şükela:  tümü | bugün
 • sağlık bakanlığı' nın da hiç sallamadığı değer.
 • bir yerden sonra 3. kulağımızın ayfona benzeyen bir tipte alnımızdan çıkmasını sağlayacak değer. mutasyona uğrayacağız hepımızı bu yuzden gerçi biz ölürüz cocuklarımız ayfon kulaklı doğar onun cocuklarının g.undede bulutuut kulaklık cıkar boylece maymundan insana insandan da telefona geçiş yapıcaz.
 • telefon tercih ederken işlemcisi, rami, işletim sistemi vs. olduğu kadar göz önüne alınması gereken bir kriter. sardatabase.com adresine göre bazı popüler telefonların sar değerleri şu şekilde (w/kg):

  iphone 4s: 0.988
  iphone 4: 0.93
  htc one x: 0.909
  htc incredible s: 0.876
  htc sensation ve htc sensation xe : 0.358
  samsung galaxy s2: 0.338
  samsung galaxy nexus: 0.303
  samsung galaxy note: 0.256
  sony xperia s: 1.3
  nokia 5800: 1.0
  nokia lumiat 800: 0.94
  lg optimus 3d: 0.368
  lg optimus black: 1.27
  lg optimus 2x: 0.545
 • etkilerini yavaş yavaş gösteren bir değerdir
 • telefon masaya konduğunda markasıyla kazandıracağı havadan daha fazla önemsenmeyen telefon özelliğidir.
  'sar' aslında bir telefondan beklediğin en önemli şey olmalıydı, ya da beklenmemesi gereken mi desek?

  sar(specific absorbtion rate) kısaltmasını daha önce duyup da önemsemeyen çok. yani türkçe karşılığıyla 'özel emilim oranı' bu yataktan onun sesiyle kalkıp*, gece uykusundan önce en az yarım saat oyalandığınız* cep arkadaşın yaydığı elektronik manyetik alandan, beden tarafından emilen enerji oranının bir ölçüsüdür.
  zararlı ve ölümcül müdür ? evet. kısa vadede günlük rahatsızlıklara ve uzun vadede kanserleşmeye kadar götürebilecek etkileri mevcuttur ve hatta yetişkinlerde ortaya çıkması uzun zaman alan etkiler, çocuklar üzerinde daha çabuk etki ve daha hasarlı ortaya çıkmış.*

  korkma ama tabiki yasal sar değerleri var. (radyasyonun yasal değeri mi olur tümü zararlı işte) hatta hem birleşik devletler(1 gramlık doku üzerinde 1.6 w/kg veya daha az sar düzeyi) hem de avrupa limitleri (10 g doku üzerinde 2 w/kg veya daha az sar düzeyi) mevcut. us değerlerini dikkate almanı tavsiye ettim gitti.

  ama tüketim çarklarının hızla döndüğü bu çağımızda sar değerleri limitlerini insan sağlığı için düşürecek babayiğit bir ülke henüz keşfedilmedi zira işin ucunda milyonlarca dolarlar, sler,notelar,günlerce bir telefon almak için kuyrukta bekleyen insanlar , 5 yıl telefon taksidi ödemeyi göze alanlar falan var. ama tavsiyem 1'i hiç geçmeyecek değerler olması yönünde. bir de marka çakması çin malı telefonları kullanma sakın zira sar değerinin 3ün üzerine olduğu söylenmekte.
  ayrıca alüminyum kasa telefonların sar değeri yüksek. plastik kasa telefonlar ise radyasyon güvenliği açısından daha az sar değerine sahip. hatta samsung galaxy s4 piyasadaki en düşük sar değerlerinden birine sahip. (0.28 w/kg)

  ilginç olan şu; üst düzey akıllı telefonların çoğu bu orana tehlikeli biçimde yakın. özellikle iphone 6/plus yasal sar değeri limitine çok fazla yakın (1.19 w/kg). iphone 6 plusa bir garezim yok yanlış anlaşılmasın, yılların iphone kullanıcısıyım hatta ama değerler gerçekten çok yüksek. benzer şekilde nokia ve samsung modelleri için de aynı durum söz konusu yalnız daha az yayınım oranlarına sahipler.
  ayrıntılı bilgi için

  amaan ne olacak o kadar radyasyonu ütüden de alıyoruz ya da snn b slk ölcksm iphone 6 plustn ölrm diyorsanız da hayat en çok size güzel der,imrenir ve mutlu bir hayat dilerim.
 • teknolojiye atarlanan adam'ın replika i phone, samsung ve türevlerinin tanıtımını yaparken sıklıkla "gençler hava atıcam diye alıp bunları cebinize koyuyonuz ama valla sar değeri çok yüksek bunların skiniz kalkmaz, bir sabah bakmışsınız yok" diye sık sık dillendirdiği değer...
 • akıllı telefon alırken ''sağlığımıza ne kadar zarar verebilir ?'' sorusunu hiç cevaplandırmıyoruz. alacağımız zaman büyüklüğüne, kamerasına baktığımız kadar sar değerinede bakmamız gerekiyor. sar değeri ingilizcesi (bkz: specific absorption rate)'dir. türkçesine ise özgül soğurma/emilim oranıdır. akıllı telefonlardaki elektromanyetik ışınların vücudumuz tarafından emilme, soğurulma hızını ifade eder. cebimize koyduğumuz akıllı telefonlar sürekli baz istasyonu ile temas halindedir. telefonlarımız bu teması sağlamak için sürekli baz istasyonuna dalga gönderir. bu dalgaların yoğunluğuda insanlarda başta beyin tümörü, hafıza zayıflıkları, sperm kalitesinin düşüşü ve kalp ritim bozukluğu gibi hastalıklara yol açar. ayrıca telefonla konuştuğumuz her dakika bu dalgalar açığa çıkmakta ve beynimizin sıcaklığını arttırmaktadır. sağlığımızın kıymetini bilelim, akıllı telefonlardaki sar değerlerinide dikkate alalım.
 • telefon alırken önemsenmesi gereken bir değer olduğunu düşünüyorum. bazı arkadaşlar çift sim kartlı telefonların daha yüksek sar değerine sahip olduğunu söylemiş. merak ettiğim, çift sim kartlı telefonları tek sim kart ile kullanırsak da aynı sar değerine mi maruz kalıyoruz? bilen birisi yeşillendirirse sevinirim.
 • telefon satın alınırken hiç dikkat edilmeyen oran. halbuki kamera, pil ömrü, işletim sistemi hızından ziyade; insan sağlığının ilk kıstas olması gerektiği beklenir. bununla birlikte, sar değeriyle ilgili tartışmalar devam etmektedir. bu değerin ölçümünün imkansız veya anlamsız olduğunu ifade eden araştırmacılar bulunmaktadır. günden güne gelişen akıllı telefonların sağlık üzerinde ne derece etkili olduğunu bilemiyoruz. belki sar değeri saçmalıktan ibaret olabilir. ancak bu kaygıların gerçek olma olasılığı yüzde 1 bile olsa daha fazla gündeme gelmesi, tüketicilerin daha fazla dikkat etmesi gerekmez mi? teknoloji elbette güzel fakat kontrolden çıkan bir kamyon gibi yol alıyor. ne zaman bize çarpar bilinmez.