şükela:  tümü | bugün
 • mahallede keşif yapan birinden detaylı bir haber:

  http://bianet.org/…aracoglu-mahallesi-nde-kimse-yok
 • hakkında maliye bakanlığı tarafından açıklama yapılmış;

  "mevcut yapılar korunarak ve aslına uygun şekilde restore edilip, tüm halkın yararlanabileceği bir yapıya kavuşturulması, bu çerçevede kültürel, sanatsal ve sosyal öğelerin içinde yer alacağı, yeşil alanların genişletileceği, özellikle gençlere, engellilere ve yaşlılara dönük tematik alanların üretileceği bir estetik mimari projenin geliştirilmesi, bu yolla kentin marka değerinin arttırılması amaçlanmaktadır"

  "taşınmazların ve üzerlerindeki binaların güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının aslına uygun bir şekilde ve ilgili mevzuatı uyarınca, bakanlığımız koordinasyonunda ilgili kamu kurum/kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde yapılarak ekonomiye kazandırılması kararlaştırılmıştır"

  açıklamada bahsi geçen marka değeri ve ekonomiye kazandırılması kısımlarının ne anlama geldiğini son 12 yılda çok iyi anladık. satır aralarını böyle okuyunca hürriyet gazetesinin neden bu kadar sevindiğini anlamak mümkün değil. tabi işin bir tarafında olacaksa doğan grubu sevinmelerini anlamak mümkün hale geliyor.

  bakanlığın açıklamasının tümü
 • şimdilerde bütünüyle çürümeye terkedilmiş durumda bu güzelim mahalle. senaryo hep aynı; baktın itiraz ediyorlar "yok ya ne yıkması, biz orayı kültür şeysi yapcaz" falan de sonra bir süre beklet, mümkünse hiç dokunma iyice bir harap olsun sonra da "yıkmayalım da bu çerçöp, pislik ortada mı kalsın" deyip bir güzel yık.

  ahmet soyak'ın çektiği son görüntüler
 • eski adı, "memurin apartmanları"ymış. orada oturduğum yıllarda yaşlı bir amcadan duymuştum.
 • sabah zorla tahliye için evlere girilmeye çalışılan, cumhuriyetin mimari/kent miraslarından olan mahalle.

  rant uğruna ne yaşamı ne mirası tanıyorlar! evlerin kapıları kırılarak içeri girilmeye çalışılmıştır. tecavüzün resmi
 • hakkında hazırlanmış güzel bir belgesel için bkz. kırmızı kurdele / red rıbbon

  https://vimeo.com/189600369 (şifre: saracoglu2016)
 • bir zamanlar ikamet ettiğim çok farklı bir ruhu olan mahalle(ydi). ankara'da en çok özlediğim yer, ağaçların gölgelediği bu mahalle ve bu mahalledeki duvarları posterli, kapısı arka bahçeye açılan, ergen odam.
 • şimdilerdeki adı "namık kemal mahallesi" olan yerin tarihsel ismidir. tam 20 yıl oturdum* neyse sözün özü orası öğrendiğim kadarıyla artık türgev'in malıdır. ne diyeyim, tepe tepe kullansın ama hayalimdir: oranın tamımını (yani: kumrular sokak-genelkurmay ile başbakanlık-necatibey caddesi arasında kalan kocaman ve yüzde sekseni çınarlık ağaçlarla kaplı dikdörtgen alan*) mimarisi korunarak üniversite yapılması. inanın belki bir odtü olmaz ama gersin geriye tüm şehir üniversitesi sıfatlı okullara bin çeker! kim bilir belki de -tabii çocuk yapma kibrine girersem eğer- çocuğum orada okur.
 • ankara'nın tartışmasız en güzel mahallesiydi. nostalji kokardı bu mahalle. lojmanlar boşaltıldı bundan üç-dört sene önce. en son yapılan açıklamalar -ki bunlar 2014 yılından kalma- mahallenin yıkılmayacağı, alana avm yapılmayacağı yönünde. en son 2016 sonlarında gidip dolaşmış, eskiden hayat kokan sokakların o halini görünce istemsiz çok duygulanmıştım.

  şu an ne durumda, mahallenin sonu ne olacak bilmiyorum. o lojmanları, hele hele o yıllanmış muazzam ağaçları oradan sökmeye kalkarlarsa dünyanın neresinde olursam olayım gidip kendimi zincirleyeceğim, onu biliyorum. tüm duyarlı ankaralılardan da beklediğim bu. sırf çocukluğunun herhangi bir döneminde orada yaşamış insanlar olarak bile toplansak kimse dokunamaz oraya.

  önerim: an azından 3. cadde için -en geniş olanı bu sanırım kumrular sokak üzerindeki caddelerden- bir kısmına konsept kafe-restoranlar yapılsın. ama binalara çirkin tabelalar asılmayacak tabi ki.

  sit alanı olduğu için mahalle ile ilgili nasıl bir proje yapılacak merakla beklemekteyim.
 • ankara'nın en güzide mahallelerinden biriydi.eskiden insanlar huzur içinde yaşardı.sonra mahalleye kara bulutlar çöktü ve insanların huzuru kaçtı hepsi tek tek evlerinden atıldılar.direnenler jop yiyerek kapı dışarı edildiler ve mahalle adeta çernobil faciasını yaşamış şehirler gibi yapayalnız kaldı.ankara'nın göbeğinde terk edilmiş bir mahalle.tabi böyle yerler hırsızların,tinercilerin işine yaradı.boş evlerin içi perişan hale geldi.bugün itibariyle bu mahalle ranta kurban gidecek gibi görünüyor.çünkü resmi gazetede mahallenin emlak konut gyo'na devredildiği yazıyor.bilmeyenler için mahallenin konumunun,istanbul'da gezi parkının konumuyla eşdeğer olduğunu belirtmekte fayda var.şehrin nefes alabildiği devasa ağaçların bulunduğu yeşillik bir arazi burası.her yeri rant olarak gören zihniyet en son burayı gözüne kestirmiş anlaşılan.yazıklar olsun...
hesabın var mı? giriş yap