105 entry daha
  • "dünyanın en varlıklı yüzde birlik kesiminin, küresel servetin yüzde 82 sine sahip" olması ve en yoksul 3.7 milyarın bu yüzdede hiç varolmamasıyla acıtacak keskinliği anlatılabilecek olan gelir adaletsizliğini gündeme taşıyarak yoksul kesimin sesi oldular. ayrıca bu olağanüstü gelir adaletsizliğindeki kendi durumlarının ayırdına varamamış ezilenlerin, biliçlerinin uyanmasını ve "bi dakka,n'oluyo orda öle?"
    tipi bi aydınlanma yaşamasını sağladılar.
    kanat atkayanın yazısından
    https://twitter.com/…tatus/1072386668634738688?s=19
    "en büyük beş moda markasının genel müdürlerinin maaşlarının sadece dört günlük toplamının bangladeş’teki işkencehane benzeri tekstil atölyelerinde çalışan tekstil işçilerinin tamamının bir ömür boyu kazandığından fazla olduğunu” okuyup dehşete düşüyoruz. dört günlük ultra lüks plaza makam odasının karşılığı ömür boyu merdiven altı! 4 kişinin dört gününe yüzlercesinin ömrü denk gelmiyor yahu! dramın keskinliğine bakar mısın! üstelik o merdiven altı atölyelerden çıkma tekstille dönüyor bütün bu dümen.
    sonu nası biter bilinmez ama "böyle gelmiş böyle gider" kodlamasının kırılması açısından çok güzel hareketler bunlar.

champs-elysees’de sarı yelekliler'in yaptığı hasarı temizleyen belediye işçisinin sözleri olayı ne kadar net tariflemiş:

“buradaki mağazalar lüks, burası lüksün temsili bir yer. sarı yelekliler kaos yaşattı deniyor. bu lüksle bizim aramızdaki uçurumun verdiği hasar daha fazla değil mi? bu hareket meşrudur, ama her zaman olduğu gibi kitlelerin içinde de haydutlar vardır. ben 93’üncü banliyö bölgesinde yaşıyorum. işçiyim, sarı yelekliler eylemini destekliyorum...”
  • (bkz: #83901883)
  • https://www.birartibir.org/…sa#.xalqqvm1okh.twitter yazıda güzelce anlatmış eylemleri okumakta fayda var, avrupa da bir hayelet dolaşıyor, o hayalet türkiye'ye de gelecek mi acaba
  • sevilay yükselir (yılman) denen trollün darbeciler dedikleridir.

oğlunun fransız sevgilisi üzerinden sarı yelekliler eylemlerini darbe diye yorumlamış troll.hee abla... macron da zaten darbeci ki... biz de hata yaptık diyor.zamları geri alıyor.maaşlar artacak diyor demi...
    bir de gezi'ye laf etmiş.ikisi de darbeymiş.asıl darbe sizin gibilerin bunları yazması da neyse...bunları ancak türkiye'de yedirirsiniz...seçim yaklaşınca tutunacak dal arıyor troller...gezi'ye saldıracaklar ya...

--- spoiler ---

eylemin başladığı ilk gün sol görüşlü olan kız arkadaşı adeline, sarı yeleğini giyip koşa koşa gitmişti yürüyüşe.

ancak sonradan adeline ve onun gibi sol görüşlü olan üniversite öğrencileri eylemin amacının benzin zamlarını veya eğitim konusundaki bazı noksanlıkları protesto etmek değil, ülkede kaos çıkartmak olduğunu görüp geri çekildiler.

fransız solcuları arasında yaygın görüş, bu eylemlerin amacı fransa’da bir iç savaş çıkmasını sağlamak.

ve bunun fitilinin de abd başkanı trump tarafından ateşlendiğine inanıyorlar. link
    --- spoiler ---
52 entry daha
hesabın var mı? giriş yap