• şu aralar mevsimidir.. tam manasıyla akın var..!

kadıköy'de kilosu 5 liradan almayanı dövüyorlar.. yağda kızartmayın, zaten kuru bir balık değil, ağır olur..

kılçığını, kafasını falan ayırıp temizledikten sonra, gibi dibini hafif yağladığınız tavanızda -parçalanmasını da göze alarak- kavurma yapar gibi çevirin.. çok öldürmeyin, kızmış yağsız tavanızda rengi değişene kadar çevirmeniz kafi.. suyunu salacak, bırakın salsın, sonra o suyu çekmesine izin verin.. suyu çeker çekmez tavadan alın ve çok istiyorsanız biraz kekik, nane ve pul biberle çeşnilendirip mideye indirin..

on numara balıktır..

temizlemesi biraz zahmetli ama çok daralıyorsanız temizletebilirsiniz balıkçıda.. şahsen kendim temizlemekten zevk alırım.. o zahmeti çektiten sonra daha bi lezzetli oluyor..
  • sardalye'nin doğru yazılmışı. nedense sözlük ahalisi doğrusu 'sardalye'ymiş gibi bütün entarileri oraya yığmış.
  • hamsinin abisidir. ilginçtir ki, sardalyanın bizde fazla kıymeti bilinmez. oysa ağzının tadını bilen için iyi bir sardalya gerçek bir ziyafet demek. hem ızgarası hem konservesi. tam da mevsimi temmuz, ağustos aylarıdır.

“sardalya bol çıkan, ucuz bir balık olduğu için pek çokları burun kıvırırlar.
    ben o fikirde değilim. mahrum kalan kendileridir.”

sophia loren,aşk mutfağı

meraklısına,şurda da guzel bir yazi var.
    denizlerdeki sardalya
  • mevsiminde yerseniz şukela olan balık.

eğer yağlandıysa ve biraz büyükse asma yaprağına sarıp mangalı olur veya telde de mangal yapabilirsiniz. kızatma yağlanma zamanı biraz ağır kaçabilir ama limonlu, soğanlı pilakisi de süper olur. eğer ufak bulur kızartma yaparım derseniz ister kılçıkları alındıktan sonra öpücük veya tam olarak kızartır bol salata veya ekmek arası yersiniz.

kısaca her şekilde gideri vardır.
  • bazı şehirlerde büyük hamsi diye satılan balık türü. farkını anlamayanlar alıyorlar.
  • bence yemesi en keyifli balıklardan biridir. hatta bir karadenizli olarak hamsinin de üstündedir bana göre lezzeti. istavritten bahsetmiyorum bile, zira mecbur kalırsam yiyorum. ama caağnım sardalya-ye öyle mi..
  • 100 gr ında 24 protein olan, spor salonu dönüşü yenilmesi farz olan balık türü.
  • kendine has bir tadı olan bir balıktır. kimi çok sever, kimi hiç sevmez. fırında ya da mangalda hafif olsa da, hamsi kuşu gibi mısır ununa bulanıp kızartıldığında çok lezzetli olur. hatta küçük olanları hamsi ile birlikte karıştırıp kızartırsanız mükemmel olur. iri yağlı olanlar fırında ya da mangalda güzel olur ama kurutmayın. bazı yerlerde asma yaprağına sarılıp mangalda pişirilir.

bu balığıa gereksiz demek ise über cahilliktir. tüm balık türleri arasında uskumru, hamsi ile birlikte en yüksek omega 3 yağ oranına sahip balıklardan birisidir. omega 3 yağı kalp sağlığı ve genel sağlık için çok önemli bir yağdır. sardalya somona yakın omega 3 değerine sahip olmakla beraber, ne idüğü belirsiz yemlerle ve antibiyotiklerle beslenen, hastalıktan kırılan çiftliklerden gelen çiftlik somonu alacağınıza denizden avlanan sardalyayı yemeniz çok daha akıllıcadır.

daha hamsiden ayırt edemeyen tiplere aldanmayın, her bulduğunuzda yiyiniz.
  • halkı, balıkçıları, esnafı, hikayecileri, mehmet yaşin'i filan geçtim belgesel narratorları dahi sardalya derken türk dil kurumunun inatla "sardalye" dediği balık türü. sanki matematiksel formülle koyuyoruz isimleri.
hesabın var mı? giriş yap