şükela:  tümü | bugün
  • kol boregi olarak da gecen bir borek ce$idi. kiymalisinin icinde yerine gore cam fistigi ve ku$ uzumu de bulunur.
  • "öz hakiki sarıyer böreği" adı altında, çoğu yerde imalatı yapılan bi börek türüdür.. inanılmaz derecede yağlı olması en belirgin özelliklerindendir. mide hastalarının kesinlikle uzak durması gereken bi cinstir zira sindirilemez.
  • sarıyer böreği olarak anılmasını, sarıyer ve çevresindeki köylerinden çok sayıda börek ustası çıkarmasına borçludur. nasıl oldu bilmiyorum ama, vakti zamanında bir ustayı transfer etme girişimi içerisinde bulmuştum kendimi*
  • kıyma, kuşüzümü ve çamfıstıkla kavrulmuş soğandan oluşan içiyle damak çatlatan lezzettir :) sarıyerde bu böreği en iyi (bkz: bilice börekçisi) yapar. bkz. http://blog.milliyet.com.tr/…r-/blog/?blogno=464730 *
  • onun sözünden dışarı çıkmayıp 2 ayda kuzu kuzu 9 kilomu verdiğim için diyetisyenim bana ödül olarak bayram kahvaltısında ne istersem (ama ne istersem) yiyebileceğimi söyledi.

düşündüm, taşındım ve kararımı verdim. daha önce hiç yemedim, çok merak ediyorum tadını. işte habunu hem yapıp hem de yiyeceğim allah izin verirse.

bu vesileyle tarifini de vermiş oldum.
  • reklam amacı taşımadan ifade etmem gerekmektedir ki bu böreğin gerçek yaratıcısı sarıyer merkezde yer alan ve kesinlikle bir başka şubesi olmayan, ünlü böreği ile tezat oluşturacak şekilde "sarıyer muhallebicisi" adını taşıyan işletmedir.

kıymalı ve kuş üzümlü böreği gerçekten özellikle sabah saatlerinde yeni çıkan servise yetişebilirseniz çok lezzetlidir. kafanızda öyle çok "sosyetik" bir mekan olarak canlandırmayın, gerçek anlamda sarıyer'ın köy zamanlarından kalma, küçük esnaf pastanesidir.