şükela:  tümü | bugün
  • zekadan etkilenme durumu.

fikrimce abartılmış bir balondur. kimse zekayla ilgilenmiyor demiyorum tabii ki ama gerçekten öncelik sırasında baya gerilerdedir. karşı cinste ilk olarak karakter uyumuna, tipe falan bakılır; kimse kimseyi kandırmasın. öyle olmasaydı pop veya rock yıldızları gibi bilim insanlarının, satranç şampiyonlarının falan da büyük fan kitleleri olurdu, değil mi?
  • çok fazla insanın, "bilhassa kadınların", olduklarını iddia ettikleri kavram. ancak günümüzde bu kavram, içi oldukça boşaltılmış bir şekilde kullanılmakta. bilhassa kadınların kullanımını özellikle belirttim çünkü bu kavram adeta bir sığınak görevi görür kadınlar için. hoş, bunu yaptıkları için kadınları suçlamak da çok doğru değil, çünkü bu kadar yoğun kullanımın altında "bilhassa erkekler" tarafından yapılan yoğun yargılamalar yatmaktadır. bu yüzden sapyoseksüellik kavramı, kadınların çoğu tarafından hem bir savunma mekanizması, hem de kaçış noktası olarak kullanılmaktadır.

peki neden bunları söylüyorum? pek tabii, aslında bu insanlar gerçek anlamda sapyoseksüel, yani karşı tarafın zekasından etkilenip ıslanan, tahrik olan insanlar olabilirler. ama düşündüğünüz zaman, stephen hawking dinleyerek mastürbasyon yapan kişi sayısının sıfıra baya yakınsadığını düşünüyorum. yapanların da bir psikiyatra görünmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

birbirimizi kandırmayı bir kenara bırakıp gerçekleri itiraf edelim. zekadan, huydan, karakterden, boktan, püsürden önce hepimiz öncelikle fiziksel özelliklere bakıyoruz. erkeklerin nerelere baktığı zaten belli, çok fazla detaya girmeyeceğim ancak ilk bakışta boy-en oranı erkeğin ilgi alanında kalan ve sonraki süzüşte vücut hatları ve görünüm itibariyle erkeğin ilgi alanında kalan kadın, erkek için ilk seksüel cazibeyi yaratıyor. kadına geldiğimizde de benzer bir durumu uyarlayabiliriz, ancak erkeğin tutumundan farklı olarak, kadın bunu kadınsal içgüdüleri ve bilinçaltı sayesinde gerçekleştirir. kadın bir erkeğe ilk bakışta boyu boy mu, kaşı kaş mı, gözü göz mü diye bakarken aslında içten içe iki sorunun cevabını aramaktadır.

1- bu erkek beni güvende hissettirebilecek fiziksel donanıma sahip mi?
    2- bu erkek genlerimi bir sonraki nesle aktarma konusunda ideal bir seçim mi?

bu yaklaşıma karşı çıkacak, "beni bir erkeğin güvende hissettirmesine ihtiyacım yok!" tepkileri verebilecek, fazlasıyla feminist kadınları tenzih ederek açıklamaya devam ediyorum, zira normal şartlar altında her iki cinsin de farklı şekillerde güven duygularını tatmin edecek bir karşı cinse ihtiyacı vardır.

ilk etkileşimden geçer not aldıktan sonra, gözlem bu kez giyim kuşama kayar. zevkli bir adam mı, giyimiyle de ilgi çekici mi yoksa alelade bir insan mı? burdan alınan geçer notla birlikte ilgi bu kez vücut dili ve mimiklere kayar. er kişinin burdan da geçer not alabilmesi gerekir ki, artık kadının radarında olsun, herhangi bir konuşma, tanışma girişiminde negatif cevap almasın ve sapyoseksüel olduğunu iddia eden kadını zekasıyla etkileyebilme şansını elde etsin.

tamamen şans faktörüyle bir kadının alanına girebilmiş, zekasıyla ön plana çıkan ancak fiziksel olarak yetersiz kalan bir erkek için bu kadın farklı savunma mekanizmaları öne sürerek erkekten uzaklaşma yolları arayacaktır. insanın karşı cinsteki arayışı hiçbir zaman salt zeka olmamıştır, olamaz da. bu yüzden sapyoseksüelliği ilişki arayışlarında temel özellik değil, yan özellik olarak kullanmak daha sağlıklı olur.
  • zeka her şey değil ama çok şey. para gibi. varlığı dert yokluğu yara. çok zeki diye tipim olmayan biriyle olmaz ama dünyanın en yakışıklısı olsun aptalsa hiçbir şekilde olmaz. zeki ama gideri var olanlar işte onlar benim bebeklerim.

ps: bi de iq tavan ama eq diplerde olanlar var ki onlar aman aman evlerden ırak. kibirden burunlarının ucunu görmeyen empati yoksulları.
  • aslında hepimiz gizli sapyoseksüeliz.
  • "önce fiziksel özellikler" diyenleri de anlıyorum ama günümüzde ilişkiler eskisi gibi değil ki.
    dışarıda yani gündelik hayatta rastgele ya da arkadaşlar aracılığıyla biri ile tanışmak, sosyal medya araçları vasıtası ile tanışmak yanında daha geri planda kaldı bence günümüzde.
    e hâl böyle olunca, o kişi ile ilgili pek çok doneye daha tanışmadan bile erişilebilen bu devirde, kişinin geçmişi ve paylaşımlarına bakarak "zeka" olarak tatmin edici olup olmadığı hakkında hiç de azımsanmayacak çıkarımlar elde edebiliriz sanki.

çeşme başında olur a biriyle tanışırım belki devrinde değiliz ya en nihayetinde :)

o yüzden ben "önce fiziksel güzellikler özellikler" algısının, bu çağın getirisi (belki de götürüsü??) olarak geri planda kalmakta olduğunu düşünüyorum.
    çünkü artık herkes erişilebilir.
  • çirkin kızların instagram profillerine yazdığı kelimedir. ama bu kızcağızların karşı tarafın baby face olmasına özellikle dikkat ederler.

aslında burada verilmek istenen mesaj şu "ben beyin seviyorum lütfen beni güzelliğimle, boyumla, sexapalitem ile degerlendirmedir"

not :bizde isterdik kitaplar üzerine konuşup tartışabileceğimiz bir kız arkadaş ama olmadı kısmet bu işler çok şey yapmamak lazımdır.