• karşı cinsin doktora yapmış olması, evinin yığınla felsefe kitabı dolu olması, iki yabancı dil bilmesi sikinizi dimdik ya da amınızı ıpıslak yapıyorsa evet, siz de bir sapyoseksüelsiniz.
  • biz bunu görsellerle anlattık;

(bkz: #140890925)
  • afrika savanlarında vahşi hayvanlardan korunmak için çıkarttığımız "a,u" seslerinin bugün "birbirimizi anlamak için kullanılan" lisana evrilmiş olduğu üzerine oldukça problemli bir yanılgı var. birbirimizi anlamanın defans odaklı bir mekanizmayla gerçekleşeceğini düşünmekse trajikomik. zira düzensiz sesleri anlamlı bir hale getirme çabasının hayatta kalmak için bir avantaj sağladığı düşüncesiyle geliştirildiğini kabul ediyoruz. gün ola, yanlış zamanda yanlış sesler çıkarttığınız yeni dünyadaysa sözleriniz(sesleriniz) sebebiyle gebertilebilirsiniz. bu başlı başına, insanın evrimsel bağlarına ihanettir. neyse, hakikaten de lisan birbirimizi anlamakla ilgili olsaydı, tensel mesafede delice salgılanan hormonlara gerek kalmaz körelir giderdi belki de.

sapyoseksüelizm diye popüler bir şehvetlenme var, "beynini yalamak" diyorlar. böylesi nedense zekice ve ayrıcalıklı geliyor duyumsayanlara. tuhaf, çünkü beyin beyindir aynı karaciğer, pankreas gibi erojen olmayan diğer organlar gibi. olsa olsa diğerinin beynini analiz ettiğini sandığın sözcükler dünyasının imgelediği bir takım tahlillerinin neticesinde "zeki" diye sınıflandırdığın beyin sahipleri sana seni tehlikelerden koruyabilecek ya da oportunite sağlayabilecek bir güç olarak temsil olabilir ve de bu sende onunla üreme arzusunu alevlendirebilir. mesela çok iyi top sektirdiği için sapyoseksüel sınıfına tabii bir erbab, futbol oyuncusundan tahrik olmaz, hatta çoğu zaman top sektirmede uzmanlaşmış bu insanları salak bulur. oysa top sektirmek ciddi bir hesaplama ve iyi eğitilmiş performatif bir beyin işidir. açıkça sapyoseksüelizm kategorik olarak bir tür safsatadır, sapına kadar içgüdüseldir, yetmez, statükocu bir fantezidir. birisinin konuşmaları sizi tahrik ediyorsa, içinizde kırbaçlanmayı bekleyen bir seks kölesi yatıyor olabilir. yatmıyor da olabilir ama siz yine de bi' kapıyı çalıp tanışmayı deneyin derim. insan kendini böyle böyle keşfediyor neticede.
  • sırf ismi yeni duyuldu diye bir süreliğine saman alevi gibi yalandan moda olup ateşi sönen akım.

böyle olduğunu iddia eden bir iş arkadaşımız vardı. ortamda biri espri yapınca kendisine birkaç kez tekrar edip açıklamamız gerekiyordu.
  • 19 yaşımdaydım ve sapyoseksüel olduğumu düşünüyordum. okcupid'de profili buram buram zeka kokan (bana göre) ama hiçbir fotoğrafı olmayan birisiyle yazışıyordum. görüşme teklifini kabul ettim. görünüşe dair hiçbir şeye önem vermediğimi kanıtlayacaktım kendime sözde. ta ki gelen adamın 165 boyunda, kötü kokulu (yaşlı evi gibi kokuyordu) ergenler gibi çatallaşan sesli biri olduğunu görene kadar… geçmek bilmeyen bir süreydi. sondu. daha da sapyoseksüelim demedim ve blind date yapmadım. bu da böyle bir anımdır.
  • i'm
  • bu kavramın henüz lügatımızda olmadığı 90'lı yıllarda yaşadığım aşağıdaki diyalog, sapyoseksüellikteki kıdemimin tescilidir:

ben: olm ben x'e aşık oldum lan.

arkadaşım: la sen de hep geniş alınlı kızları beğeniyon.
  • kendi denginde aptal birini aramaktır. yok ben kendimden zihinsel açıdan katbekat üstün birini arıyorum , o kişiyi hak ediyorum dersen bu sefer gerçek bir aptal oluyorsun çünkü kapasitenin yetmeyeceği birini kavrayabileceğini , anlayabileceğini düşünme gafletinde bulunuyorsun .bu durum anlayamadığın dili konuşmaya benziyor . peki kişi bu durumda aptal olduğunun farkında olabilir mi ? olamaz , sadece diğerleri bunun farkındadır .
  • dış güzellikten, fiziksel görüntüden ziyade, entelektüellik ve zekâdan etkilenen kişi.
    akıl aşığı.
  • yalan oğlum yok öyle bir şey.
hesabın var mı? giriş yap