpeksin devrime karşı geliyosun? iyi olmuş.