şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cikolata renkli kadin caz sarkicisi. doksanli yillarin ortalarinda istanbul'a gelecekti, hastalandi gelemedi, sonra da oldu zaten. basimiz sagolsun, cok guzel cheek to cheek soylerdi. billie holiday kadar damardan degil, ella fitzgerald kadar da ses oyunlu degil, ama saglam sakirdi.
 • söylediği bir çok şarkıda kendi kendisi ile düet yaptığını düşündüğüm vokalist.
 • sassy "the divine one"
  kadın sesinin şaşırtıcı gücü, derin ve koyu bir kontralto ses, olağanüstü bir vurgulama yeteneği.
  sesinden dinlediğiniz misty, autumn in new york, lullaby of birdland, eternally, lover man, tenderly bir daha herhangi bir başka yorumda aynı tadı vermeyecektir.
  ella fitzgerald ve billie holiday'le birlikte jazzda kadın sesinin en büyük 3 üstadından biri olarak 20 yy müziğine adını yazdırmış büyük sanatçı,
  ses rengi ve vokal tekniği açısından holiday'inkinden güçlü bir sese, ella fitzgerald'in sahip olduğu ses aralığına ve hıza da sahip olmasa da ondan daha derin bir vurguya sahiptir.

  apollo theatre'da kazandığı yarışma ile dikkat çekmesinin hemen ardından earl hines ile çalışmaya başlar. yaşam boyu dost kalacağı billy eckstine kendi orkestrasını kurunca da ona katılır. o dönemde aynı orkestrada charlie parker ve dizzy gillespie ile çalışmış olması kayda değer. 1945 tarihli 'lover man' kaydı o dönemlerden kalma en başarılı örnek sayılabilir. o dönemde vokal performansıyla 'bop phrasing' alanında bu ikiliyle yarışmaktadır.

  sonraki yıllarda 53-70'ler arası mercury plakçılıkla ticari bir alana yönelen sanatçı sadık jazz dinleyicisine sırtını döndüyse de bu onun yorum kattığı her şarkının eşsiz bir eser olamsını engellemiş değildir.

  1990'da kaybettik
  http://www.pandora.com/…sic/artist/4f9b05da20fa2eba
  http://en.wikipedia.org/wiki/sarah_vaughan
  http://www.pbs.org/…masters/database/vaughan_s.html
 • amy winehouse october song şarkısında,

  "ava was the morning, now she's gone
  she's reborn like sarah vaughan"

  sözleriyle kendisine bir selam çakmıştır.
 • kendisi için black magic woman derim...
  çok da iyi ederim.
 • 1990 yılında türkiye'ye gelecekken, uluslararası istanbul müzik festivali (o zamanlar caz festivali yoktu, toptan uzun bir müzik festivali idi) için programlara konser tarihleri bile basılmışken hayattan ayrılıp gitmiş efsane.
  "yaşasın dinleyeceğiz canlı canlı" diye sevinirken bu haberle ağızlarımız açık kalakalmıştık... güzel yerlere gitmiş olsun diye umuyor gönül.
 • bebopın kraliçesi olarak adlandırılan ella fitzgeraldın kendisini greatest singing talentolarak tanımladığı muazzam ses.
 • tekniğindeki vibrasyondan rahatsız olduğum ama ses rengini çok beğendiğim caz vokal
 • kanımca billie holiday ve ella fitzgerald ile aynı kulvarlarda anılmasına rağmen onlardan daha duygulu ve daha içten söyleyen şarkıcımız. bazen insan der ya eskide yaşamak vardı diye. bu kadın için denir derim.
 • caz duayeni, vokallerindeki klasikleşmişin dışına çıkmış, seslendirdiği her eseri ve özellikle de lullaby of birdland şarkısındaki efsane yorum onun ne anlatmak istediğini ortaya koyar.