şükela:  tümü | bugün
  • “o” varken bıkmadan yüzlerce kez replay tuşuna bastığın, bıkmadan dinlediğin/dinlediğimiz şarkı, “o” yokken artık hayatında değilken, dinleyemezsin, acıtır insanı. her bir sözünü, müziğini duyduğun an miden bulanır, açamazsın. dinleyemezsin artık. çünkü artık yoktur “o”. anılarla birlikte gömülmüştür toprağa...
  • neşeli şarkı önerisine açığım... bu ruh halinden çıkmak için böyle beni neşelendiren eğlendiren güzel şarkılar arıyorum.
  • yaygın olarak bilinenin dışında, divan edebiyatında bir nazım şeklidir. 4 dizelik bentlerden oluşup daha çok bestelenmek için yazılır. divan edebiyatına türklerin kazandırdığı bir nazım şeklidir.

ilk şarkı yazarı naili'dir. en başarılı örneklerini ise lale devri şairi nedim vermiştir. en çok şarkıyı ise enderunlu vasıf yazmıştır. yahya kemal'in de şarkı niteliği taşıyan bazı şiirleri vardır.

kalbim yine üzgün seni andım da derinden,
    geçtim yine dün eski hazan bahçelerinden!
    üzgün ve kırılmış gibi en ince yerinden,

senden boşalan bağrıma göz yaşları dolmuş!
    gördüm ki yazın bastığımız otları solmuş.
    son demde bu mevsim gibi benzim de kül olmuş,

yahya kemal beyatlı, hazan bahçeleri.
  • şarkı olmayı istedin mi
    ben istedim
  • yahya kemal’in başka isimlerle de anılan bir eseridir. **

kalbim yine üzgün seni andım da derinden;
    üzgün ve kırılmış gibi en ince yerinden,

senden boşalan bağrıma göz yaşları dolmuş!
    gördüm ki yazın bastığımız otlar solmuş.
    son demde bu mevsim gibi benzimde kül olmuş.

safiye ayla’nın yorumuyla
  • zaman makinesi. duyuyosun, hoop geçmişe. iyi yolculuklar herkese. akıp giderken şu sonsuz zamanda, şu kısacık hayatlarda, umarım şarkılar sizi fazla üzmez. gerçi şarkılar artık yeni nesili pek üzmüyor sanki? yani. bana öyle geliyor ya da yaşlanıyorum. iyi şarkılar dünya.
  • bazen bir kahve yudumlayıp, bir şarkı açarsın, susarsın ve o şarkı senin söylemek istediğin her şeyi söyler.

- winged creatures
  • şarkılardaki derinlik hayatta olmayınca dinledikçe tuhaf hissettirendir. anlamlandıramamak bir yere koyamamak gülünç ama başa gelebiliyor işte.
  • söyleyemediklerimiz, dile getirmekten korktuklarımız içimize attıklarımızdır.
    aslında dinlenen her şarkı duygulara tercümandır.
  • her müzik değildir.
    (bkz: klasik müzik)