şükela:  tümü | bugün
 • malum medyanın haberleri çarpitmasi veya süzerek izleyenlere ulaştırmasi sebebi ile şarbon hastalığının ülkede ne derece yayıldığını bilmek sıradan bir vatandaş için pek mümkün görülmüyor. ama bu süzülmüş haberlerde bile sivas,ankara ve istanbul gibi birbirinden uzak birkaç şehirden birden bu haberlerin gelmesi gerçekten korkutucu. özellikle kurban bayramının üzerinden fazla bir süre geçmemiş olması,kurbanların halk tarafından belli bir bölgede değil nerdeyse her sokakta,boş arsada kesilmesi , hastalığın yayılmış olmasi ihtimalini güçlendiriyor.
  bu konu görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir konu. yetkililer bu sefer bizi uyandırıp dikkatli olmalı, hele bu hastalığı halktan saklamak gibi bir hataya düşmemelidir.
 • pek çok kentte alametleri görülen salgındır, medya artık iktidarın gündeme gelmesini istemediği haberlere gözünü kapattığı için salgının çapını ve halk sağlığına etkisini bilemiyoruz. şarbon sandığımızdan çok daha ciddi bir hastalıktır ve kamuoyu bir an önce aydınlatılmalıdır.
 • doktor yakınlarımdan aldığım bilgiye istinaden yazıyorum.
  bugünlerde dışardan et yemeyin
 • şarbon bildiğimiz. daha yurt dışından getirilen; mısır, buğday ve diğer tarım ürünlerinden kim bilir daha neler çıkacak. şuan için ortada bir ey görünmese de uzun vadede insanlarda bir sürü hastalık ortaya çıkacak.

  edit: bir çiftçi olarak bunları yazdım. güzelim buğday, tarlada çürürken rant için getirenler ve bunlara destek olanlar düşünsün.
 • salgın demek için erken olduğunu düşünüyorum açıkçası, çünkü salgın gerçekten farklı bir şey.

  eskiden halk sağlığı denen bir kurum vardı elle tutulur, hatırlayan bilir değil mi?

  heh işte onların ne zaman görevleri ellerinden alındı, tarım-hayvancılık bakanlığına devredildi, onlarca veteriner hekim pratikte işsiz kaldı. işte o zamanlar tepki verilseydi belki bunlar yaşanmazdı.

  şarbon nedir ki?

  daha büyüklerini de göreceğimizi düşünüyorum.

  brezilya’dan etler çıkarken oradaki halk görüntüleri çekmişti, biz ne yaptık? dürüst davranalım, iki gündür bu başlıklarda ağlayan, kızan yazarların bile hepsi gözünü kapayıp ağzını açtı.

  böyle gittiğimiz sürece asla bir şey yapabileceğimizi düşünmüyorum. sağlığın ucuz bir şey olmadığını bence daha ağır bedeller ödeyerek göreceğiz.
 • umarım bütün insanlığın sonunu getirir dediğim.
 • ekli olduğum whatsapp grubuna gelen son mesaj. aynen yapıştırıyorum.

  "şarbon tehlikesine karşı cerrahpaşalı bir doktordan gelen uyarı iletisidir.

  etler çok çok iyi pişmış yenmeli..ya da bir sure yenmemeli. özellikle hamburger tam pişirilmediğinden çok riskli. günluk sutler cok iyi kaynatilmali...15 dk.....dondurma yemeyin derim.çig sutle yapilmis olma ihtimali yuksek..malesef doğru basvuran hastalar var..ama henuz şupheliler. onlem almakta yarar var.
  kutu sutlerin uzerinde uht ile yani ultra high temperature ile steril edildi yazar onlarda sakınca yok.ama şişe sütleri ben kaynatmadan içmiyorum.pastòrize yazanlari da kaynatiyorum.çünkü pastorizasyon uht gibi degil.farkli bir yöntem.bazen iyi yapilmiyor.
  şu an çok risk yok..ama temkinli olmak adina dikkat edebiliriz. cok kolay bulasmaz..hastalik yapması icin de cok sayida bakteri almak lazım.
  ama vucut direnci muhim tabii ki..ızgara etleri hafif kanli kalcak sekilde yemeyecegiz...iyice kizartacığiz ya da çok pişirecegiz.
  aslında en buyuk risk kıyma yoğururken.cunku bu bakteri elde minik siyriklardan bulasir.en kolay ve hızlı böyle bulasır.bu nedenle kasaplar en buyuk risk grubu.çig hayvan eti minik siyriklar olan ellerle dokunulup muamele edildiginde risk çok yüksek mangal mevsimlerinde et parçaları şişlere dizilir.bazen hazir alınır ama bizlerin de yaptıği olur.ıste bütün bu işleri artık eldivenle yapacagiz. kiymayı ozellikle. yani gidadan cok el teması cok muhim. bir de onumuzdeki aylarda dısarda etli şarkuteri yememek lazim.markası belli gozumuzun onunde kesilmiş etli sarkuteriyi tercih etmek lazım. bekleyip gorecegiz. simdilik onlem bunlar."
 • sanırım ben bu merede yakalandım.şaka değil. ciddi ciddi belirtiler var. iştahsızlık, ishal, karın ağrısı ne ararsan var. inadına doktora gitmeyeceğim. zaten boşuna yaşıyordum. bir de, bu vegan manyaklarının ahu tutmuş olmalı, ee o kadar dalga geçersen olacağı budur. belki yusuf yusuf edersem tövbe eder vegan olur af dilenirim.

  ya vegan olmak için nereye başvuruyorduk?