şükela:  tümü | bugün
 • bu da yine diger muhalefet urunu haberler gibi fos cikmistir. zaten muhalefet adam gibi isini yapabilse su an bu durumlarda olmazdik. azicik adam gibi muhalefet yapin amk.

  not: bir muhalif

  ek not2: yalansa yalanlansin ama eger gercekse tum ulke bunun farkina varsin benim derdim bu. eger bi gun aa sarbon salgini var diyip ertesi gun bir ulke hayatina kaldigi yerden devam ediyorsa ben de bu ironiyi yaparim kimse de bi bok anlamaz! varsa ciddi onlem gerektirir. yoksa da yalanlanip suphe ortadan kaldirilir. bunun arasi yoktur. neyse ya bosveri de. asagida ahkam kesen varliklar size sesleniyorum kapis?
 • fos değildir.
  not: fb
 • ismini vermiyeyim bir sağlık üniversitesi yemek menusünden kırmızı eti kaldırdı.

  bazı okulların da kaldırma kararı aldığı duyumlar arasında.

  tanım: fos çıktığı iddia edilen salgın.

  düzeltme : 17 eylül itibari ile et geri dönmüştür.
 • bugün tarihli bir başka haber. bir süreliğine kırmızı et alırken 2 kez düşünmekte fayda var:

  "kayseri veteriner hekimler odası başkanı akgün ergül, şarbon hastalığı nedeniyle bünyan ve pınarbaşı'nda 2 bölgenin karantina altına alındığını açıkladı. ergül, hastalığın görüldüğü hayvanların aşılamalarına başlanıldığını belirterek, "tarım il müdürlüğümüzde görevli veteriner hekim arkadaşlarımız hemen o bölgeleri karantina altına aldılar" diye konuştu."
 • bulgaristan’dan trakya’ya şarbonlu et sokuldu. şu anda izmir’de de var. ne fosu ?
 • fos diyor bir de altına "bir muhalif" diye not düşüyor. akıllı ya(?)
 • eğitimsizlik ve cehalet ile yoğrulmuş bir beynin açıklaması. aslında şaşırıyor muyuz? tabi ki hayır, bu zihniyet ülkenin %80'inde hakim olan zihniyet. şarbon gibi bir tehlike üzerinden, kıt algıyla yapılan yorumların olması gayet normal bu ülkede.

  şarbon nedir? nasıl bulaşır? uzun vadede toplumsal ve ekonomik ne gibi sıkıntılara yol açar? önlem için ne gerekli gibi en basit soruların bile cevabını bilmeden yorum yapmak elbette cehalet ile olabilecek bir durum. olayın daha acınası kısmı ise bu olaya ''muhalefet'' gibi bir kavramı dahil edebilecek bir zavallılığa ulaşılmış olunması. algısı ve bilgisi o kadar kısıtlı ki, kavramları dahi ayırt edemiyor ve algılayamıyor dostumuz. lessie bize bir şey anlatmaya çalışsa, eminim daha açıklayıcı hareketler yapar bu canlıdan.

  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
 • "sporlu bakteriler çok dayanıklıdır; kaynatma sıcaklığında ölmez ve örneğin 140 – 180 derece santigrat gibi çok yüksek sıcaklıklara bile bir süre dayanabilirler."

  bir başka kaynakta 140 dereceye 30 dakikadan fazla dayandığı söylenen sporlu bakteri.

  hadi biraz daha korkutayım : uht sütler 135- 140 derece sıcaklıklara 2 dakika maruz kalmakta.

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…3/10-soruda-sarbon/

  düzeltme : uht sütlerin maruz kaldığı sıcaklıklar :

  "türk gıda kodeksi – çiğ süt ve ısıl işlem görmüş sütler tebliği’ne göre uht süt; oda sıcaklığında saklanabilen ticari olarak steril bir ürün elde etmek amacı ile normal depolama şartlarında bozulmaya neden olacak mikroorganizmaları ve sporlarını yok eden, en az 135 ºc’de 1 saniyede, uygun sıcaklık zaman kombinasyonunda yüksek sıcaklıkta kısa süreli, sürekli akış altında uygulanan ısıl işlemi olarak tanımlanırken, sterilizasyon; oda sıcaklığında saklanabilen ticari olarak steril bir ürün üretmek amacı ile normal depolama şartlarında bozulmaya neden olacak tüm mikroorganizmaları ve sporlarını yok eden hermetik ambalajlı ürüne, en az 115 oc’de 13 dakika veya 121 oc’de 3 dakika gibi uygun zaman sıcaklık kombinasyonunda, yüksek sıcaklıkta uzun süreli uygulanan ısıl işlem olarak tanımlanmaktadır."

  @ofansifdefans 'a teşekkürler.
 • haber bültenlerinde günde 5 10 veteriner hekim ölümü ile ilgili haber duymadığınız sürece paniğe gerek yok. lan siz et yemeği menüden kalktı falan yazıyorsunuz ya. biz o hayvanları suni tohumlama ile gebe bırakıp, yine el manipülasyonu ile doğurtuyor, kesildiği mezbahada bulunup numuneler alıyor, nekropsiler (otopsi) yapıyoruz. aynı zamanda bu zoonoz hastalıkların aşılarını yapıyoruz. karıdan kızdan çok ineklerle takılıyoruz amk. bir sürü buzağının manevi babasıyım amk. o yüzden rahat olun. bu işler sandığınız kadar basit değil. survey çalışmaları, aşılama kampanyaları, kalıntı izlemeler, epidemiyolojik çalışmalar vs. bir yandan götümüzü yırtıyoruz. ortalamanın altında bir kasap ya da işletmeden et almadığınız sürece kendinizi güvende hissedin.
 • domoz gribi gibi bir şey, fos çıkması açısından.