şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: sarmisak)
  • çok lezzetli fekat parmaklarda iğrenç bir koku bırakan gıda maddesi.*
  • bazen bildigimiz salatalik tursusuyla beraber kavanozun icine 5-10 tane de bundan atilir ki ayri bir tat versin diye, kucuk olmasi tercih edilesidir.
  • bunu zeytin ve zeytinyagi ile harmanlayip, ustune kekik ve aci pul biber koymak caizdir.
  • ayrıca kabuğuyla beraber turşu yapılan türü de vardır. yenileceği zaman önce kabuk iyice soyulur sonra yenir. tadı, iyi yapılmışsa eğer, lezzizdir. salatalıkla beraber çok iyi gider.
  • şayet turşulanmak istenen sarımsak türü dağ sarımsağı denen türden ise tadından yenmez, vernik vasıtasıyla ölümsüzleştirilerek evin en güzel köşesine konulur.
  • iran'da tadıldığında, her ne kadar biraz farklı da olsa, allah dedirten turşu. tuhaf bir kurutulmuş quasi sarımsakları var iranlıların. yanından geçerseniz bir, elinizi değdirirseniz iki, tadarsanız üç gün kokuyorsunuz. turşusunun kokusu da pek çıkmıyor hâli ile...
  • közleme sarimsak turşusu:
    odun ya da mangal ateşinde sarimsak yumrusu kafadan közlenir. ateşte geçen yapraklari ayiklanir ve sicakken soyulup tuz, sirke ve su dolu kavanozda bir gece yatirilir. kavanozun içine ekstra sarimsak başlari eklenir böyle çirilçiplak ağzi kapatilir. * bir ertesi gün az dereotu takviyesi ile turşusu kurulur.
    not: sarimsağin götümüze girebilir gerekçesi ile üzerime gelmeyeceğini umuyorum. çünkü ben onu seviyorum.
    (bir de limon tuzu eklenebilir. bir kavanoza bir adet lerleyen günlerde. limon tuzu bu sahnede turnusol gibin çalişir.)
  • diger tursularin arasinda bulunca ganimet bulmus gibi saldirirdik buna.
    gecen hafta bir kavanoz aldim.
    ayiklanmis degil de, butun olarak satilandan.

ayiklayip sofraya goturmem mumkun olmadi.
    ben ayikladikca gelip gidip agzina atti ahali. ben ayikladikca avuclayip avuclayip kactilar.

ciddi ciddi sofraya ulasmadi.
    oyle bisey iste.
  • başta itici gelip sonrasında bağımlılık yapabilen turşu