• türkiye'nin gururunun** renkleri.
  • galatasaray renklerini nerden aldı sorusuna cevap.

rivayete göre bir gün sultan ii.beyazid sadrazamı ile ava çıkmış. o zamanlar, beyoğlu koruluklarında bir süre avlanmışlar. akşama doğru sağnak halinde bir yağmur başlamış. sığınacak bir yer ararken, gül kokusu duymaya başlamışlar. atlarını kokunun geldiği yere doğru sürdüklerinde, bir gül bahçesi ortasında küçük bir kulube görmüşler.
    kulübeye yaklaştıklarında, kapısıda nur yüzlü bir ihtiyar görülmüş, padişahı ve sadrazamı içeriye davet etmiş. oturmuşlar bir süre sohbetten sonra, padişah sormuş:
    "burada tek başına ne yapıyorsun?" ihtiyar cevap vermiş:
    "güllerle uğraşıyorum. tek dostum güllerdir. bunun içinde bana gül baba derler." padişah:
    "güllerin hepsi iki renkli sebebi nedir?" gül baba mütevazi bir şekilde cevap vermiş:
    "sadece sarı kırmızı renkleri severimde onun için sultanım."
    o gece kurulan dosluk devam etmiş. padişahın canı sıkıldıkça gül baba'yı ziyaret edermiş. ziyaretlerinin birinde gül baba padişaha iki tane gonca gül vermiş ve:
    "padişahım kendimi iyi hissetmiyorum. bu güller fakir gönlümün hediyesi olsun. lütfen kabul buyrun efendim" demiş.
    padişah gülleri almış ve çok duygulanmış:
    "böyle deme gül baba! allah sana uzun ömürler versin. ama birgün yüce rabbimizin emri geldiğinde ardından nasıl bir eser bırakılsın istersin?" diye sormuş.
    gül baba oturduğu yerden haffçe doğrulmuş, ilerde görünen tepeyi işaret ederek: "ruhumu şad etmek istersen, karşıdaki tepeye bir mektep yaptır sultanım. bu mektebin armasıda sarı-kırmızı olsun" demiş.
    bunun üzerine sultan ii. beyazid, o yıl galatasaray sultanisi'ni yaptırmış.
  • nasıl ki siyah-beyaz, formada güzel duruyorsa; nasıl ki kırmızı-siyah, semt takımlarında güzel duruyorsa; nasıl ki sarı-lacivert, hiçbir şey üzerinde güzel durmuyorsa; işte, sarı-kırmızı da tribünlerde çok güzel duruyor.

sarı-kırmızı..türkiye'de tribün adına ne kadar güzel kare varsa, hepsinin içinde olan muazzam ikili. sarı-kırmızı..şampiyon-cimbom.
  • türkiyeyi yurtdışında temsil eden renk.(bkz: cimbom)
  • karıştırıldıklarında turuncu rengi oluşturan renklerdir.

başlığı açan kızmasın diye;
    başarılarıyla gururumuzu okşayan galatasarayın renkleridir.
    ayrıca benim de tuttuğum takımdır.
  • 2001-2002 sezonu şampiyonu galatasaraylı bikaç futbolcunun son maçta saçlarının renkleri..
  • tribunlere en çok yakışan renklerdir.
  • (bkz: aşkın rengi)
hesabın var mı? giriş yap