şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 46 yıllık saray halı a.ş. ve aynı gruba ait saray tarım hayvancılık a.ş.'nin, ekonomideki dalgalanmanın şirketlerin mali dengesini bozduğu gerekçesiyle istanbul anadolu 1. asliye ticaret mahkemesi'ne yaptığı konkordato başvurusudur.

  link
 • doların inmesi çok önemli değil, saçma sapan bir haberle bile bir anda %2 çıkan bir kur var. böyle dengesiz bir ortamda milyarlarca tl’lik iş yapan firmalar bile sıkıntıya girer. doları frenleyecek tek bir mekanizma kalmamış ekonomiye kim düşük kurdan mal satacak. tedarikçi yurtdışından mal getirecek ama oda 1 ay sonrasından emin değil mecbur adam yüksek kurdan hesaplıyor. kim adama garanti verebiliyor dolar 1 ay sonra 8 lira olmayacak diye. muhteşem ekonomi bakanıda çıkıp 2 ayda krizi atlattık diyor. resmen ülke polyana olmuş, adamlar dolar 5.5 tl’ye düştü diye kriz bitti sanıyor. bu heriflerden yapısal reform bekleyen bir kitle bile var.
  işte bu yüzden yılların firmaları batıyor. 2001 krizinde bile batmayan bu firmalar şimdi batıyor. çünkü tamamen dışa bağımlı bir üretim kültürü oluştu. döviz çıkıncada bu adamlar zam yapamadı ve şimdi batıyorlar.
 • bu gidişle geriye iş gücüne dayalı basit atölyelerden başka bir şey kalmayacak. son bir kaç sene içinde şirketini büyüten kim varsa bin pişman. doğal seleksiyonun 1.maddesi işliyor; survival of the fittest (not strongest) .

  t: kötü haber.
 • kötü yönetilen ekonomi sonucunda konkordato zincirine eklenen yeni firmadır. yakında firmadan alacaklı olanlarda konkordato ilan eder , sonra biri daha .. biri daha.

  (bkz: domino etkisi)
 • konu hakkında güzel bir yazı