şükela:  tümü | bugün
  • the big bang theory, person of interest, chuck gibi dizilerle son yıllarda başlayan smart is the new sexy akımı sonucu sapyoseksüelliğin prim yapmasıyla birçok kadın sapyoseksüel olduğunu iddia etmeye başladı.

kavramın kendisini dahi anlayamamış insanların, prim yapma isteğiyle bunu söylemeye başlaması sonucu maalesef sapyoseksüalite, hiç dizi izlemeyip sürekli belgesel izlediğini söyleyen insanların dünyasında belgeselden farksız bir hal aldı.

öncelikle ben zekanın genetik açıdan büyük ölçüde anne tarafından belirlendiğini düşünen biri olarak, kadınlar için zekanın zaten bir cinsel çekicilik unsuru olduğunu düşünmüyorum, ki biyolog değilim bu konu benim adıma hala tartışmaya açık.

zeka ve entelektüel birikimin kadın için cinsel çekicilik unsuru olmaması ise gayet anlaşılır. kaynaklara erişim yönünden analitik zekanın belli bir noktanın ötesinde zenginlik sağlaması olası değil. mesela, ilber ortaylı ali ağaoğlu'ndan katbekat daha zeki ve entelektüel olsa da, günün sonunda zenginlik sonucu ali ağaoğlu daha fazla kadını etkileme potansiyeline sahip, nitelik ve nicelik farkı olsa da.

kadınlardaki temel yaklaşım aslında, beğendiğini zeki bulup bu yönelimini rasyonalize etme üzerine inşa edilmiş. zekanın farklı birçok türü olsa da, birçok insanın aklında zeki dendiğinde oluşan imge analitik zeka ve bunun toplumsal stereotipi de nerd erkekten başka bir şey değil. zaten kavramın çıkış noktasındaki dizilerin ana karakterlerini de inceleyecek olursak, hepsi nerd ve geek potansiyelini içlerinde barındıran tipler.

nerd erkeklerin ise, kadınlar tarafından çekici bulunmaları ihtimal dışı. nedeninden hala tam olarak emin değilim ama analitik zekanın yoğunlaştığı bünyeler çoğunlukla ektomorf vücut tipine sahip ve fiziksel açıdan çekici olmayan insanlar. zaten tarihteki bilimadamlarının çoğu da fiziksel olarak çekici tipler değildi.

tanım: istisnaları olsa da, toplum tarafından onaylanma ihtiyacı içinde sapyoseksüel olduğunu iddia eden ve çelişkili davranan kadındır.
  • saykoseksüel diye okudum amk
  • kadin dediginin esmeri olur kizili olur sarisini olur sutun bacaklisi olur balik etlisi olur o ne lan sapyoseksüel(yazarken bile basliga baktim kac kere). sapdan hoslanan mi nedir bu?

gavur icadı kadın
  • (bkz: ben)

lakin şu an düşününce, bu iddiama bi ayar çekmem gerektiğini anladım.

ben alfa erkeklerden seçmece olucaksa sapyoseksüelim.

yani ilk kırılımda değil, ikinci ayakta sapyoseksüelim belki de...

çok seksi, çok yakışıklı bi adam ama boş... imkanı yok. dayanamıyorum. çok çekici bulduğum halde hayatımdan itinayla uzaklaştırdığım pek çok adam var.

ama öteki yönü de itiraf etmem lazım. adamdan zeka ve entelektüel birikim fışkırıyor fakat diş ve dudak yapısı nedense midemi bulandırıyor. yanlış anlaşılmasın, bunu mecaz anlamında, aşağılamak için söylemiyorum. gerçekten bir şey midemi bulandırıyor. yani o sapyoseksüel kafamın önüne, şekilci kafam ve hormonlarım geçiyor.

bu beni tam olarak ne yapar bilmiyorum. tatlı su sapyoseksüeli?

akıllı adama, bilgiye, espri becerisinin altında yatan pratik zekaya zaafım var. çok beğenmediğim bir adam, yorumlarıyla, birikimiyle "yakışıklı" ve "seksi" gözükmeye başlıyor gözüme. belki de kilit nokta özgüvendir...

öf yine kafa karışıklığımla, neticelendiremediğim bir iç dökme seansına dönüştü çabalarım.

beni anlayıp bana anlatıcak biri varsa yeşillendirsin. ansızın çok seksi gözükmeye başlayacağından hiç şüphem yok.

ccc ana britannica ccc, amin.
  • sıklıkla "yakışıklı + aptal" yerine "yakışıklı + zeki"yi tercih eden kadın anlamına gelir. ki zaten partnerinin salak olmasını istememek sapyoseksüellik falan değil bildiğin doğal seçilimdir. burada zeki diye tercih edilen kişi genelde fiziksel olarak en kötü ortalamadır, 5/10'un altına pek düşmez. maymun gibi biriyle çok zeki diye sevişene henüz rastlamadım. ayrıca ilk entry'de çok doğru bir noktaya değiniliyor, insanlar(erkek-kadın ayırmaksızın) fiziksel olarak beğendikleri kişilerin zekasını da olduğundan fazla görüyorlar.

aslında sapyoseksüel kavramının varlığı başlı başına saçmalık. zaten ne sözlüklerde ne de bilimsel literatürde bulunan bir kavramdan bahsediyoruz. karşısındaki insanın zekası/bilgisi/kültürü herkes için farklı derecede önem arz ediyor. bu zaten çok açık ve partnerde başka bir özelliği tercih etmekten bir farkı yok. dolayısıyla bir cinsel yönelimmiş gibi davranılmamalı.

misal ben uzun kadınlardan hoşlanıyorum, mehmet abi büyük meme seviyor, sen de zeki erkek/kadın seviyorsun. ama biz kendimize ayrı ayrı isimler bulmazken sen çıkıp "ben sapyoseksüelim" diyorsun. e saçma oluyor haliyle. belki sen büyük meme sevecek kadar sığ biri değilsin, zekaya önem veriyorsun çünkü kendin de çok zeki ve elit bir insansın. bunu da herkes bilsin istiyorsun. ama işte ona da sapyoseksüellik değil gösterişçilik diyoruz.

yukarıda yazılanlar büyük oranda erkekler için de geçerli tabii. fakat bu iddiada bulunan genelde kadınlar oluyor, onu da söylemeden geçemem.
  • (ilk yazi icin konusuyorum. oncelikle'yi atlasaniz da olur cok onemli degil.)

oncelikle:

(bkz: i'm an ectomorph and i found this offensive) ya her sey okey ama ektomorfa niye giydirilmis anlamadim. brad pitt de ektomorftur edward norton da beckham da. tamam mezomorf olunca kas yapmak korumak daha kolaydir, ya da tisortun giyilikken, hicbir sey yapmadigin halinle, cabalayan bir ektomorftan iyiymis gibi gorunebilirsin veya gorulebilirsin. ama yag oranin hicbir zaman dusmeyecekse, hedef kitlen "erkek dedigin gobekli olur" diyen gobekli, rakici, balik etli yagli hanimablalar degilse ekto olmak her turlu daha iyidir. yani bahsettigim genis kitleye oynuyorsan eyvallah. ama guzellik olarak ust yuzdelik dilimden bir dişi, karsisinda parasi bok da olsa morbid obez gormek istemeyecektir. full+full agzina kadar dolu, fit ektomorfun bu yuzdelik dilimde mezomorftan cok buyuk eksigi olmaz. 10 sene icerisinde ronaldo'ya daha yakin olan ektomorf olacaktir. ki ronaldo da ektomorftur.

sonralikla:

sapyo oldugunu iddia eden kadinlara gelirsek, kafalari karisiyor. ya da zeka diye iddia ettikleri şey sosyal baskinlik/statu cikiyor. sirf zeka ile hatun tavlansaydi mucitlerin tum hayatlari icat basinda degil, disarida hatun ayiklamakla gecerdi. gecen gun okudum tesla'nin kiz arkadasi olmamis. (yazan eksici bunu kicindan mi uydurdu gercek mi bilmiyorum. ama kendisine güveniyorum.) ote yandan elon musk'in karisina baktigimizda erik gibi oldugunu görüyoruz. "elon'un para bok, tesla'nin diildi" diyebilirsiniz. elon, karisina konusmak/zaman gecirmek icin saat limiti koyan bir herif. buna ragmen ve bosamasina ragmen tekrar evlenmesi dusunulunce bu aşktan baska mumkun degil. aşk da parayla olacak is degil. tamam parayla diger her sey olur ama o kadar da degil. parayla aşk olmaz. yanisi: elon'da tip var statu var arkadaslar. tesla'da sirf zeka var ve rahmetli, bir kizin elini dahi tutmamis. su an yaşasa yuzune tukurecek olan kizlar torrentten indirdikleri the prestige'i izleyip arada tesla başlığında kendisini ovuyorlar. sadece o kadar.

bugun kadinlar tarafindan aziz sancar yerine elon musk'in konuşulması, tartisilan olgunun sapyoseksualite gorunumlu siradan bir seksualite oldugunun delilidir. "ben sapyoyum" diyerek "beyinliyim, farkliyim, zeki olani farkeder ve isterim" alt metnini veren ama yazdıklarına bakinca gulduren kadinlar da delilleri saglamlastirarak sapyoseksuel diye bir seyin olmadigini, bu konu uzerine daha fazla dusunmenin zaman kaybi oldugunu anlatiyorlar aslinda.

(bkz: sapyoseksüel/@zokondor)
    (bkz: sapyoseksüel bir kızı tavlama teknikleri/@zokondor)

ben bir erkek olarak birak sapyoseksuelitenin varligina inanmayi, bilgisayar kullanmayi beceremeyen naif ve guzel bir hatunu ada lovelace'a tercih ederim. bi de gozleri guzelse, mesela meme falan, zaten benim zeka da denk seviyeye gelir. kadinlar bunu dumduz diyemiyor cunku yeterince zeki olmayan erkek onlari rezil edebilir. tipli bir adam agzini actigi an komik duruma dusebilir. kadin düşuremez mesela komik duruma. cunku sen korursun onu, izin vermezsin. ona gulerlerse masadan kalkar alir goturursun olumsuz kisilerden uzaga. sarilirsin, onlarin amk dersin. masadakilerle bir daha gorusmezsin. bir daha olmamasi icin de ogretirsin. bir daha olup olmamasi senin icin sorun degil, onu korumak icin. bunlar icgududur. iki uc kandirilmis 3. dalga feministin dayanaksiz iddiasiyla milyon yillik evrimin sonucunda sahip oldugumuz icgudulerimiz degismez. kadin kollayana koruyana cekilir. erkek de kollayacagi koruyabilecegine. ikisinin de bu konularda dedikleri çöptür. yaptiklari gecerlidir.

iste ayni ornek cinsiyetler tam tersiyken cok sikintilidir: erkege ogretmek zordur. aptal bir erkege ogretemezsin. bir de baskin bir tipse duble salakliktir kafa dayanmaz. uste cikar ve kendini israrla rezil eder. yok erkek de uysal ise; kadin erkegi korumaya kalkinca garip bir durum ortaya cikacaktir. kadinlar bu durumu hic begenmezler. disaridan gorulmek istemedikleri bir senaryo bu. superman olmayan bir erkek. gucsuz bir erkek, sizlanan, mizlanan, dert yanan erkek. cocugu gibi. bunu overler, bunu istediklerini soylerler ama bununla karsilastiklarinda muhakkak baskalarina cekilirler. karakterleri varsa birakip giderler. yoksa daha fena.

bu yuzden biraz zeka isterler. ama biraz. iz miktarda. sapyo mapyo yalan. yukardaki linklerde yazdik 50 kere. daha kac farkli sekilde dalga gecmemiz gerekiyor?

3 haneli iq, rezil etmeyecek kadar eq ve at yarragi gibi ego, zeka diye isimlendirilmeye calisilmakta. bu, zekaya hakarettir.
  • eğer bu kadın türkiye'de yaşıyorsa hiçbir sanatsal faaliyete iştirak etmediklerini şahsi tecrübemle söyleyebilirim.
    kendisi zeki erkeklerden hoşlanır ama hiçbir kültürel birikimi yoktur. sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle kültür ataşeliği taslar.
    yani okudukları üç-beş kitaptır. izledikleri sıradan, herkesin bildiği filmlerdir. arada bergman, kubrick izleyen çıkar ama onlar da mevzuyu çakamadıklarından 'aaaaaabi kübrik efsane yaa' demekle geçiştirirler.
    bir kere zekadan etkilenmek diye bir şey doğada yoktur.
    doğa zeka üzerine çalışmaz.
    doğanın temel prensibi, çok üzülerek söylüyorum sevgili çaykovski hayranı arkadaşlarım 'pompa'dır.
    güçlü olan alır. zeka ve para arasında korelasyon yoktur ne yazık ki.
    dolayısıyla o sapyoseksüellik taslayan kadınlar, zeki ve evde domates kemiren bir adam yerine, yarı hödük, neanderthal, ama dışarda kendilerine istiridye soslu dana biftek ısmarlayacak biriyle gayet tabii bir şekilde ilişki kurabilirler.
    ha diyeceksiniz ki zeki adam aç kalmaz. valla türkiye'de kalıyor, aksini iddia eden varsa dragos tepelerine yalnız ve silahsız gelsin, kozlarımızı paylaşalım.
  • başımdan eksik olmayan, ekseriyetle aileleri ile problemleri olan, narsist kişilik bozukluğuna sahip,kendilerini zeki zanneden, devamlı karşı tarafın kendilerini etkileme gibi bir görevleri olduğunu sanan 60 iq'dan hallice kadınlardır.

61 iq'dan itibaren kendilerini etkileyebilirsiniz.

not: ben de narsistim. hacı hacıyı mekke'de...