şükela:  tümü | bugün
  • aslinda sari karpuz dedigimiz, bildigimiz kavundur.*
  • atatürk üniversitesi ziraat fakültesi bahçe bitkileri bölüm başkanı prof. dr. atilla dursun, erzurum'un uzundere ilçesinde yetiştirdiği karpuz. ben görsem kelek çıktı diye çöpe atardım hepsini.

http://haber.stargazete.com/…uz-uretti/haber-694077
  • genetiği ile sırf renk olsun diye oynanmış gibi görünen lakin aslen doğada var olan ve soyu tükenmesin diye uğraş verilen bir karpuz türü.
  • endonezya'da rahatlıkla rastlayabilirsiniz. bildiğin karpuz, sadece rengi sarı. pek bir olayı yok.
  • https://www.facebook.com/tarihvemedeniyet.org sayfasının sahibinin paylaştığına göre önceden türkiye'de de olan ürünmüş. kavun falan değil yani. hatta o ürünün tadının ve kıvamının da farklı olduğunu söylüyor kendisi şöyle bir yazı yazmış.

"sanırım 1 ay önceydi, toronto'nun ana caddelerinden birinde yürürken bir manavın önünden geçiyordum. tezgahta jelatinlenmiş dilim dilim meyvalar alıcı bekliyorlardı. üstün körü göz gezdirirken içlerinden biri "can evimden vurdu" çocukluğuma götürdü beni.. kimseye çaktırmadan bir garip tebessüm ettim.

sarı karpuz ! meksikadan geliyormuş. kalınca bir dilimi $6 civarında.

eskiden ıstanbul'da sarı karpuz çoktu özellikke rahmetli dedemin favorisiydi. nerden bulur alırdı hiç hatırlamıyorum ancak 4 -5 sene önce envai çeşit tropikal meyvalar satan bir manava "var mı ?" diye sorduğumda dalga geçiyorum sanmıştı admcağız.

dedem şeker hastası, kırmızıdan daha yoğun tatlı sarı karpuz için "şifadır, şifa" der tabi kendi 1 ufak lokma ancak yiyebildiğinden habire bana verirdi. sarı karpuzun çekirdekleri daha iriydi ve "yazılı" tabir edilen çizgi çizgi olurdu. eti sünger gibi değildi, ağızda adeta kurabiye gibi dağılıp eriyip gidiyordu.

o zaman üsküdarda'da böyle dilim sarı veya kırmızı karpuz hatta salatalık satan seyyar satıcılara denk gelirdik. ama bize harçlıklarımızı "akide şekeri", "kaynana şekeri" yada "baston çikolata" için harcamak daha cazip geldiğinden böyle meyve - sebze satanlar umrumuzdaaaa bile olmazdı.

şimdi ne dede kaldı, ne ıstanbul'un sarı karpuzları, nede eskiye mahsus lezzetler... zaten yiyince toronto'nun karpuzunu da beğenmedik. herhalde hamken kopartmışlar tadı "laboratuar" ortamında yetiştirilmiş gibiydi.

baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş.

afiyet olsun !"
  • türkiye'de pek meşhur bir karpuzdu. şimdi sorsa kaç kişi bilir. adam endonezya'da görmüş zannediyo ki çoook ilginç bir şey gördüm. ula oğlum elli yıl evvel deden yiyordu bu karpuzu. al işte bir türkiye gerçeği daha. ne meyveler kayboldu bu ülkede be. taptığın avrupa hayran, amarika hayran sen hâlâ uyu.
  • yenilebilecek en lezzetli karpuzlardan biridir.
  • nerede yetişir nereden buluruz bu karpuzu:)
  • dün ilk defa yedim. tadı normal karpuza çok yakın. bir nüans var, az daha tatlı sanki.
  • endonezya’dan yaklaşık 3 kiloluk olanını 39.400 endonezya rupisine aldığım an itibariyle buz gibi lömbürdettiğim meyve. bildiğimiz karpuzla hemen hemen aynı tada sahip. daha az kalorili olduğu için tercih sebebiymiş efendim.