şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 3 ekim 1926 tarihinde törenle açılan ilk atatürk heykeli.
  (bkz: atatürk heykelleri)
 • oldukça kıymetli bir heykel olmasına karşın metruk halde belli ki. iktidarın atatürk'ü silmeye çalıştığı aşikar, ama chp'lilerin bu konuda hassasiyet göstermesi gerekiyor.

  “egemenlik”, “medeniyet” “ayakta durabilme” sözcüklerine yapılan vurgular heykelin tasarımından izlenebilir. bu heykel ulusal bir önderin ortaya çıkışını betimler, arkası istanbul’a ve topkapı sarayı’na yüzü anadolu’ya dönüktür. sağ ayağı ileridedir. kapalı yumruğu beline dayalıdır. duruşu, heykelin her an kurtuluş hareketini başlatmak üzere harekete geçebileceği izlenimini vermektedir. bu betimleme biçimiyle, maddedeki “egemenlik” sözcüğüne atıfla ulusun egemenliği anlatılmaktadır. heykeldeki kararlı duruş, “ayakta durabilme” sözcüğünü somutlaştırmaktadır. son olarak, heykeldeki atatürk, bir “takım elbise” giymektedir. “uygar” ya da “uygarlaştırıcı” bu giysi yeni bir insan olgusunu simgelemekte olup aynı zamanda maddede belirtilen “medeniyet” sözcüğüne atıftır. sanatçı samih tiryakioğlu’nun yorumuyla bu heykel atatürk’ün kendi düşüncelerini ortaya koymakta, “her türlü askeri ve sivil rütbeden soyunarak sine-i millete dönme”, anadolu’ya gitme ve düşmanla savaşma kararlılığını ortaya koymaktadır (erken cumhuriyette siyaset, propaganda, sanat ve ulusun inşası, faik gür, sosyoloji dergisi, sayı 31-32, s. 148-149)
 • sarayburnu'nda ( bizans zamanındaki adı angelus demetrius burnuydu) , istanbul'a dikilen ilk heykeldir ve avusturyalı heinrich krippel yapmıştır bu eseri.
 • ilk atatürk anıtı olma özelliğini taşıyan sanat eseri. ve fakat son beş yıldır metruk durumdadır.

  "2004’te temeli atılan marmaray projesi ile birlikte sarayburnu'nda platformda çalışacak işçiler için yatakhaneler yapılmış, malzemeler depolanmış ve vinçler kurulmuştu.

  marmaray projesinin 29 ekim 2013’te tamamlanmasına ve hizmete girmesine rağmen atatürk anıtının çevresi hala metal perdelerle kapalı.

  2004 yılından beri metal perdelerle çevrili olan atatürk heykelinin son hali içler acısı. kaide ve heykel olmak üzere iki kısımdan oluşan anıt, iki kademeli dörtgen bir platform üzerinde...

  yıllardır bakım yapılmayan ve perdelerin arkasında bırakılan anıtı çevreleyen duvar iki taraftan da yıkılmış durumda."
 • paravanlarından kurtulmuş olandır.
  imzalayan ve destek veren herkese teşekkürler.
 • bakımdan geçirilip, çevre düzenlemesi yapılması gereken heykeldir.