şükela:  tümü | bugün soru sor
  • supercroc(bkz: süper timsah) olarak da bilinen hayvanın gerçek ismi..sahara çölünde paleontolog paul sereno tarafından kemiklerinin bulunmasıyla keşfedilmiş ve uzun süren araştırmalar,çalışmalar sonunda isketeleti tamamlanmış yaşamış en büyük timsah türüdür..national geographic bu dev hayvanın araştırılması konusunda mali desteği sağlamıştır..`..ağırlığı 10 ton,toplam boyu 12 metreden fazla,sadece kafası 1.80m boyundadır..günümüz timsahları üzerinde yapılan deneyler ve orantılamalar sonucunda kendisinin 8-9 ton civarı bir çene basıncına sahip olduğu,dolayısıyla yaşadığı dönemlerde dinozorlarla beslenebildiği tahmin edilmektedir..110 milyon yıl öncesinde hüküm sürmüştür kendisi..
  • ayrıca national'ın deli timsah avcısı brady barr da bu timsahla ilgili çalışmalar ve projelerde yer almış,araştırmalar süresince günümüz timsahları ile olan bağlantısını sağlamıştır..
  • nesli tükenmiş bir timsahtır. nil nehrinde yaşadığı düşünülmektedir. bu timsaha bir filmde değinilmişti.

    https://youtu.be/9amgijyxv8s

    exodus filminde sahnelenen timsah bu nesli tükenmiş timsahın gerçek boyutuna bire bir uyar. aynen filmde gördüğünüz gibi teknenizle nil nehrinde rahatça hareket edemezdiniz. tekneleri devirebilecek güce sahip 8 ton ağırlığında bir timsahtı. iyi ki nesli tükenmiş diyeceğiniz bir şey.