• abarti icilen bir gecenin sabahinda, bayilircasina sizmis oldugunuz yataktan kalktiginiz an kendinizi bir tursu kivaminda hissetmeniz pek normaldir.

gece icilen alkol, bira ve votka cinsi ickilerden ibaretse asiri su kaybindan dolayi basinizda bir agri ile uyanmaniz da olasidir.

bu durumlarda agriyan basa en iyi ilac, bunyeye kaybetmis oldugu suyu tekrar kazandirmaniz olacaktir. bir damacana, icimi kolay ve ilik su kafaya dikmek suretiyle mideye boca edilir, bir muddet sonra bas agrisi falan kalmaz. hatta bol alkollu gecelerin sonunda iskembe corbasi vb icme gelenegi de bu bahsi gecen kayip su ile alakalidir.

bol alkollu gecelerin sabahinda ba$la birlikte mideye de zarar ziyan vermis oldugumuzu goruruz, ozellikle alkollu icecekleri midede kokteyl yapmissak, olur olmadik ickileri karistirmissak midemiz dogal olarak isyan bayraklarini cekecektir.

isyan bayraklarinin cekilisi tam da uyandigimiz zaman dilimine denk gelir, cunku midemiz denen organ kendince, bunyenin ayik oldugu bir vakti kollayip tam bu sirada rahatsizligini arttirir.

tabi tum bu olaylar olup biterken got denen organ da bos durmaz. oda muttefiki midenin yaninda bize karsi cepe almis, kendini koyvermis ve tutmaz bir hale gelmistir.* iste bu da motoru bozdugumuzun resmidir.

mide ve gotun bize vermis oldugu bu ültimatom karsisinda uzlasmaci bir tavir sergilemeli ve hoslandiklari kati besin maddelerini kendilerine sunmaliyiz. boylece bu hain organlar kendilerine yapilan jest'e jest ile karsilik verecek ve eylemlerini sona erdireceklerdir. tum bunlarin sonunda da bunyeniz tikir tikir saat gibi islemeye devam edecektir.

simdi gelelim fiziksel sorunlardan psikolojik sorunlara,

cok alkol memory'nizde de sorun yaratacagi icin gecenin bazi bolumlerini hatirlamaniz pek mumkun olmayacaktir, memory'deki hatalar ozellikle eve gelis esnasinda daha bir belirgin olur, ve genellikle evin yolunu nasil buldugunuza kendiniz de sasirirsiniz, sabah olupta ayildiginiz zaman hayatinizdaki kopuk film parcalari beraberinde paranoyayi da getirir. ulan insallah bir rezillik yapmamisimdir seklinde iskillenirsiniz ve bir muddet elalemin icine cikmama karari bile alabilirsiniz. sarhos muhabbeti ile daraltmis oldugunuz taksici sahsiyet ile karsilasmak istemezsiniz. vs. vs. uzar gider.
    ama ne olursa olsun bundan ders almaz ve bir dahaki sefere ayni tutum icine giriverirsiniz.
  • bir gece önce içerken aralarda suyu ihmal etmezsen, uyandığın zaman zorla uyumaya çalışmayıp günü yakaladığın yerden rutinine dönersen ve uykun geldiğinde gidip tekrar yatar, uyku kotanı bu yolla doldurursan; eh işte, kurtarabildiğin gündür. başağrısı için ilaç almak iyi olabilir. midenin yanması için de rahatlatacak bir şeyler yemek, ağır öğünlerden kaçınmak gerekir. bir gece önce çok içilip sınır aşıldıysa, ilaç niyetine azıcık içki içmek de (tercihen önceki gece tüketilenden) iyi sonuçlar verebiliyor, bedenin toplu isyanını hafifletebiliyor.

ertesi günümün tümden öldüğü zamanlar yaşamaya başlayınca cuma ya da cumartesi gerçekleştirdiğim haftalık rutin içki gecemi ayda bire indirdim, hatta daha da seyrelttim. üstelik eskiden olduğu gibi bir oturuşta bir litreden fazla şarap ya da 6-7 bira içmiyorum artık. bu sayede ertesi gün haftalık düzenime kaldığım yerden devam edebiliyor, akşama kadar sersem sersem, ağrıyan bir baş ve ekşiyen mideyle dolaşmıyorum. az ama öz, sloganım artık bu. böylece "dün gece neden o kadar yavşadım yav?!? acaba gerzekçe bir laf ettim mi?!?" sorularını da sormuyorum kendime. bu bile yeter.
  • kalkar kalmaz 1 adet birayı seri tüketerek normale dönebileceğiniz gün. tabi pazar günü ise.
  • 4-5 saatlik uyku yeterli oluyor. zaten yataktan "suuuuuuuu" diyerek uyanıyorsun. su içmeye giderken dün yediğin boklar aklına geliyor. sonra bir baş ağrısı geliyor ki adamın amına koyuyor afedersiniz.
    mide desen zaten bağımsızlığını ilan etmiş.
    çok acı çekiyorum lan.
  • (bkz: alka seltzer)
  • halihazırda içinde bulunduğum gündür.
    o son rakıyı içmeyecektim. hadi içtin içtin da saat 4 te eve gelmek ne oluyor.
    sürekli bir uyuma isteği söz konusu.
    birde pazartesi sendromundan ve yoğunluğundan dolayı ota boka sinirlenme oluyor.
    iki sefer istifa etmeyi düşündüm bugün.
  • şimdi bu şöyle birşey, çok içtikten sonra insanin midesi osmanlinin son zamanlarindaki sirbistan gibi olur... nasil ki o zamanlar sırbistan'da ota boka isyan çikiyorsa, mide de ayni şekilde her hamleye itiraz eder... yana dönersiniz, hemen boğazinizdan yukari çikmaya çalişir, bişeyler yersiniz, yemek borunuzu taciz etmeye başlar; çare yoktur, midenin şartlari kabul edilir, sirtüstü yatilir...
  • kalkar kalkmaz duş alınıp, bir gece öncesinin alkol ve sigara kokularından kurtulduktan sonra, coca-cola,peynir-ekmek eşliğinde mide düzeltici bir öğünden sonra yeniden doğulan ve bir öncekinden (sorhoşluk anında bir rezalet yaratılmamışsa) o kadar da büyük bir fark ihtiva etmeyen gün.

6 sene sonra gelen edit: yaş ilerledikçe insana tükürdüğü yalattıran ve kamyon altında kalmış hissiyatı ile insanın tüm bir gününü kanepe-yatak-televizyon-baş ağrısı şeytan dörtgeni içerisinde nihayete erdiren gündür efendim.
  • suyun içilmediği, adeta yenildiği* gündür.
  • ağızdan ortalama 20 kez "amına koyim" şeklinde küfür çıkacak gündür.
hesabın var mı? giriş yap