şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istiridye kapaklı telefonlarda, görüşme esnasında anten daha aşağıda kaldığı için düşük olan değerdir... bu yüzden kapaklı telefonların sar (specific absorption rate) değerleri genellikle tek parça telefonlara göre daha düşük olur.

  (bkz: motorola mpx200)
 • tüm cep telefonu markası ve modellerinin sar değerini gösteren * site için;
  http://mobile.softpedia.com/
 • nokia telefonlari icin; http://sar.nokia.com/sar/index.jsp adresinden ogrenebilinen degerler...
 • cnet'in hazırlamış olduğu sürekli güncellenen listeye buradan ulaşabilirsiniz. motorola v195s'in 1.6 sar değeri ile birinci olduğu listeden bazı popüler telefonları şu şekilde sıralayabiliriz:

  6) blackberry curve 8330 - 1.54 w/kg
  9) nokia e71x – 1.53 w/kg
  12) blackberry bold- 1.51 w/kg
  14) motorola droid – 1.49 w/kg
  17) lg chocolate touch - 1.47 w/kg

  ilgili sayfada bir de bottom 20 list var ama tanıdık telefon göremedim tabii ki.

  iphone 3gs 0.79 w/kg, nexus one ise 0.867 w/kg sar değeri ile listenin top20 ortalamasının yarısı kadar zararlı görünüyor. bu aletleri almak için, al sana bir bahane daha* (bkz: sevişmek icin bahane aramak)
 • öneminin ne zaman anlaşılacağını çok merak ettiğim değer veya başka bir bakış açısıyla özellik. sürekli yanımızda taşıdığımız, her gün dakikalarca hatta saatlerce beynimize dayalı olarak tuttuğumuz bir cihazın özelliği. tüketicilerin çon büyük bir kısmı böyle bir değer olduğudan haberdar bile değil. diğer bir kısmı da nükleer enerjiye karşı çıkma konusunda gösterdiği hassasiyeti her gün cebinde taşıdığı radyasyon kaynağı konusunda göstermiyor malesef. üreticilerin de işine gelmiyor olsa gerek ki, bu konunun üzerinde fazla durmuyorlar. heralde ürettikleri aletin bir radyasyon kaynağı olduğunu hatırlatmak istemiyorlar.

  halbuki çok önemli bir pazarlama stratejisi olarak kullanılabilir sar değeri. artık günümüzde kimsenin sar yüzünden cep telefonu kullanmaktan vazgeçeceğini sanmıyorum. dolayısıyla öyle veya böyle herkes cep telefonu kullanmaya devam edecek. ama sar değeri düşük modeller üretilir ve tüketiciler bu konuda bilgilendirilirse çoğu insanın telefonun özelliklerinden çok bu değere göre seçim yapacağına ve dolayısıyla zamanla tüm üreticilerin bu konuya daha titizlikle yaklaşacağına inanıyorum.

  tabi ki çevremizde sağlığımızı tehdit eden tek faktör sar değil. sadece evimizde bile, telsiz telefondan kablosuz modeme kadar pek çok zaralı cihaz bulunduruyoruz. ama bu boşvermişliği anlamak da gerçekten mümkün değil. unutmamak lazım ki sar etkileri uzun vadede ortaya çıkacak ve belki de yakında kanser oranlarında tüm dünyada bir patlama yaşanacak. hatta yaşanıyor malesef.. cep telefonu alırken en azından ayda bir kullandığımız kamerasının kaç piksel olduğuna dikkat ettiğimiz kadar sar değerine de dikkat etmemiz gerekmiyor mu sizce de?
 • yasal üst sınır amerika'da 1.6 w/kg, avrupa'da ise 2 w/kg. fakat yasal limitlerin olması gerekenden çok yüksek olduğu ve 1 w/kg'ın üzerindeki değerlerin ciddi anlamda zararlı olduğu söyleniyor. telefon almadan önce bu konuyu araştırıp bir bilgi sahibi olmakta çok büyük fayda var.
 • ingilizce bilenler için konu ile ilgili farklı yorumlar;

  http://www.digitalsociety.org/…easure-of-radiation/

  http://electricsense.com/…e-sar-totally-misleading/

  açıkcası insanın kafası karışıyor. sar değeri kuyuya mı yoksa kafamıza mı atılan bir taş acaba?
 • artık üreticilerin iyice sallamadığı değer. en uyduruk telefon bile sınıra yakın değerlerde artık. insanların beyninde tümör mü olur, başka bir şey mi olur umrunda değil kimsenin.

  tabii siz de tüketici olarak dokunmatik ekrana dikkat edeceğinize biraz da buna dikkat etseydiniz böyle olmazdı tabii... geri zekalılar sizi...
 • sağlık bakanlığı' nın da hiç sallamadığı değer.