şükela:  tümü | bugün
 • onurlu cinsleri de oldugu iddia edilen, soytari turu.
 • ceserat ve zekayi birarada bulundurmaktadirlar ve hakkaten yaptiklari aptallik mi yoksa ceserat mi diye insana sordurur.hatta $oyle bir olayin da varoldugu soylenir(kral'a parmak atmak) ;
  4. murat bir gun soytarısından bi kabahat i$lemesini ardından ozur dilemesi fakat ozrunun kabahatindan daha buyuk olmasini istemistir.saray soytarisi da belli bi sure gectikten sonra pardi$ahı merdivenlerden cikarken yakalar ve arkasindan sessizce yakla$arak pandik atar.kral bu olay karsisinda cok sinirlenir , bagirir , cagirir ve sustuktan sonra(saray soytarisinin bahanesi bekleyerek yüzüne bakar) saray soytarisi pardon valideniz sandım der.
  tebrik etmek isterdim kendisini tabi kellesi yerinde durmus mudur bu olaydan sonra o da mechul.aynı zamanda gene buna benzer padi$ahın o donemki en unlu $airinden "bir mısrasında seni oldurmek istiyim fakat ardından gelen mısrayla seni affediyim" gibi istegi uzerine de herkesin bildigi mukemmel bir $iir cikmisitr adini unuttugum.
 • hatta $oyle bir olayin varoldugu da soylenir ;
  fransiz krali geceleri yatmadan saray soytarisi saraydaki insanlarin yaptiklari sacma seyler hakkında olaylar anlatarak krali guldurmektedir ve gunun aptali diye bir bolumu vardir.bir gun askerlerden biri bir gun krala en yakin kisi o listede yer almaktadir.fakat bir gece kral bakalim bugun listede hangi aptal var dediginde listede kendi adini gorur ve cok sinirlenir nasil boyle bir sey yapmaya cesaret edersin diye bagirir soytariya fakat neden boyle bir sey yaptigini sormadan edemez.soytari ; siz bugun saraydan birisini afrikaya cok pahali mallar almasi icin yukluce bir parayla gonderdiniz ve bu bence yapilan cok buyuk bir aptalliktir ve o adamin geri gelecegini hic sanmiyorum der.kral bunun uzerine peki ya geri donderse ne yapacaksin ben geri doneceginden eminim der. saray soytarisi da o zaman sizin adini siler o nun adını yazarim ve bugune kadar yapilmis en buyuk aptallik olur der.
 • bir de şöyle bir şey:

  http://saraysoytarisi.blogspot.com/
 • padişahları eleştirme amacı güdmeyen salt olarak güldüren kimselerdir.
 • günümüzde memleketimiz dahilinde binlercesiyle karşılaşabileceğimiz tür.
 • memleket sathında bolca örneğine rastlayacağımız türedi yorum/analizcileri de bu sınıfa dahil edebiliriz. ama bu yeni 'tabaka' eski saray soytarılarına pek benzemiyor; bir kere soytarılıkları iktidara ya da muktedire yönelik en küçük bir istihzayı içermiyor, öte yandan temel işlevleri iktidarın/muktedirin icraatlarının sonsuz apolojisini yapmak ve gerektiğinde işe yarayacak söylemsel malzemeler üretmekle sınırlı. yiğitler, merveler, hilaller, meryemler, yıldolar, (taçsız kral peleler, rahmetli başkan kennedyler, kaleci mayerler) bütün bu beşinci sınıf yorumcular, uzmanlar, kanal yöneticileri ordusu sultanın etrafında kenetlenmiş halde müthiş bir kakofoniyi örgütlüyor; bir ihtimal hakikatin yerine kendi mesajlarını ikame etme umuduyla.

  yalnız burada bir sorun var; saray soytarılığı için sınırsız bir istihdam olanağı yok. imkanlar kısıtlı, kadrolar değişken, bu yüzden de kıran kırana bir mücadele vermek gerekiyor. her soytarı eli bir öncekinden daha da yükseltmek zorunda; biri uluslararası komplodan bahsettiyse diğerinin telekineziden, biri cia'den laf açarsa diğerinin israil-iran-özbek-hırvat istihbaratının işbirliğinden bahsetmesi bu mücadelenin ürünü. camide içki içilmiş, müezzinin yenilmiş ya da başörtülü kadınlara saldırılmış olmasına bu yüzden muhtaçlar; mesajlarını iletmek için gerekirse kanıt da üretecekler. orta ya da kısa vadede kişisel ikbale ulaşma isteği saray soytarısının trajedisinin temel nedeni. yalnız bu el yükseltme işi sultanın da sonunu hazırlıyor, hem ulusal hem de uluslararası anlamda. sultanın da soytarılığın parçası haline gelmesi güvenilirliliğini daha da zedeliyor, yalancı çobanın başına geldiği gibi kendi ikna (belki de rıza üretme) gücüne darbe vuruyor, krizi derinleştiriyor.

  işin asıl güzel yanı da bu; istihdam ettiği ya da istihdam ümidi verdiği soytarılar, sultanın siyasal sonunu inanılmaz bir biçimde hızlandırıyor. hayırlara vesile olsun.
 • akp döneminde yeniden popülerleşen meslek.*
 • padişahın elini eteğini öperek af dilemiş ve haşmetlü padişahımız tarafından çapulculuktan saray soytarılığına terfi edilmiştir.

  takriben 15. yy osmanlı'sında vuku bulmuştur.