şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sarap canagi)
 • kimyada adı potasyum bitartarat olarak geçen sadece üzümde olmasından dolayı üzüm suyu ve tabi şarapta bulunan bir kusur. soğua maruz kaldığında bitartarat çöker; yani aldığınız şarabın dibindeki tortu muhtemelen bu yüzdendir.
 • (bkz: sommelier cup)
 • --- uyarıl ---
  (bkz: şarap taşı)

  manasız biçimde bu başlığa taşınıp yönlendirilmiş. ikisi farklı şeyler sevgili taşıyıcı. doğru ve özgün içeriği saptırmaktan ziyade tonlarca ardıl gerzeklikle uğraşsanız keşke.
  --- uyarıl ---

  kurma şarapçının can dostu. toprak altında tercihen toprak künkler içinde onlarca hatta yuzlerce yıl kalan şarapsı varlıktır. alkol ve aromaca oldukça yoğundur. bir gramı dahi litrelerce yeni kurulmuş şarabı aromalandırabilir. esesan yuz yıllık şarap üreticilerinin gizli sırrı, temelde sahip oldukları şarap taşıdır.

  tırnak kadar şarap taşı şişelerce şarabı aromalandırabileceği gibi içicinin de dünyasını kaydırabilir.

  şarap taşı maalesef pat diye elde edilebilecek bir değer değil. nesilden nesile aktarılır. sahtekarı, hayali ihracaktçısı çoktur. kapadokya gibi üzüm ve şarap üretim geçmişi yüzyıllara dayanan coğrafyalarda butik üreticilerde veya keyfekeder gömülerde bulunabilir.

  bu sene kurduğum şaraptan 5 litrelik toprak künklere doldurup, rastgele iki ayrı yere gömdüm. toprağın 1 metre altındalar. her ikisi de hiçliğin ortasında, hiç kimsenin olmadığı yerde kendince ayakta duran kavak ağacından 20 adım doğuda.

  bundan yıllar sonra bulana keyf olsun, arzu olsun, şevk olsun.