şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığa sığmadı. tam hali "sarayın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor" şeklinde olacaktı.

  chp genel başkan yardımcısı aykut erdoğdu, cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın şeker fabrikalarının devletin sırtında yük olduğunu açıkladığını belirterek “sarayın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor. saray harcamalarında 30’da 1 oranında tasarruf etse milli şeker sanayimiz ve bu fabrikalardan geçinen 2,5 milyon insanımızın geleceği kurtulacak” dedi.

  bu fabrikalar 2,5 milyon insana iş ve aş sağlıyor. devletin resmi rakamlarına göre, şeker fabrikalarının 2016 zararı 76 milyon. aynı yıl saray 650 milyon tl ve 1 milyar 650 milyon tl örtülü ödenek harcaması yaptı. yani devletin resmi kesin hesaplarıyla kıyaslarsak, sarayın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılanıyor. söz konusu dönemde saray günde 1 milyon 600 bin tl harcamış. bu sarayın dakikada 4 bin 281 tl harcadığını gösteriyor. rakamlar milletin sırtına kimin yük olduğu gösteriyor. 2,5 milyonun ekmek kapısı şeker fabrikaları değil, israf batağındaki saray bu milletin sırtına yük.”

  kaynak

  arkadaşlar. geleceğimizi cargill'e bırakmayalım. gdo'lu ürünlerden kaçışımız imkansız hale geliyor. tüm dünyada nişasta şeker kullanımı %5 i geçmezken bizde oran %15 i geçmiş durumda. genetiğimiz değişiyor. sonra vay efendim kanser patladı. özelleştirmenin önüne geçemiyoruz. cari açık almış başını gidiyor. asgari ücretin alım gücü 33 senede sadece %5 artmış. herkesin bir geçim sıkıntısı var. özelleştirmenin bize bir getirisi yok. yap işlet devretten belimiz doğrulmuyor. atatürkün sözü zihnimize mıh gibi kazınmalı. her fabrika bir kaledir. unutmamak gerek
 • chp'nin ne olduğunu hamzaçebi ortaya çıkardı. rte neyse bu parti de tam olarak odur. dolayısıyla chp gelse bu gün başa aynı şekilde çıkarları doğrultusunda çalar. o açıdan bozacının şıracıyı suçlaması hiç bir mana ifade etmiyor bizim için.

  artık bu düzenin düzüleni olmaktan sıkıldık.
 • sonra niye gazoza ötv diye ağlanır.
 • meral akşenerin sık sık belirttiği gerçek,

  sarayın 13 günlük masrafı kapatılan şeker fabrikalarının 1 yıllık zararına eşit,

  zarar ediyor diye şeker fabrikaları satıldı, 2,5 milyon kişinin ekmek kapısı ,

  1150 odalı sarayda ne yapılıyor, merak ediyorum, yandaşlara verilen şatafatlı yemekler haricinde..