*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • “hakiki bir entegrasyon politikası uygulansın. fransa’da yaşamak fransız olmayı gerektirir (tamamlayana sertifika verilmek üzere fransızca dil, fransa tarihi ve vatandaşlık bilgisi dersleri verilsin).”

  yayınlanan 42 maddedlik talep bildirgesindeki 21. madde.
 • milliyetçi bir talep değil yaşadığı yeri anlayabilmiş olmasını bekliyor insanlar. dilini bilmeden olmaz bakınız suriyeliler arapça tabelalar ile doldu ortalık. vatandaşlık bilgisinin içindr temel hak özgürlük ve devlete karşı sorumlulukların girer. yaşadığın ve yaşayacağın yerin tarihini kimse derinlemesine bilmesini beklemiyor anladığım kadarıyla. bizim ülkedeki gibi kıbrıs karadenizde batum bizim ilimiz falan sanılıyor. benzer bir cehaleti engelleme maksatlı ilkokul seviyesinde bir tarih bilgisi istenilmiştir.
 • çok haklı bir taleptir.

  fransa'da yaşayan, yaşamak isteyen, fransız pasaportu taşıyana fransız denir, fransız olmayı gerektirir. ırkı, dini her ne olursa olsun.

  aynen türkiye'deki gibi.

  istemeyene de siktir olup gitme özgürlüğü verilmelidir. (madde 21 / b)

  ekleme; çok komik tipler var bu sözlükte yazan.

  türkiye'de yaşamak türk olmayı gerektirir dediğimiz zaman faşist, ırkçı diye ağlaşan tipler fransa'da yaşamak fransız olmayı gerektirir diyenlere milliyetçi söylem değil diyor.

  ne içiyorsunuz evladım siz?
 • türkiye'de olası bir eylemde istenemeyecek talep. solcular ve kürtler anında eylemi terk eder. rte de "bunlar ırkçı, inancımız ırkçılığı yasaklamıştır" benzeri bir şey der. eylemciler de göt gibi kalır ortada. fransız olmak varmış.

  (bkz: vergonha)