şükela:  tümü | bugün
  • abimin bir zamanlar yanlış otobüse binerek gittiği ve bembeyaz bir suratla bizlere geri döndüğü, sanırım ürkütücü yer.
  • ümraniyenin en bomba beldelerinde biridir. içinde merkez, inönü, meclis ve kemal türkler mahalleleri bulunmaktadır. günün her saati meydanında jandarma ekip otosu bulunur. eskiden buraya giden otobüsler girişteki askeri lojmanların önünde dururdu. sonra sarıgazi meydanına aldılar. şimdilerde ise sarıgazi bırakın ta yenidoğana kadar gidiyolar. bu da ne kadar göç aldığının bir göstergesi oluyor aynı zamanda. insanlar sadece burada doğulular yaşıyor diye düşünsede burada artvinli,niğdeli,ordulu insanların yaşadığını gördüm. ha nüfüs olarak azınlıktalar o ayrı.
  • ismini merkez camii yanındaki türbede meftun bulunan sarı gazi'den almış semt.
  • garip bir iş nedeniyle gittiğim, gayet istanbul dışında semt. öncelikle belirtmek isterim ki gittiğim otobüsle geri döndüm, o derece akıllara zarar bir atmosferi var. hele ki benim gibi uzun saçla ve turuncu montla gittiyseniz, ufodan yeni inmiş uzaylı muamelesi görüyorsunuz direk. paylaşmak istediğim başka bir anektod ise, sokak isimleri ve daire numaraları ile ilgili. burada herkes kendi kafasına göre istediği numarayı seçebilmekte sanırım. sokak isimleri de tebeşirle falan yazılmış oluyor genelde. son olarak köşebaşında duran adamla olan adres muhabbetimi de yaziyim, nasıl cici bir muhit olduğu anlaşılsın.

-iyi günler yıldız sokak nerde ?
    -haaaaauuuukkk puuuuuuuuu
    -?!!*
    -şurda. *

dip not: durağın yanındaki bakkal para üstümü, bozuk olmadığı gerekçesiyle, vermedi.
  • gazi mustafa kemal atatürk'ün cumhuriyetin ilk yıllarında; halk arasında kullanılan isimlerinden, lakaplarından biridir.
  • (bkz: sarı zeybek)
  • ilçe olma sevdası ile güzelleşmeye çalışan belde, pek yakın zamanda ilçe olması da mümkündür.geçmişinden gelen imajına rağmen büyük bir değişim içerisindedir.belde önceden şiddet olayları ile anılırken artık triadpark gibi yepyeni yerleşim siteleri ile anılmaktadır.
  • yaklasık 1 yıl icinde ilce olacak semt. ilce olmasıyla birlikte komsu oldugu taşdelen, samandıra ve cekmeköy semtlerinin buraya baglanması söz konusu.
    edit: 17 ocak 2008 tarihinde yayınlanan cumhuriyet gazetesinde yazdıgına göre samandıra da ilce olacakmış.
    ben bi bok yedim editi: cumhuriyet gazetesinin haberi yalan olmuştur resmi olarak.
  • son günlerde ilçe olması konusunda adımlar atılan beldedir.

ilçe olması için akp belediyesinin canla başla(!) çalıştığı bu beldenin siyasi yapısını genelde sol partiler ve fraksiyonlar oluşturur ancak son seçiğmlerde shp ve chp'nin birleşmemesi ve sol oyları bölmesi üzerine akp, az farkla da olsa yönetimi ele geçirmiştir.

işte bu vakitten sonra oyunlar dönmeye başlamıştır. hemen çevresinde bulunan samandıra, yenidoğan ve taşdelen gibi beldelerin genellikle muhafazakar kesimden oluşması akıllara "biz sarıgaziyi bunlarla birleştirirsek sol tehditi önleriz" fikri gelmiştir ve başlamışlardır sarıgazi'yi ilçe yapma çalışmalarına. ki sarıgazi'dir daha 3-5 yıl önce otobüslerde "sarıgazi köyü" diye tabir edilen yer.

sarıgazi'nin, sol ve devrimci muhalefet içerisinde her zaman saygın bir yeri olmuştur. bu nedenledir ki rte, yerel seçimler öncesinde "üsküdar'dan bakınca sarıgazi'yi görmeliyim" demiştir. kazayla da olsa öyle olmuştur ancak bu semtte hiçbir zaman gerici yobazlar ellerini kollarını sallaya sallaya yürüyememiş, hâla kız arkadaşlarımız, ablalarımız, analarımız geceleri rahatça sokağa çıkabilmişlerdir.

ne alaka demeyin... çok alaka çok.