*

şükela:  tümü | bugün
  • isim benzerliğinden ötürü hakkında yazılanların "zemani-yi bera-yı mesti esbha" başlığına taşındığı; akif burak atlar'ın hazırlayıp sunduğu açık radyo programı.

    mixcloud üzerinden geçmiş programlar da dinlenebilir.

    edit: imla
  • artık spotify'da da bulunan açık radyo programı. dinlemek için buraya tık
  • iran, ırak, türkiye sınırında yaşan kürt bir ailenin dramı anlatılır. anne ve babasının ölümünden sonra ayoup, engelli ağabeyi madi'nin tedavisi için katır sırtında iran'a yük taşımaya başlar. bu sırada ablası kardeşi madi ile ilgilenmektedir. çetin kış şartlarında iran - ırak sınırında çeşitli işler yapar. bir gün soğuktan donmamaları için yük taşımacılığında kullanılan atlara viski içirdiklerini görür. fakat yük taşıyan insanlar soğuktan çalışamamaktadırlar. ardından ayoup daha fazla para kazanabilmek adına kardeşi emine ile birlikte kaçakçılığa başlarlar. savaşın enkazları, halkın yoksulluğu sahne sahne gözler önüne serilir. savaşın izlerinde, yaşanan gerçek bir hikâyedir. filmde atlara gösterilen özen, insanlara gösterilmez.

    madi'nin tedavisi için para kazanamayan ayoup'un ablası, kendinden yaşça büyük bir ıraklı ile madi'nin tedavisi karşılığında evlenmeyi kabul eder. iran sınırından ırak sınırına at üstünde madi ile birlikte gider. fakat ırak'ta ayoup'un eline bir katır tutuşturularak madi ile birlikte iran'a gönderilir.