• ankara'nın ortasında, bozkırdaki başka bir yeşil yuvadır.
    genç türkiye cumhuriyeti'nin ilk toplu konut tasarısı olan saraçoğlu mahallesinin temelini 1944 yılında dönemin başbakanı şükrü saraçoğlu atmıştır. 434 konutluk yerleşim biriminin yapımı 1946 yılında bitmiştir, mimarı alman paul bonatz'dır. o sıralar kalbur üstü kişilerin yaşadığı mahalle zamanla eski değerini yitirmiştir. oysa geniş bahçeli evleri, gezileri, tiyatrosu, kütüphanesi, okulu ile çağcıl kent anlayışının önemli bir örneğidir.
    saraçoğlu mahallesi, kızılay'ın kalabalığının, gürültüsünün içinde gerçek bir cennettir. simgesel değeri de ayrıdır kuşkusuz.
  • necatibey caddesinin üst taraflarinda baslayip, içerideki kumrular sokaka kadar devam eden lojmanlarin adini aldigi mahalle. bahsettigim lojmanlar aslinda 1940li yillarda almanlar tarafindan milletvekili lojmani olarak insa edilmistir, ancak milletvekillerimiz bu evleri begenmeyince devletin tüm kurumlarina esit bir sekilde dagitilmistir, sanilanin aksine sadece askerler oturmaz. güvenligini 3 yil öncesine kadar askerler saglamaktayken, simdilerde polisler nöbet tutmaktadir.
    kizilayin dibinde omasina ragmen sehrin kalabaligindan uzak, çocuklarin rahatça disari çikip, oyun oynayabilecegi bir mekandir, severiz kendisini.
  • 27 aralik 1939 erzincan depreminde yardim için romanyadan gönderilen kerestelerin,deprem mahalli yerine bu binalarin yapiminda kullanildigina dair bir söylenti vardir.dogruluk derecesini bilemiyorum
  • konya'nın merkez karatay ilçesine bağlı, merkeze göre güneyde kalan hayli geniş alana sahip bir taşra mahallesi. mahallenin merkeze yakın bölümünde konya'nın yerli halkı yaşarken diğer bölümünün neredeyse tamamında van'dan 8-10 yıl önce göçüp komik fiyatlara ev ve arazi sahibi olmuş insanlar ikâmet etmektedir.
  • kocaman bahceleri, meyve agacları, hayvanları olan; hayatımın 22 yılının geçtiği mahalledir. başkentin göbegindeki cennettir.doksanlarda çocuk olmak güzeldi ama hele de bu mahallede çocuk olmuşsanız yasanabilecek en güzel çocukluk anılarına sahıpsınız demektir.
  • yaşanılası bir yerdir, safaesk.
    http://www.goethe.de/…j/urs/geb/sie/sar/trindex.htm
  • rant uğruna feda edilen değerlerden:

http://video.cnnturk.com/…l-konut-projesi-yikiliyor
  • eğer yetkili bir abi olsam, toki'de çalışan insanları buraya bırakır, 'bakın toplu konut dediğin böyle olur, sizin diktiğiniz ucubeler gibi olmaz', der ve feyz alana kadar çıkmalarına izin vermem.

kızılay'da insanın huzur bulabildiği tek mahalledir. mimarı paul bonatz aynı zamanda ankara'daki opera binasının da tasarlayan kişidir.
  • anti-nazi alman mimar paul bonatz tarafından projelendirilmiş devlet mahallesi. neredeyse 70 yıllık bir mahalle, türkiye'nin ilk toplu konut projesi.

burada 1982 başından 1990 sonuna kadar oturdum ben, 9 yıla yakın. çocukluğum burada geçti. şimdi kentsel dönüşüm zırvasına kurban gidecek..

her güzel şey yok oluyor.. umarım bir mucize olur da, rant uğruna yıkılıp gökdelenler dikilmez; sivil, yeşil, halka dair bir mekan olur benim sevgili mahallem..
  • akp'nin yeni rant kapısı olarak gördüğü güzellik. durmazlar nerede bir güzellik görseler, hele cumhuriyet'in ilk ve ihtişamlı döneminden kalmış ise.
hesabın var mı? giriş yap