şükela:  tümü | bugün
  • şahsım ve saray elitlerine yapıldığı iddia edilen ve sosyal medyada zikredilen aşıdır. camiye bile binlerce koruma ile giden şahsım'ın, aşı olmadan insanlarla görüşeceğine inanıyorsanız, çok fazla lağım medyası izlemişsinizdir.

konu ile ilgili yeniçağ'ın haberine linkten ulaşabilirsiniz.

--- spoiler ---

korona virüse karşı biontech tarafından geliştirilen aşılarla ilgili çarpıcı bir iddia chp eski milletvekili hüsnü bozkurt tarafından dile getirilmişti. gazeteci barış yarkadaş bir televizyon programında 25 bin alman aşılarının nerede olduğu açıkladı. hürriyet gazetesi yazarı yalçın bayer de, yarkadaş'ın açıklamasını attığı tweetle duyurdu.

hürriyet gazetesi yazarı bayer, 25 bin alman aşısı ile ilgili açıklama yapan gazeteci barış yarkadaş'la ilgili twitter hesabında şu ifadeleri kullandı;"krt’de akşam;gürkan hacır, barış yarkadaş,uğur dündar, ismail saymaz,elfin tataroğlu programında;yarkadaş,berat albayrak’ın bütçeye kaynak ayırmadığından para vermediğini üzerine basa basa anlattı. ankara’ya, getirilen 25 bin adet aşının da ‘vip’ciler için ayırtıldığını ekledi!"

böyle iddia edilmiştikorona virüse karşı biontech tarafından geliştirilen aşılarla ilgili çarpıcı bir iddia chp eski milletvekili hüsnü bozkurt tarafından dile getirilmişti. bozkurt, biontech’in türkiye’ye 25 bin doz aşı yolladığını ifade ederken aşıların ise nerede olduğu sorusunu sorarak gündeme gelmişti.

--- spoiler ---
  • şimdi neden son zamanlarda ortalıkta dolaştıklarını anladınız mı?
    eğer hala savunan çıkarsa ya katıksız cahildir ya da büyük ihtimal menfaatleri içindir. başka mantıklı açıklaması yok.
  • tipik bir siyasal islamcı hareketi.
    (bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir) ayrıca.
  • çin aşısı olsaydınız? şimdi kim güvenecek çin aşısına?

çok büyük bir strateji hatası.
  • tanım: tamamen alkışladığım ve canı gönülden desteklediğim olaydır.

yeni bir teknoloji olan m-rna yöntemi ile üretilmiş ve sadece covid-19'un gen diziliminin bir kısmını içererek oluşturulmuş olan pfizer aşısını önden devlet büyüklerimizin olmasını yürekten destekliyorum.

ne de olsa onlar bizi temsilen orada bulunmaktadır. halkın sağlığını düşünerek, kendilerini öne atarak yan etkileri konusunda kendilerine oy veren halkın bilgi sahibi olmasını sağlamaları gözlerimi doldurmuştur.

sayelerinde bu kadar doz aşının bir yan etkisi olup olmayacağına, aşı olanların covid -19 a yakalanıp yakalanmayacağı ile ilgili yeterli istatistik oluşturacaklarını düşünmekteyim.

sayın cumhurbaşkanımız ve yakınında bulunanların bu konuda halkı düşünerek kendi canlarını riske atmasını minnetle selamlıyorum.
  • fatih altaylı'ın geçen gün yayınladığı okur mektubunda, basit bir hesapla 3 milyon doz aşı nasıl bir yolcu uçağına sığar diye sormuştu biri. bu iddiaya birlikte düşününce hiç de mantıksız gelmiyor. ülkede şaşırabileceğimiz şey sayısı artık o kadar az ki herşeyi kanıksadık.

https://m.haberturk.com/…01/2925590-okur-mektuplari

--- spoiler ---

kaç uçak eder?

fatih bey,

siz de çok yakından takip ediyorsunuz, aşılar en nihayetinde türkiye’ye geldi. geldiği söylenen doz sayısı 3 milyon.

siz de biliyorsunuz, çin’den geldiğini gördüğümüz uçak bir yolu uçağıydı, kargo uçağı değildi.

ve, geldiğini bildiğimiz tek uçak var. yani tek uçakta 3 milyon doz.

merak ettim biraz araştırdım, bir uçağa kaç milyon doz sığar diye.

forbes’un haberinde konu oldukça detaylandırılmış. yazının bir kısmında, 7.8milyar insana aşıyı 8 bin boeing 747 taşıyabilir diyor.

bu da bir uçağa 975 bin doz aşı sığacağını gösteriyor. aynı yazının biraz altında, ortalama bir uçağa 100bin aşı sığacağını söylüyor.

https://www.forbes.com/…lines-help/?sh=63b2dfe430ed

retuers’in bir haberinde haberinde ise thy’nin kargo uçağı ile brezilya'ya 120 bin aşı getirdikleri aktarılıyor (7 konteyner).

yani forbes’daki yazıda verilen ortalama 100 binlik rakamı bir yerde doğruluyor. benzer haber cyprus mail de de çıktı.

soru şu: biz 3 milyon doz aşıyı, yolcu uçağının kargo kısmına nasıl sığdırdık. eğer bir kargo uçağına 100 bin doz aşı sığıyorsa, 3 milyon dozu 30 uçakla taşırsınız.

30 uçaklık operasyonu bugünkü medya davul zurnayla ilan etmez miydi?

sizin bir bilginiz var mı? yoksa ben gerçekten bir şeyi mi kaçırdım?

basit matematik yaparsak, 50 milyon doz ise 400-500 sefer ile taşınabiliyor. her sefer 10 saat gidiş, 10 saat dönüş, 3-4 saat yükleme olsa 24 saat sürer.

bu sayıda kargo uçağımız olmadığına göre, en az 3-4 haftalık bir operasyon söz konusu.

mutlaka bu matematiği yapacak uzman okurlarınız ve programınıza katılacak uzmanlarınız vardır ama benim basit hesabıma göre bizim aşıya ulaşmamız mart ayından sonrasına denk gelecek. eğer bu olursa, nisanda açılacak turizm sezonu ile, aşılanmamış bir ülkeye turist gelir mi sorusu çıkıyor? sigorta şirketleri, tüm personeli aşılanmamış otellere gidenlerin masraflarını karşılamayacağım derse bizi sıkıntılı zamanlar bekliyor. umarım matematiğim yanlıştır ve ben yanlış çıkarım.
    --- spoiler ---
  • halka çin aşısı

saraya üstün alman teknolojisi.

itibardan tasarruf olmaz tabi.
  • akp çocuklarına lazım olandır.
  • şaşırdık mı?
    hayır
    siz size yetersiniz; durmak yok, yola devam