şükela:  tümü | bugün soru sor
 • carangidae familyasından seriola dumerili bilim adlı akya benzeri balık. 190 cm ye kadar büyüyebilen bu füze şeklindeki balığın ülkemiz sularında 110 cm den büyüğüne pek rastlanmaz. profilden çok hafif elipsoid ve uzunca bir görüntüsü vardır. kafası vücuduna göre biraz iri ve ağzı büyüktür. ağzında kadifemsi minkro dişler vardır ancak çok avcı ve sürü halinde gezen çok çevik bir balıktır. gövdesi parlak gümüşi ve sırtı da yeşilimsi, altın renkleri veya kızıl parıltılar ile bezeli çok güzel bir balıktır. ege ve akdenizde bulunsa da genelde akdenizin balığıdır diyebiliriz.

  genelde hareket halindeki tekneden yapay yem veya zargana, palamut gibi balıklar canlı yem yapılarak avlanır. çok mücadeleci ve oltayı uçuran bir balıktır. yol istediğinde mutlaka yol verilmeli ve balık böylece yorulmalıdır. tekneye de kakıç veya kepçe ile alınmalıdır. yoksa sudan çıkan iri balığın ağırlığına dayanamayan olta kopabilir.

  akdenizde kuzu balığı ve avcı olarak da adlandırılan bu balığı çoğu insan akya ile karıştırır. ancak arada çok büyük bir fark vardır. sarı kuyruğun yanal çizgisi sırtına paralel ve düz olup, akyanınki sırtının ortasında aşağı doğru iner ve sonradan tekrar yukarı çıkarak bir "u" görüntüsü verir.

  sarı kuyruk lezzet olarak çok iyi bir balık olmayıp biraz yavandır. ama fırında çeşitli soslar ile ve bol yağlı yapılırsa, eti bol olduğu için güzelce yenebilir.

  http://www.ozancokdeger.com/lonejack.jpg
 • kdeniz'de yaşayan, genelde 30-50 santimetre, en çok 100 santimetre olabilen istavrit türünden bir balıktır. diğer ülkelerde 150-200 santimetre olanlarına rastlanır. yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıkları avlayarak beslendiği kayalık sahillerde küçük sürüler halinde yaşar. üreme devresi, bahardan yaz sonuna kadardır. eti lezzetlidir. japonya'da bol miktarda üretimi yapılır.
 • yurtdışında talebi fazla olan aşırı pahalı bir balıktır. lüfer* ve türevleri* varken nedir bu yellowtail yavşaklığı bilemedim.
 • sırt kısımları mavi, gümüş, gri-yeşile kadar değişik renklerde olabilir. mevsime bağlı olarak ya da avlanmak için sığ sularda görülebilir. derinliği 10-300 metre arasındaki sularda yaşar. yetişkinler derin suları tercih ederken yavrular sığ sularda bulunur. hatta yavrularının korunmak için denizanalarının şemsiyeleri altına sığındıkları çok görülür. çok iyi ve çok hızlı avcılardır. küçük balık sürülerini takip eder ve avlanırlar.