şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ari irk)
 • türk tarih tezi'nin ortaya çıkmasına neden olmuş ırk. şöyle ki; bir fransız tarih kitabında türklerin sarı ırka mensup olduklarını okuyan mustafa kemal, bu düşüncenin yanlışlığını ortaya koyması için afet inanı görevlendirmiştir. sonra da gelmiştir "türk tarihinin ana hatları" ve de "türk tarih tezi". afet inan ve dönemin tarihçileri abartmamışlar mıdır? abartmışlardır....
 • simpsonlar’ın kökenin bu ırktan geldiği rivayet edilir...
 • aslında bunlar da beyaz ırktır. çinlilerin büyük çoğunluğu dini inançları gereği süt ve süt ürünleri tüketmedikleri için tenleri sarıya çalar.
  bu insanları "sarı" diye tanımlamak tamamen avrupalıların kendilerini diğer halklardan ayrı tutup kendilerine "beyaz" diyebilmek için uydurduğu bir şeydir.
  kaldı ki japonların, korelilerin sarı olmakla ilgileri yoktur. avrupalılarla aynı ten rengine sahiptirler.
 • avrupalilarin kendilerini ustun irk gormesi ve diger irklari assagilamasi dolayisiyla yuzyillar once ortaya atilmis bir siniflandirma. mogolistan, cin, japon ve koreliler icin kullanilir. turkler ve iranlilar beyaz irka dahildir. uzak dogululari taciz eden kanadalilardan "yellow monkey" lafini dutmuslugum vardir. konuyu uzak dogulu arkadaslariniza acmayin, sinirlendirmeyin.
 • uzakdoğu asya'da bol miktarda bulunur bu ırka mensup insanlar. türkiye'de ise genellikle çin menşeili olanları gelip çalışır ve oturdukları mahallelerde kedi köpek nüfusunda ciddi bir azalma meydana geldiği rivayet olunur. vallahi ben bilmem, diyenlerin yalancısıyım.
 • (bkz: asian) dedikleri.
 • ırk mevzuları melezleşmeler nedeniyle tartışmalı konulardır ama asya kıtasının doğusunun genel olarak sarı ırka mensup olduğu söylenebilir. sarı ırk, dünyanın en tüysüz ve kılsız ırkıdır. erkeklerin sakalları bile seyrek çıkar. belki de bu nedenle, çinli kadınların erkekte gür göğüs kıllarını seksi buldukları söylenir.
 • dünyanın en saçma tanımlarından. ırkçı avrupa'nın kendini diğerlerinden soyutlamasının bir sonucu olarak ortaya konulan bir kavram dışında hiç bir geçerliliği yok. hadi ırkçılığı hesaba katmadan direk ten rengi üzerinde yorum yapalım.

  bi' kere asyalıların çoğu özellikle de koreliler o kadar soluk bir benze sahipler ki gerçek renklerinin bu olduğunu bilmezseniz hasta olduklarına inanabilirsiniz. gerçekten beyaz ten rengi (html kodu #ffffff olanından) diye bir şey olmadığından -evet asyalıların ten renginin hafiften sarıya çaldığı doğrudur ancak bu sarılık, bembeyaz bir a4 sayfasını 2 gün güneş altında tutarak elde edilebilecek bir sarılıktan fazlası değildir- aslında tüm ırklar içinde beyaza en çok yaklaşan ten rengi asyalılara aittir. evet asyalı tip olarak avrupalıya hiç benzemez ancak avrupa tipi ırkçılık ten rengi üzerine dayalı olduğu için bu çekik gözlü, soluk benizli ırk için beyaz haricinde bir ten rengi tanımlamak gerekti. sarı ırk kavramı da bu istek sonucu ortaya atılan bir saçmalıktan başka bir şey de değildir. kaldı ki bu ırk sarı ise beyaz olarak tanımlanan ırk ise bildiğin pembe renklidir. hatta avrupalının özellikle de ingilizlerin pembeliği, asyalının sarılığından çok daha belirgindir.

  olayın bir diğer saçmalığı renk gibi tamamen fiziksel olan bir özelliğin kültürel kavramlarla da belirlenmesi. örneğin ne kadar sarışın, mavi gözlü olursan ol müslümansın ve beyaz değilsin. üzgünüm ekşici atesit sen de dargın müslümansın*. türkler müslüman oldukları için elendiler ancak batı avrupalı halen kendini o kadar üstün görüyor ki kendilerine tip ve renk olarak oldukça benzeyen çoğu da hristiyan olan fakat aşağı görükleri doğu avrupalılar ve ruslar hakkında henüz bir renk yaratamadılar. evet çoğu batı avrupalı da doğu avrupalı kadınları orospu erkeklerini de hırsız ve eşkiya olarak görür. eğer pembe ırk en başta üstün ırk olarak tescillenseydi kendilerini pembe doğu avrupalıları da beyaz olarak aşağılarlardı buna eminim.
 • amerikalıların insanları cilt rengine göre kategorize etme hastalığının tezahürüdür. sarı ırk diye bir şey tabi ki yoktur. ortalama bir japon ortalama bir fransız kadar beyazdır ve hatta daha beyazdır. zaten sarı ırk saçmalığı dünyada pek tutmadı. abd hariç kullanımda değil.

  aynı amerikalılar "brown people" saçmalığını da ortaya atmışlardır ama bu saçmalık sarı ırkın aksine günlük kullanıma yerleşmiştir. bir arapla, hintliyi aynı keseye koyan her tanım saçmadır. bence brown people meselesi batılıların her yerliye indian demesiyle aynı şey. sözde brown people'lar bu toptancı euro-centric saçmalığı kabul etmemeli.