• boğazın en lezzetli balık ailesinin bir ferdi olan sarıkanat aynı ailede yer alan lüferin bir boy küçüğü, çinekopun ise bir boy büyüğüdür. bir çok yerde çinekoplar sarıkanat adıyla satıldığından dikkat edilmesi gerekir. bu konuda bir balıkçıyla aşık atmak oldukça zor olacağından en güzel taktik etikette sarıkanat yazdığında bu balığın aslında çinekop olduğunu, lüfer yazdığında ise aslında sarıkanat olduğunu iddia ederek pazarlık yapmaktır.
  • kasım'da kilosu 10 lirayken, şu aralar göztepe semt pazarında kilosu 50 tl'den satılmakta olan lüks tüketim ürünü. balıkçının dediğine göre daha önce hiç bu kadar yüksek fiyat yazmamışlarmış, havalar çok soğuk ondan diyor. sanki daha önce kış olmuyor muydu?! benim gözümde etten sonra ikinci rekor.
  • bugünlerde, çinekop kardeşiyle beraber, "denizden babam çıksa yerim, sarıkanat çinekop çıksa ölçerim. 24 cm değilse 'büyü de gel' derim!" deyişiyle yâd edilmektedir.

(bkz: seninki kaç santim?)
  • 20 cm'den kısasının satılması lüfer neslinin soykırımıdır, katliamdır.
    (bkz: (bkz: #30936761))
  • lüfer yeme ihtimalimiz sıfırlayan balıktır. sarıkanat avlanıp tüketildiğinden bu balığın büyüğü olan lüfer yeme olasılığımızı oradan kaldırır. sarıkanat avlanmamalıdır ki büyüyüp lüfer olsunlar. sıralama şu şekildedir. çinekop-sarıkanat-lüfer-kofana. ama huharca ve bilinçsizce avlanan aptal insanımız çinekop ve sarıkanatı soframıza sunar ve lüferler daha olmadan ölürler.
  • sarı kanat’ın lezzeti hakkında tek bir anı bile kalmamış, yenilip yutulduktan sonrasına ait. bırak hadi mideyi, bırak onun sımsıkı beyaz etiyle ruhuma karışan okyanus, deniz hikayelerini. hiç değilse dilimin kızdırılmış ocağında, tereyağı gibi eridi gitti demek de mi yok! yok valla, hatırlamıyorum.
  • kirik bir ask hikayesi'nde aysel'in (hümeyra) kanaryasinin adidir. kadinin ve erkegin aska ve kendini adamaya iliskin tavrini cok güzel özetler.

(bkz: ömer kavur)
    (bkz: selim ileri)
  • kiymetli balik.
    lezzetli balik.
    ama biz uc tarafimiz denizlerle cevrili acgozlu bir toplum olarak denizlerin guzellerini yok ettik.
    derya kuzusu diyerek ne kadar karasal iklim insani oldugumuzu, denizi, denizin canlilarini yok ettik, ettirdik.

bu yuzden once kofanalar yok oldu, kalan luferler dirense de azaldi sarıkanat kadar oldu ama onlar da seyreklesip ancak cinekop olarak hayatlarina devam ettiler.
    kuruttuk.
    oysa sarıkanat ne lezzetlidir.
    ama lufer ondan biraz daha...
    kofanayi ise ben cocukken bir kere gormustum.
    denizlerimiz bize küstü.
    baliklar bizden kaciyor.
    sarıkanat bugun 60-70tl kg fiyati ile satılıyor.
    insanlar balik yerdi, fakir olsa da.
    bugun herkesi makarnaya, pilava, salcali bulguru lavasa surup yemeye razi birakanlar, insallah yasattiklarini yasarlar.
  • lüfer ailesinin üreme zamanı gelen bireylerine denir. 18 - 25 cm arası üreyen bir tür olduğu için avlanmamasında faide vardır.
  • kofana'nın torunu olur.
hesabın var mı? giriş yap