şükela:  tümü | bugün
  • ekmeğin kabuğuna sarımsağı sürterek yapılanı vardır bir de...üstüne biraz tuz.
    sokağa çıkıp bir yandan sarımsaklı ekmeğini yerken,bir yandan da ilk kez gördüğün gökkuşağını seyre dalarsın.yıllar sonra yeniden gökkuşağı görüldüğünde aklına sarımsaklı ekmek gelir.
    olmayacak şeyleri bir araya getiren çocukluk işte böyle güzeldir.
  • has be has sarimsakli ekmektir.
    sarimsakli yogurt icinde garlic yoghurt diyelim o zaman...
  • daha önce yetkin kişilerin elinden çıkanı yediğim muhteşem yiyecek.

(bkz: #28436554)

şimdiyse dün akşam kendi yaptığım tarifi yazacağım;

malzemeler:
    -4-5 büyük diş sarımsak
    -6-8 yemek kaşığı zeytinyağı
    -1 dolu yemek kaşığı yoğurt
    -1 tam ekmek (normal tekli ekmek, gidip de trabzon ekmeği almayın)
    -2-3 yemek kaşığı rendelenmiş parmesan
    -kaşar peyniri (ince dilimlenmiş, miktar arzuya göre)
    tuz, karabiber, arzuya göre çeşni

1- bir ekmeği tam ortasından bölün, sonra böldüğünüz parçaları dikine bölüp yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirin.

2-bir kaseye 4-5 büyük (yoksa 7-8 küçük) sarımsak dişini ezip koyun. üzerine 6-8 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tepeleme yemek kaşığı yoğurt ekleyip iyice karıştırın (böyle yoğurtla yağ tam homojen bir karışım olmuyor, parça parça oluyor panik yapmayın, normaldir)

3-elde ettiğiniz karşımı ekmeklerin üzerine sürün. sonra üzerine tuz, karabiber ve çeşni serpin (ben azıcık tuzot koyuyorum fena olmuyor, az ama)

4-önce rendelenmiş parmesanı, sonra da ince dilimler halinde kestiğiniz kaşarları ekmeğin üzerine koyun.

5-fırına atın (160 derece iyidir), peynirler öyle hayvan gibi erimeden, biraz üzeri kızarmaya başlayınca da fırından çıkartın.

pişirirken eviniz çok fena sarımsak kokacak unutmayın, bende pek sorun olmuyor gerçi bu durum, ben kendim bu kokuyu oldukça iştah açıcı buluyorum çünkü. bir demlik çay ya da ılık süt eşliğinde müthiş bir yemek olacağına bahse girerim. özlemle izlediğiniz heidi evinize gelmiş gibi oluyor yeminle.

not: bu tarif normal insanlar için iki kişiliktir.
  • ben çok güzel yaparım bu lezzeti, meşhurumdur, balığın yanında, makarnanın yanında, kahvaltıda yada akşam üzeri çayın yanında, dost sohbetlerinde çok güzel gider. işte size bir sultan hatis'in sarımsaklı ekmek tarifi;
    önce içli ekmek kıvamında bir ekmek olması lazım, trabzon ekmeği, afyon ekmeği, tam buğday ekmeği bu iş için biçilmiş kaftan ekmeklerdir diye düşünebilirsiniz. bu ekmekler ince ince kesilir, ardından sarımsaklar minik minik, incecik kıyma usulü doğranır. ardından kekik, kırmızı pul biber, fesleğen ile zeytinyağı harmanlanır ve sarımsak ile birlikte ekmeğin üzerine sürülür. biraz da ekmeklere tereyağı doğranır ki incecik incecik nefis koksun, iştah açsın diye. son olarak ta hazırlanan bu ekmekler fırına sürülür ve sabırla beklenir.
    ekmekler hafif kızarmaya başlayınca, siz deyin 10 dakika, ben diyeyim 11 dakika sonra fırından alınır ve dostlarla birlikte yenilir.
    afiyetle yiyin gali.
  • kendimi şımartma yiyeceklerim arasında liste başlarında olan şey. genelde kepek ekmekle yapıyorum ama sanırım en güzel versiyonu baget ekmeği ya da beyaz ekmeği ince ince doğrayınca oluyor.

tarif diye bir şey zaten yok; ama bir iki yapılış yöntemi var. benim en sevdiğim yöntem, sarımsağı dövüp(tuz eklenebilir), ekmek adedine göre tereyağıyla bir kasede karıştırmak. sonra ekmeklere sürüp üzerlerine biraz kekik biraz pulbiber serpmek. ve şayet evde varsa parmesan eklerseniz yeme de yanında yat olur. nadiren sucuktu kaşardı eklediğim de oluyor ama en güzeli sadesi. sonrası fırına atıp beş on dakika beklemek.

bu durumda cuma menüsü sarımsaklı ekmek şarap. evin yolunu sarımsak kokusundan bulanlar misafir olabilir.(şaka şaka bana kadar var)
  • bunu yapmak ilk kimin aklına geldi acaba. insanları bu kadar mutlu etmek çok az kişiye nasip olmuştur.
  • pazar kahvaltılarınıza eşlik edebilecek bir tat olabilir.

tarifi için malzemeler:

1 baget ekmek( kişi sayısına göre 2 de olabilir)
    4 diş sarımsak
    5 yemek kaşığı zeytinyağı
    kaşar ya da parmesan peyniri( ne seyorsanız)
    biberiye
    kekik
    tuz
    karabiber
    fesleğen

yapılışı:

baget ekmeği ortada ikiye bölün uzun şekilde daha sonra oluşan 2 parçayı da 3'er parça haline ayırın. bir kapta zeytinyağı, rendelenmiş sarımsak, biberiye, tuz, kekik ve karabiberi ( istediğini oranda) ekleyin. ekmekleri bu sosa bulayın. rendelediğiniz peynir ve çok ince kıyılmış fesleğeni karıştırıp ekmek parçalarının üzerine yerleştirin. tepsiye dizip fırına verin. insafsız çok güzel oluyor:)

afiyet olsun.
  • ikea’da satılanlar insanın aklını başından alır, diyet bozdurur insana. o kadar lezzetli ki kaç tane yenilirse yenilsin doyulmayacak güzelliktedir.
  • doğrudan ekmek olarak evde yapabilirsiniz.

yassı şekil verin hamurunuza. böylece kabuğu daha çok, içi daha az olacak. üstüne kabuklarını soymadan diş sarımsakları batırın. yarısı gömük, yarısı dışarıda kalacak şekilde. ekmek pişerken nefis kokusu evi tutacak. fırından çıkar çıkmaz üstüne fırçayla bolca zeytinyağı sürün. yanında bir şeye gerek yok, deniz tuzu serpip çıtır çıtır yiyin. diş sarımsakları da kabuğundan hüpletirsiniz.
  • kendi yaptığım ekmeğin üzerine sarımsağı sürüp üzerine toz biber ve kekik ile afiyetle geldiğim çok sevdiğim bir lezzet. bu kadar basit olup bu kadar lezzetli olması beni şaşırtıyor.