şükela:  tümü | bugün
 • afrika hindistan gibi bilumum ulkelere girerken olmak zorunda olunan asi..ingilizce de yellow fever vaccination deniomus onu da asidan sonra aglama diye eline verdikleri asi pasaportundan orendim. asiyi olurken cok acimio ama sonra 3 gun hasta yatiyorsun o cok kotu iste mide bulantisi karin agrisi falan iyyyyk
 • etkisi 10 gün sonra başlayan bir aşıdır.
  yani afrika civarına gidecekseniz, gidiş tarihinizden 10 gün önce aşı olmanız gerekir.
  ayrıca, aşı 10 yıl boyunca etkili oluyor, bunu da belitmiş olayım.
 • esenboga hava alani, tuzla limani, ambarli limani ve istanbul limaninda yapilan asidir. yumurtaya allerjisi olanlara allerji duyar.

  http://www.hssgm.gov.tr/…eyahat/ulkelerlistesi.aspx

  asi yapilan merkezler

  ambarli limani 0212 875 57 83
  istanbul limani(karakoy): 0212 244 25 94
  ataturk hava limanı : 0212 565 54 61-63
 • istanbul limanı karaköy sahil saglik merkezi'nde haftaiçi mesai saatleri icinde 09:30/12:00 ve 14:00/16:00 saatleri arası ucretsiz olarak yapilan asi.
  ilk saatlerde cok kalabalik oldugundan mesai baslar baslamaz gitmemeniz hatta mesai bitimlerine yakin gitmeniz tavsiye olunur.
 • bu asiyi olunca bir de asi defteriniz oluyor. bazi ulkelere giderken pasaportunuzla beraber bu defteri vermeniz gerekiyor. ha o ulkelere gidiyorsaniz zaten o defter doluyordur muhtemelen, bunun tetanosu var, cocuk felci var, menenjiti var, var oglu vari var. bunun en buyuk dezavantaji sadece havaalaninda yapiliyor olusu. en azindan ankara icin.

  yine de favori asilardandir. en azindan oyle cok bi' yan etkisi, bi' rahatsizligi yok.

  asidan once:
  ates yapabilir
  garip hissedersen korkma

  asidan sonra:
  oldu mu ki? bi'sey de hissetmedim, bu mu yani?
  ates de yok, oh la la
  ama asi koldugum kolumu oynatabiliyorum. lan yoksa bu asi etki mi etmedi?

  bu noktada olayin 2 hafta oncesine donup flas bek yapalim:
  mdocy yine asi kliniginde, tetanos asisi olmakta.
  asidan once:
  biraz gerilebilir...

  asi esnasi ve sonrasi:
  ulaaaaaan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  kolum kalkmiyor, essssek gibi aciyor, deli gibi kasiliyor.
  3 gun gecti hala kaslarim aciyor. hani spor yaparsin da hamlamissindir da 100 mekik cekmissindir ya, iste onu 2 ile carp.
  isin kotusu bu asi 2 doz, 1 ay sonra tekrarliyor, ve dogru tahmin, ikincisinde vucut artik alismis filan olmuyor, ayni sekilde kaslar agriyor hem de bu sefer 3 gun degil 1 hafta sureyle.

  iste bu yuzden sari humma asisi sinek isirigidir, hic bir derdi yoktur.
 • bu asi sinek isirigi kadar dahi acitmaz. ama pasaportunuzda sari hummali bir ulkeye ait damga mevcutsa, asi karnenizi evropaya dahi giderken yaninizda bulundurun. soruyor bazi ipneler.
 • bana hiç bi şey yapmayan aşı bu. sıtma tableti yamulttu mesela, ama bu aşının hiçbi yan etkisini görmedim.
 • sudan'a gidecek olmamdan mütevellit yaptırdığım aşı. daha dün oldum gerçi ama bi yan etkisi falan olmadı hayatımda. sıtma tableti de aldım ama henüz kullanmadım. kıfsmet bakalım.
 • yapıldıktan üç-dört gün sonra yan etkisini çok da güzel gösterebiliyormuş. şöyle çok ciddi bir ikilemde bırakıyor insanı: "acaba ateşim, kırgınlığım aşının yan etkisi olarak mı var yoksa gerçekten üşüttüğümden mi?" ikisi de olabilir sonuçta, ama yan etkiyse telaş yapmaya gerek yok, hastalandıysak tatil zehir olacak...

  önceden planladıysanız geziyi 10 gün değil, 20 gün öncesinden yaptırın, benim gibi paranoyalara kapılmayın.

  edit: evet, yan etkiymiş. insanlar burada yamultmuş faln demiş ama şu aşının yan etkisini şöyle düşünün: çok ciddi bir şekilde birkaç günlüğüne yatak döşek ateşler içinde yatmak... ona göre plan program yapıp, zamanında yaptırın.
 • cinsel hayatı inanılmaz renklendiren aşı.