şükela:  tümü | bugün
 • ing. sapiosexual

  entelektüellikten ve kullanimindan hoslanip buna bağlanan kisi olarak tanimlaniyor. akıllı veya zeki sözcüğünün latincesi olan sapien ile sexualis'in birleşmesinden oluşan sapioseksüalite "ben onun beynini seviyorum"culuk daha tam olarak.
  zeka, espri yeteneği ana kriterler. bir de entelektüel birikimle sorgulayıcı zihin.

  sapioseksüelliğin ülkemiz için bir kurtuluş noktası olduğunu belirtir, ekşi sözlük'e bu kelimeyi tanıtırken tüm zeki ve espritüel insanların bu kelimeyi kullanip trend haline getirmesini talep ederim.

  "bugün sapyoseksüelliğiniz benim içimi açtı canan hanım" "teşekkür ederim niçe bey, o sizin sapyoseksüelliğiniz. "

  "me? i don't care too much about the looks. i want an incisive, inquisitive, insightful, irreverent mind. i want someone for whom philosophical discussion is foreplay. i want someone who sometimes makes me go ouch due to their wit and evil sense of humor. i want someone that i can reach out and touch randomly. i want someone i can cuddle with. i decided this all means that i am sapiosexual."

  referanslar:
  http://www.urbandictionary.com/…term=sapiosexuality
 • zekadan etkilenme durumu, intelijans diyelim. ancak zeki kişilere ilgi duyanlara verilen sıfat.
 • - sap olduğumu biliyordum.

  bir türk sapyoseksüeli, sabaha karşı, taksim.
 • kişinin partnerinin zekası aracılığıyla kendi zekasına hayranlık duyması şeklinde de tanımlanabilir.
 • woody allen ın kız tavlayabilmesinin bilimsel açıklaması.
 • cinsel açıdan uyarılması akıl ve zeka ile gerçekleşen. akıllı kadın/erkek sevmekten öte birşey olup, uyarılmaya dairdir. tabii bu noktada zeka ve akıl uyarılan gözünden değerlendirildiğinden, öznel bir nitelik taşır. iş bu öznellik nedeniyle camiada çok kullanılan bir kavram değildir.
 • kültürümüzde "aklını seveyim" tabiri ile dile getirilen zekadan etkilenme, zekayı sevme durumu.
 • stephen fry bu tip insanlardandir. kendisi muthis bilgi birikimiyle bas dondururken, bir qi bolumunde acikladigi uzere bilginin pesinden kosan ogrenmeye hevesli insanlar onu heyecanlandiriyormus*. meraklisina duyurulur, 15 yillik sevgilisinden ayrilmisti gecenlerde.**
 • bunlar da bir çeşit güce tapandır, zira bilgi güçtür, zeka güce ulaşacak araçtır. yoksa sadece evdeki iq testi sonuçlarını görmekle olacak iş değil. asıl seksi olan güçtür, iktidardır. zeka bence buna ulaşacak potansiyelin göstergesi olduğu için seksidir. bu nedenle bir alanda çok iyi olan biri o alanı anlatırken seksidir. yoksa bir quantum mekaniği olsun efendim bir helikobakteri olsun, bir rusya'nın sıcak denizlere inmelerindeki asıl amaçları olsun gerçekten tek başına her bağlamda dikkat çekici değildirler. ama geceyarısından sabahın dördüne kadar jön türkler miydi ittihatçılar mıydı, bir sehpanın başında dinlemişliğim vardır. dolayısıyla mesele herhangi bir alandaki iktidarın sunulması meselesidir.
 • ''salak'' insanlara katlanamayanların da adıdır. bu kişiler ''aklı güzel'' olanlardan ne derece etkileniyorsa ''aklı kıt'' olanları o derece itici bulur. ''aklı kıtlık'' öyle genelgeçer gerçeklerle insanların tanımladıklarından olmak değildir. herkesçe kabul görülmüşlük bile onlar için bir kıstas değildir. bu insanların farklı bir bakış açıları vardır. onları kandıramazsınız, ayrıntıcıdırlar. bir cümlenizi yakalayıp kurulmasındaki ince zekayı düşünüp size hayran olabilirler. bu kişiler için başka insanlar tarafından ''salak'' ya da ''akıllı'' olarak addedilmeniz bi' sikim ifade etmez. onun kıstaslarına göre değerlendirilirsiniz. sizi bir kalıba sokmaz.

  bu kişilerin sevişmeleri kelimelerle olur. kelimelerle öyle oyunlar oynarlar ki, bundan aldıkları zevkten ötürü bunu ömür boyu devam ettirebilirler. inanması güçtür, ama bunu kimsenin anlamasının peşinde değillerdir. onlar yaşanacak zevklerin en acayibini bile bulup yaşıyorlardır. bu kişi, kelimelerle orgazm yaşatabilir karşısındaki insana. ha, bu karşısındaki insan kesinlikle bizim sapyoseksüelin ''güzel akla sahip'' olarak addettiği kişi olmalı. değilse zaten size çok kullanmadığı cümlelerden sarf etmez. günlük dili diğer insanlarla anlaşabilmek, işlerini görebilmek için kullanır. ama unutulmamalıdır, sizin o çok bildiğiniz alfabeden kendine çok farklı bir patern yaratmıştır.

  bu kişiler biraz da faşist olabilirler bak. niye? ya zaten ''salaklara''* dayanamıyor, onların olmaması dünyayı daha güzelleştireceğinden yok olmalarını yeğleyecektir. yolda sokakta dolaştığında yüzleri değil cümleleri görür. eğreti kurulmuş cümleleri, ''bomboş'' olma halini rahatlıkla ayırt eder. elinde görünmez bir kılıçla dolaşır ortalıkta. bomboş cümleler kuranların kafasını kese kese ilerler insanların arasından; çünkü biliyor ki o kafalardan çıkan her ses, evrende kimse duymasa dahi kaybolmayacaktır. çok gereksiz. insanın kendini gerçekleştireceğine inandığından ''aklı çirkin'' olmayı tamamen kişinin kendine bağlar. tüm suçu kişiye yüklemese de çoğunluğu onundur. en önemli özelliği cinsiyetsiz olmasıdır. düşüncelerin cinsiyeti var mıdır ki hem onun olsun? o sebeple bir kadından ya da erkekten etkilenebilir bu anlamda. güzel ya da çirkin olmanız önemlidir onun için ve şuna inanır: düşüncelerini eşsiz bulduğu biri, onun için asla çirkin değildir. bu, isterse herkes tarafından çirkin olarak gösterilmiş biri olsun. tecrübe edilmiştir.

  tüm o güzel, çirkin, akıllı, salak gibi etiketleri yapıştıranlara duyduğu nefretle tüm cinsiyetsizliğiyle savurduğu okkalı bir küfürdür bu insanın yaşaması. sizin ortak paydada buluşup insanları sınıflandıran zihniyetinizin götüne sokayım der. son sözü bu olabilir. seyircilerine reverans yapıp gerektiğinde ayrılır sahnesinden.
hesabın var mı? giriş yap