şükela:  tümü | bugün
  • yurdum insanının bi türlü içinden çıkamadığı sorunsal.genelde insanların televizyonda gördükleri herkese "sanatçı" diye hitap etmelerinden dolayı ortaya çıkar.
  • şurada başka bir konu içinde bu konuya bir miktar değindim; (bkz: #64392358)

bugün hemen her müzik fabrikasyon biçimde üretildiği ve içinde sanat aran(a)madığı için, özellikle pop müzik yani popüler müzik sanat değildir. dolayısıyla pop müzik icra eden kişi sanatçı değil, şarkıcıdır.

sanatçı; herhangi bir x'in ve y'nin sesleriyle bambaşka bir ses, bir müzik yaratıp, sizi başka türlü düşünmeye iten, bu şevki veren kişidir. mesela fazıl say, piyanoyla, başka bir elektronik alet vasıtasıyal taklit edilemeyecek ve sizi dinlerken eleştirel düşünmeye sevk edecek müzik yapmaktadır ve kendisi sanatçıdır. sanatıyla sizi düşündürür, size ruhsal olarak da farklı bir haz verir. ancak sezen aksu, herkesin yolda arabada müzik çalarda açarak dinlediği ve bugün dinle yarın unut tarzı popüler kültüre yönelik hizmet eden bir şarkıcı ve söz yazarıdır. (isimler popüler olduğu için bu örnekleri verdim.)

geçen mesela bir magazin programında "türk pop müziğinin başarılı sanatçısı demet akalın..." diye anons ettiler, az daha havale geçiriyordum. pop müzikle sanatçı arasında hiçbir ilişki yoktur.

bu biraz da yabancının şarkıcı için artist diye kullanmasından ve bunun yaygınlaşmasından ötürü böyle bence. bkz verdiğim entry'de de bunu anlatmaya çalıştım.
  • daha önce şurada da bahsetmiştim: #33638874

konser biletlerinin tamamı satılmadığı için trip yapan, konserini iptal edenler şarkıcıdır. örnek verelim (bkz: demet akalın)
    annesi vefat ettiğinde dahi, konserini iptal etmeyip, sevenlerinin kıymetini bilen kişiler ise sanatçıdır. yani sanatçı kendinden verendir. burada bahsedilen sanatçı kişi (bkz: candan erçetin)dir.