şükela:  tümü | bugün
  • ankara'da, bahcelievler, maresal fevzi cakmak caddesinde "sarkikaraagaclilar sitesi" vardir.
  • şark-i karaağaç..adı üstünde şarkın* karaağacı.
  • toplam dort donem boyunca turlu yolsuzluklarla secilmeyi ba$aran ru$vetci ve onceden hukum giymi$ belediye ba$kaninin malesef icine ettigi cok sevdigim baba topragim. bircok zengin ve ba$arili insan cikarmasina ragmen makus talihi ve mevzubahis belediye reisi yuzunden kom$usu ilceler (bkz: yalvac) (bkz: bey$ehir) $ehir olacak kadar geli$irken ne yazik ki hala kucuk bir ilce statusunde kalmi$tir. bir insan nasil yirmi bin nufuslu ilceyi boyle suluk gibi emer, nasil kucucuk bir ilceden bu kadar rant saglayabilir ve buna ragmen nasil dorduncu kez secilmeyi ba$arabilir gibi sorular sormami saglayan bu ilce isparta ile konya'nin tam ortasindadir ve bey$ehir golu'nun yakla$ik yarisini sinirlari icinde barindirir. gercekten de insanlari, gelenekleri ve ya$am tarzi olarak tamamen konyali bir ilcedir. turistik yer olarak kizildag milli park'ini barindiran $arkikaraagac'in bir ba$ka gezilecek beldesi de bey$ehir golu kiyisinda balik restoranlari ile unlu fele'dir. sanayi olarak pek geli$memi$ memleketimin agirlikli olarak gecim kaynagi tarimdir. misir benzeri bir gida maddesi olan termiye ve tahinli pide olarak da adlandirilan katmer bu ilceye has yiyeceklerdir. fransa ve almanya'ya goc edenlerin sayisi bir hayli fazla olmak ile birlikte en cok goc verdigi il istanbul'a gore nispeten yakin olmasi sebebiyle ankara'dir. isparta'ya bagli oldugundan akdeniz bolgesi sinirlari icerisinde yer alsa da ic anadolu bolgesi gibi karasal iklime sahiptir. cariksaraylar, yukari dinek, a$agi dinek, donar$a (cicekpinar oldu ismi) koylerinin bagli oldugu $arkikaraagac'in nufusu son sayima gore 23bin'dir ancak nufus yuksek gozuksun amaciyla goc edenlerin de ikamet ediyormu$ gibi gosterilmesinden dolayi bu sayi gercek nufusun cok uzerindedir. velhasilikelam hala buram buram tarih kokan, eskiden bir medrese ve alim yeti$tirme merkezi iken gunumuzde yeterli geli$me gosteremeyen ve ayaga kalkmak icin kendisini yonetecek ba$arili yoneticileri bekleyen, cografi olarak buyume potansiyeline sahip, ileride ba$bakan olursam once il sonra buyuk$ehir daha sonra da ba$kent yapacagim ilcedir $arkikaraagac. buradan helvaci ismail abi, hirdavat sezai abi ve kuyumcu kemali abiye selam ederim.*
  • memleketimdir. kızıldağ milli parkı görülmeye değer, hatta mesire yerinden sonra bi de dağa tırmanın, müthiş keyif verici manzarasını tavsiye ederim, hatta çadırınızla gidin yerleşin. ayrıca çarıksaray belediyesine yakın pınarbaşını da öneririm, müthiş güzel dinlence alanıdır. istanbul şehir yaşamından bu mekanlara gittiğinizde stresinizi sıfırlar, relax olursunuz. beyşehir gölünde küçük kayıkla açılıp zıpkınla sazan avlamanın tadını hiçbirşeyde bulamazsınız. vatandaşlık kartımın arka kısmında şarkikaraağaç çarıksaray çukur mahalle yazar, sülalem ordadır. anadolunun en samimi en içten insanları da bence burada yaşar.
  • yer ve gök toz bu ilçede.. bugün gittiğim etibank'a ait kapalı maden işletmesi ve barit zenginleştirme tesisinde hemen verem olup ölmediysem 8 senedir sigara içiyor olmamdandır sanırım. bu arada dünya barit yataklarının %5'ine sahip bir ilçe, borusu ötüyor yani.
  • isparta ili merkezine iki saat uzaklikta bulunan bir ilcedir, kizildag milli parkini ve buraya ozgu kizil akbabalari sinirlarinda bulundurur, gectigimiz yillarda yapilan bir insaat calismasi sirasinda dozerlerin gurultusunden akbabalarin korkup kactiklari bildirilmistir. suleyman demirel universitesine bagli bir meslek yuksek okulu vardir icerisinde, ayni zamanda et urunleri isleme bolumune de ev sahipligi yapar.
  • (bkz: neapolis)
  • 2009 yerel seçimleri iptal edildikten sonra yenilenen, ıspartanın ilçesi. bir çok tarım ürününün yetişebildiği verimli topraklara sahip, antalyadan direkt olarak nevşehir seyahat ile gelebileceğiniz, ısparta petrol ve konset firmalarının ege ve akdeniz bölgelerinden ulaşım sağladığı güzide ilçemiz. antalya'ya gidebilmek için de önce ısparta ya 1 saat 45 dakika da gidildikten sonra, ıspartadan da yaklaşık 2 saat 20 dakika yol sürmektedir. kızıldağ, sedir ormanları ve tüm platoyu seyir ettirerecek tepe görüşe ve doğal güzelliğe sahip, şarkikaraağacın turistik bölgesidir. yöresel adetleri hala devam etmekte olup, sünnet düğünlerinde tüm bölge halkına büyük kazanlarda et, pilav, helva ücretsiz olarak sunulmaktadır. bu entry'yi girdiğim zamanlarda, kirazları kırmızılaşmaya başlamıştır. vişneleri 3 hafta önce kızarmıştı.
  • bu ilçedeki atatürkçü düşünce derneği binasının bir yanında chp diğer yanında ise mhp ilçe başkanlıkları bulunmaktadır. atatürkçü düşünce derneğinin tabelasında ise atatürk'çü düşünce derneği yazılarak yazım yanlışı yapılmıştır.
  • 2011 nüfus sayımına göre nüfusu 12.000'e düşmüş isparta ilçesi. ispartaya 120 km, konyaya 145 km uzaklıktadır. kızıldağ milli parkı ilçe sınırları içindedir. içerisinde buraya özgü sedir ağaçları ve kızıl akbabalar bulunmaktadır ki son dönemde populasyonları hızla azalmıştır. ayrıca beyşehir gölünün önemli bir kısmı da ilçe sınırları içindedir. ilçe geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. ilçede buğday, arpa, nohut, haşhaş, şeker pancarı, kiraz, vişne ve elma yoğun olarak yetiştirilmektedir. büyükbaş hayvan sayısı bakımından isparta ilçeleri arasında ilk sıradadır. dünya barit madeni rezervlerinin dişe dokunur bir kısmı (%0.05'i) ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. tanınmış kişiler türkiye siyasetine damgasını vurmuş koca reis lakaplı saadettin bilgiç, kardeşi sait bilgiç, edebiyatçı salih zeki aktay, sümerolog prof.dr emin bilgiç, son dönem milletvekili süreyya sadi bilgiç sayılabilir. şarkikaraağaç özellikle son 20-25 yıldır bahtsız bir şekilde haketmediği olaylara maruz bırakılmıştır. 23/6/2005 tarihli ve 2005/9071 sayılı kararname ile orman işletme müdürlüğü kapatılmıştır. malum belediye başkanı 5.ağır ceza mahkemesi tarafından kalpazanlık ve sahte parayı piyasaya sürme suçundan hapis cezasına çarptırılmış ve infaz savcılığı da cezaya altı ay erteleme vermiş. (!) başkanın mahkumiyeti bilinmeyen bir sebeple (!) erteleme alıyor, başkanın hapise atılması bir türlü istenmiyor. böyle ilginç sebeplerden ötürü bu güzel ilçe çok kötü bir şekilde yönetilmekte ve kaderine razı olmaktadır. gerek şarkikaraağaç ovası gibi geniş ve düz bir ovaya sahip olması, gerek de isparta-konya karayolu üzerinde bulunması sebebiyle gelişmeye çok müsaittir. artık makus talihinden kurtulmasını dört gözle beklediğim memleketimdir aynı zamanda.