1. son derece etkili ve oldurucu bir sinir gazi .renksiz bir sivi ayni zamanda buhari da renksiz. kokusu da olmadigi icin teshisi ve sezilmesi cok zordur. cok kucuk bir damlasi bile insani oldurebilir. olum 1 - 10 dakika icinde gerceklesir. almanlar tarafindan bulunmustur.
 2. isoproposymethylphosphonyl flouride olarak bilinip, bir yetişkine 0.5 miligram verdiğinizde adamın tüm yetişkinliğini elinden almanızı mümkün kılan kimyasal madde.

  gazı soluduktan sonra camiye koşup hocadan son bi okuyup üflemesini istemektan başka çare pek yoktur, ancak üstünüze sıvı sarin dökülürse panik yapmayıp, hiç vakit kaybetmeden* yıkamanız gerekir. su, sabun, talk pudrası gibi şeyler iyi gider, ancak zaman azlığından dolayı "aman dur ben karşıdaki çeşmeye kadar koşayım" demeye çalışırsanız cümle yarıda kalabilir, o yüzden elinizde ne varsa (kola, çay...) dökmeniz tavsiye olunur.

  (bkz: ek$i sözlük ilk yardım servisi)
 3. bir organofosfat turevi olan ve gb ya da zarin olarak da bilinen savas gazi. 1938'de almanya'da , ambros, rüdriger, ve van der linde tarafindan kesfedilmistir. alman hukumeti berlin'in guneyinde bulunan falkenhagen'de bir laboratuvar kurarak sarin gazi uretmeye baslamistir. nazilerin kullanimi icin 500 kg kadar uretilmistir. amerika da bos durmamis ve 1950'den itibaren sarin gazi uretmeye baslamistir fakat 1956'da buna son vermistir.
  genel olarak esteraz enzimlerinin inhibitoru olarak bilinen sarin gazinin en onemli etkisi asetilkolinesteraz uzerinedir. bir cesit norotransmitter madde olan asetilkolin'in parcalanmasinda kullanilan bu enzimin inhibe edilmesiyle birlikte sinirsel iletimde buyuk aksakliklar ortaya cikar. kas ve refleks kontrolunun kaybi gibi etkilerle baslayarak olume kadar goturur, olumcul miktarda alindiginda. 20 mart 1995'te aum shinrikyo tarafindan duzenlenen tokyo metrosu saldirisinda, kasumigaseki istasyonunda kullanilmis ve 12 kisinin olumune, 5500 kisinin yaralanmasina yol acmistir. 1988 yilinda kuzey irak'ta da kullanildigi ve 5000 ila 8000 arasinda insanin olumune yol actigi sanilmaktadir.
  c4h10fo2p formulune sahiptir ve molekul agirligi 140.9 gr'dir. erime sicakligi -57 celsius, kaynama sicakligi ise 147 celsius'dur. oda sicakliginda 1.48 mm hg buhar basincina sahiptir ve yogunlugu* 1.11 gr/cm3'tur.
 4. aslinda gaz olmayan bir gazdir. oda sicakliginda sividir hatta kaynama noktasi da gayet yüksektir *ama aeresol olarak kullanildigindan ve de solunum yoluyla buhari zehirlediginden gaz olarak isimlendirilmektedir. nemli ortamlarda yavasca bozunur. sinir sistemini felc ederek hizla öldürüp sizi süründürmeden isinizi halleder.