şükela:  tümü | bugün
 • yalnız, üzgün, kırgın hissedildiğinde beliren şefkat ihtiyacı hali. kocaman sımsıcak bir sarılma ile tüm acılar biraz daha azalır sanki.
 • yalnızlığın, derbeder olma durumunun son demleri.yanınızda bu işi yapabileceğiniz hiçkimse yoksa daha bi boktan oluyor durum.tavsiye edilmez lezzetsiz bi durumdur.herkesin sıcak bir kucağa ihtiyacı ve hakkı vardır.

  (bkz: ben)
 • her tütünün basina gelir.
 • (bkz: yalnızlık)
 • özellikle aileden uzak,etrafta hic arkadas olmadigi durumlarda cok kötü hissettirir bu ihtiyac.artik gideyim ben lütfen,gitmek ve beni taniyan insanlarin yaninda olmak istiyorum denir.yalniz hissediyor olmanin getirdigi bir ihtiyac.
 • özlem sonucu kendi bünyemde hissettiğim, lakin üzüntü, mutsuzluk gibi nedenlerle de ortaya çıkan ihtiyaç.
 • hayyatta bazi şeyler istendigi gibi gitmedigi , üzünüldügü, hayallerinin yıkıldıgı , moralinin tabana vurdugu bir anda hissedilir bu duygu. en zayıf anındadır insan.en sevdigi insana sarılmak ,hayatta bir saniye bile olsa yalnız olmadıgını en kötü anında bile ona destek verecek bir dostu oldugunu hissetmektir sarılmak.sarılırsın, konuşmadan acını paylaşır sarıldıgın insan ,senin omuzlarındaki agırlıgı hafifletir, tarifi imkansız bir sıcaklık, sevgi seli sunar sana, kötü şeyler yanında iyi şeyler de var,ben varım üstesinden geliriz herşeyin dedirtir. bundan sarılmak istersin ,en yakın dostuna sarılmak istersin ki bu düştügün acizligi bir o bilsin bundan dolayı sevgiline sarılmak istemezsin en kötü halini görsün istemezsin,lanet olası gurur el vermez buna, dostuna sarılmak istersin çünkü başkaları anlamaz seni o anlar ,sarılma istegini omzuna başını koyup doya doya hıçkırarak aglamak istegi takip eder. sarılmakla önce içindeki ızdırabın bir kısmını paylaşmak, kalanı da gözyaşı ile akıtmak istersin.
 • ozellikle yurtdisinda, etrafinizda sizi kucaklayan kucaklayabileceginiz insanlar olmadigi durumda tavan yapan istektir. kotu bir sey olmasa bile sizi seven insanin duzenli olarak bu sevgilerini bedenen de ifade edilmesine ve benim gibi sevgisini sarilarak ifade etme ihtiyac duyan benim gibi insanlar icin bir kabustur. hele bir de gittiginiz memlekette insanlar arasinda konusurken dokunma, fiziksel temasin iletisimi kolaylastirmasi gibi olaylar gelismemisse vay halinize.

  yalniz olmasaniz dahi kendinizi yalniz hissetmenize neden olan durumdur. kotu olmasaniz bile kendinizi kotu hissetmenize neden olacak birisidir sarilacak birinin olmamasi ya da size sarilacak birinin olmamasi. zira baslikta oldugu gibi, bir ihtiyactir bu kimileri icin.
 • beklentilerinin hayal kırıklığı ile son bulduğu zaman diliminde, az da olsa özgüven yitikliği ile, korunmaya ihtiyaç hissetmek, gözlerini kapatıp sadece ve sadece sarılmak ve güven hissetmek ve belki de sarıldığı insanın omzunda ağlamak, bir limana sığınma ihtiyacı...

hesabın var mı? giriş yap