şükela:  tümü | bugün
 • sivas'ın altınyayla ilçesi yakınlarında bulunan hitit döneminde kurulmuş bir şehir. ismi, kazısının ilk yılında bulunan çivi yazılı tabletlerden okunumuştur(1995). başkent hattuşaş(boğazköy) la sıkı bağları vardır. kazısını andreas müller karpe yapar.
 • tarihte makedon ordusu tarafindan kullanilmis, cagdaslarindan yaklasik 1 adam boyu felan daha uzun olan ve phalanx sisteminin temelini olusturan 3 adam boyundaki mizrak. kullanmak baya zordur ama hakim olundugu zaman bu sistemi kullanan bir ordunun onunde durmak hic kolay degildir.
 • iö. 17. yy sonlarinda daha once hic yerlesilmemis bir noktaya kurulmus bir hitit yerlesimi olan sarissa, kral hantili*in emri ile kurulmustur. sehrin ilginc bir yani, ilk planlanmasindan itibaren surlari ile beraber insa edilmesidir ki, zaten hantili de boyle bir sehri kurdugu icin tabletlerde ovunmektedir.

  buranin diger ilgi cekici yanlari arasinda, miken uygarligina ait bir kap bulunmasi (ki bu kadar doguda bir yere dahi bu comlegin gelmesi ilginc), kentin basarili baraj sistemi, ve bir de buranin onasyadaki en eski bira uretim merkezi olmasidir.
 • kultur ayri bir sey tabii, tarih, sanat felan, guzel seyler bunlar. lakin aslen ickidir bu, yunan ickisi, hatta eski yazitlarda soyle gecer:

  "...sarissa will take over your taste, thanks to its harmonic compination (etiketinde boyle yaziyor, ben bilmiyorum bu kelimenin anlamini) of natural exracts, gained through the knowledge of the greek experienced distillers. enjoy it pure on ice or in coctails!".

  gerci ne boyle buzlu, ne de kokteylde felan hic cekilmez, hayatimda ictigim en boktan ickilerden biridir ama neyse...
 • 1985 yılında selanikte kurulmuş yunan heavy metal grubu.

  http://www.sarissa.info/
 • zamanında, makedonya'nın roma orduları tarafından kolayca istila edilmesinin en büyük sebeplerinden biri olan silah.

  makedonya ordusunun çekirdeğini oluşturan ve sarissa denilen mızrağı kullanarak sık saflar halinde yürüyen phalanx birlikleri, nispeten kısa mızraklar kullanan yunan ve pers birliklerine karşı büyük avantaj sahibiydi. makedonya ordusu savaş alanındaki bu avantajını, adeta birer savaş makinası olarak eğitilen roma lejyonlarına kaptırdı. geniş kalkanlarıyla ve gladius denen kısa kılıçlarıyla saldırıda ve savunmada üstün olan lejyonerler; 6-7 metrelik mızrakların arasına dalarak, çok fazla zayiat vermeden düşmanı dağıtmasını bildiler. pydna savaşı, romalıların teçhizatı karşısında kullanışsız hale gelen sarissa cinsi mızrakların phalanx birliklerini ne duruma düşürdüğüne bir örnektir.
 • dokuzuncu nesil sabırtaşı yazar. hoşgelmiş.
 • kutsal bilgi kaynağı olan ekşi sözlük'te, verdiği bilgilerle bu kaynağa başarılı katkıları olan, bunun yanında yerinde yorumlarıyla da her daim entry'si beklenen yazardır.
 • çağının en üstün savaş makinesi olan makedon piyadesi ve sarissa'ları hakkında bir iki detay ve resimler için:

  (bkz: phalanx/#17051684)
 • çağının diğer pahalanx kargılarına göre çok daha uzun olmasından savaşta üstünlük sağlayan makedon ordusunun vazgeçilmezi. uzunluğu ve dolayısıyla ağırlığı söz konusu olduğundan çift elle taşınmasını zorunlu kıllar, bu da savunma adına bir handikap olmakla beraber makedon pahalanxlarının sıra sayısı göz önünde blundurulduğunda öndeki ilk üç ya da dört sıra sonrasının kalkan amaçlı sarissalarını havada sallayarak kalkan görevinde kullanmaları söz konusudur.