şükela:  tümü | bugün
  • çin'in doğusunda, sarı denize dökülen ırmak.
  • sapsarı!..

bir milyardan fazla çinli çişini ediyor tabii; kolay değil...
    bizim eskişehir'deki porsuk'a kaç kişi etmişti de o hali almıştı?

yine de iyi sarı nehir...
  • saı nehir taşıdığı sarı renkli kum ve alüvyondan dolayı sarıdır. sarı deniz'de aynı sebepten sarıdır.
  • (bkz: yellow river)
  • wikipedia'nın dediğine göre, çinliler tarafından "the mother*river*" olarak da biliniyormuş. tabiat ananın özelleştirilmiş bir versiyonu diyebiliriz. buradaki anıtta sembolize edilmiş.

ayrıca "when the yellow river flows clear" deyimi çinliler tarafından olması imkansız olaylar için kullanılıyormuş. bunu "sarı nehir berrak aktığı zaman" olarak türkçe'ye çevirebiliriz. ingilizce'deki benzeri için: (bkz: when pigs fly)
  • grup yorum dünya halkları kardeştir şarkısında mao ve ho amca' nın yürüyüşünde beraber kalplerinin bu nehire aktığını söyler.
  • yangtze ve inci nehri ile birlikte çin'deki en önemli 3 ırmaktan biridir. çin uygarlığının çıkış bölgesidir.
  • bu nehrin vakti zamanında sürekli taşması sonucu çevresine kurulu yerleşim alanlarını yıkan sel afetine karşı yetkililerin nasıl çözüm bulabiliriz konusunda bilimsel araştırmalar yaptığı tarihlerde girit'de meydana gelen deprem felaketlerine karşı tanrılara adak sunuluyordu.
  • ülkede sık sık sel baskınlarına neden olan nehirdir. 1938 yılındaki sel baskınında 500 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuştur.
  • çin halk cumhuriyetinde yaşadığım zamanlar , her gece içtikten sonra , çok pis bir huyum olan , sarı nehir e işemeden eve dönmezdim , şimdi alkol aldıktan sonra gece eve dönmeden , kurbalıdere yi işemeyi adet edinmek istemiştim , kokudan bela okuyup ,dereye işemeyip, altıma işeye işeye eve döndüm.