şükela:  tümü | bugün
  • kimisi 100 yıl yanlızlık çekermiş derler..
  • kimi zaman, eski 4-5 litrelik su şişelerinin* rolünü üstlendiği iş.
    (bkz: perçin)
  • bu güne kadar üretilmis en büyük sarap sisesi 154 kg gelmektedir ve 130 lt sarapla doldurulmustur. en küçügü ise bir saatten bile ufak olup 0,75 ml sarap alabilecek hacimdedir.

http://www.yenra.com/wine-bottles/
    http://www.guinnessworldrecords.com/…recordid=53226
  • yalnız gecelerdeki en iyi dans eşi. (bkz: por una cabeza)
    (bkz: şarap şişesiyle dans etmek)
  • yaz kosesi ile kis kosesinin ortasina yerlestirmeyi uygun gordugum hede.
  • biletimiz şarap şişesine
    hadi atsınlar bizi denize
    içimize içimize dolalım
    şarap kokarak yol alalım
  • yoldaşı şarap kendisini terk edip gittiğinde daha da güzelleşendir. yalnızlığın bir çok şeyden çok daha fazla yakıştığıdır.

içmişsindir içindeki şarabı, hatta o şarabı içebilmek için şarap şişesinin mantarına işkenceler etmişsindir. en sonunda iki eliyle bir zikini doğrultamayan beceride bir adam olmandan dolayı kocaman gözleriyle , kocaman alt dudağını bükerek açmıştır seni bir güzel. evet o güzel insan. sen onun elindeydin şarap şişesi. ne kadar şanslısın biliyor musun peki?

oturuyorum odamdaki koltukta amaçsız amaçsız. sakladığım köşeden hınzır hınzır bakıyorsun zira seni ne kadar saklamaya çalışsam da beceremedim.

"tıp" diye bir ses aniden aklıma gelen. sonra dudaklarıma yerleşen bir gülümseme.

-"açtım ki ben" diyen ve yanağını sana uzatan bir güzel. ben eğilip hem o güzeli hem de seni öpmüştüm bir gün senle baş başa kalacağımı bildiğim için. bak ben şimdi işe gidiyorum, sakın yaramazlık yapma olur mu? öyle evde koşturmak falan yok, sonra düşersin kırılırsın falan. aman ha.

akşam görüşmek üzere...
  • sarap sisesini taniyanlar ve uzerindeki etiketi okumayi bilenler, sarabi acmadan kalitesini bilebilirler.
    sarap sisesi ve uzerinde ki etiket sarap hakkinda bir cok bilgi icerir. sise, sarabin kendisi kadar onemlidir.

sarap sisesi;

cok koyu renkliyse mahsen sarabidir. yillanmaya musait saraplarda, cok koyu renkli sise tercih edilir.
    bagzi durumlarda sisenin sekli bize bilgi verebilir. kirmizi saraplarda sise kalin ve koyu olur. isidan ve isiktan etkilenmemesi icin. bir cok beyaz sarap sisesi, acik ve ince olur. dolap isisinda muhafaza edilmesi ve cabuk sogumasi acisindan.
    ayrica;
    bir cok sarap ureticisinin kendine has siseleri marka olmustur.
  • açıldı mı içindekini bitirmezseniz ayıptır, günahtır, yazıktır. tekila, votka vb. pek çok içkinin aksine hiçbir zaman bir estetik kaygı, şekil şemal çabası ile içindekinin önüne geçme derdinde değildir zavallı şişecik. sadece camdır, kaptır, içinde saklayandır, o kadardır. daha ötesine ihtiyacı yoktur, çünkü zaten içinde tanrıların içkisini taşır. mimariye bile ilham verdiği söylenegelir. ankara sheraton otelinin formunun, üzerinde yerleştiği arazinin kavaklıdere şaraplarına ait olmasından ileri geldiği söylenmekte...