• "sen varsın, iyi ki varsın yanımda
    dokunmak istiyorum saçlarına
    yaşamak zor gerçekten zor birlikte
    o resimde, şu şiirde, bu oyunda
    şarkılarım senindir her zaman
    ben sen oldum işte o zaman"

bülent ortaçgilden başka kimseden dinlenemeyecek bir mabettir. sığınaktır. canını yakarken sana huzuru verendir.
  • çok etkileyici bir parça olmasına karşın parçanın girişindeki betimlemenin -affınıza sığınarak- klitoris pembesini çağrıştırdığı söylenebilir.
    "yavruağzı bir yuvarlak var ortada
    çiçeğe benziyor ebruli
    tirşe bir telaş var şu köşede
    uçuk mavilerin arasında"
    (bkz: fesat)
  • ortaçgil bu şarkı ve diğer "sen"li şarkıları hakkında sorulan "bu sen kim yaa?" sorusuna şu yanıtı vermiş:

"bu soruya cevap verirsem eşim bana çok kızar. çünkü geçenlerde birisi sormuş ona ‘sana şarkı yazmış mı bülent?’ diye, o da ‘valla bilmem’ demiş, diğeri de ‘üzülme, üzülme’ demiş. eşimle 23 yıldır beraberim. tabii ki şiddetli bir aşk yaşadık. onlarca şarkı yazdım ama her yazdığım şarkı da ona olacak diye bir şey yok. öyle bir dünya yok. bu albümde özellikle ona yazılmış, tamamı ona adanan bir şey yok. bir aşkı düşündüğüm zaman aklıma ilk gelen şey o zaten. ama ‘sen’ lafını özellikle kullandım ki olayı öznelleştirmeyeyim diye. ‘sen’ hepimiz, yani herkes, ben değil de diğeri. ayşe’ye fatma’ya yazılmış bir şey değil."

yani kısacası, bu şarkı herkes için bir keşke bana yazılmış olsa denilen şiirden ibarettir.
  • "...

sen varsın, iyi ki varsın yanımda
    o resimde, şu şiirde, bu oyunda
    ben sen oldum işte o zaman

..."

ben bu şarkıyı ilk defa dinledim, eğer saçlarına dokununca, iyi ki var dediğiniz biri varsa; ki yaşamak zor, her zaman zordur, biri ile birlikte yaşamaksa daha zordur, sorumluluklar... ama nerede olursanız olun eğer saçlarına dokununca, iyi ki var dediğiniz biri varsa şarkılarınız onun olsun istersiniz, çünkü siz o olmuşsunuzdur bile çoktan. tek vücut.

eğer saçlarına dokununca, iyi ki var dediğiniz biri varsa...
  • bülent ortaçgil'in ne kadar iyi bir söz yazarı olduğunun kanıtı niteliğindeki bir başka güzel şarkısı. sözlerini kimse yazmamış senelerce, bu onuru bana bahşettiğiniz için çok tşkkrlr.

yavruağzı bir yuvarlak var ortada
    çiçeğe benziyor ebruli
    tirşe bir telaş var şu köşede
    uçuk mavilerin arasında
    şarkılar bir renktir çoğu zaman
    ben bir ressamım işte o zaman
    özenle seçilmiş sözcükler
    yüzlerce aday arasında
    sıkıştırılmış bir tuğla gibi
    artık ayıramazsın birbirinden
    şarkılar bir şiirdir çoğu zaman
    ben bir şairim işte o zaman
    oyun var, oyun var şimdi başlıyor
    ancak hangi yan sahne belli değil
    bu kaçıncı perde hiç yorulan yok
    gerçeklerde düş var düşler gerçeklerde
    şarkılar bir oyundur çoğu zaman
    ben başroldeyim işte o zaman
    sen varsın, iyi ki varsın yanımda
    o resimde şu şiirde bu oyunda
    ben sen oldum işte o zaman
  • sevgilinin gözlerine bakıp mırıldandığı zaman tekrar kerar kendinizi aşık ettirebilirsiniz bu şarkıyla. iyi bir sevgili olursanız belki ilerde bülent ortaçgil bile olabilirsiniz.
  • light albumunde yer alan bir bulent ortacgil sarkisi. her sarkisinin bir oncekinden daha iyi olmasi icin kastigini soyleyen usta, bu parcanin ona birkac yil beste yaptirmadigini anlatmisti bir seferinde...
  • yalnızsam yalnızım böyle de herşey yolunda böyle de skim taşaama denk diye yolda bayırda yürürken..
    sadece bu şarkıyı dinlerken yüzüne bakıp saçlarına dokunacak şarkı türkü al senin olsun diyecek birinin olmayışı kıyar insanın içine..
  • ortaçgil yalnızca bir konserinde çalmıştı, ki ben bir düzineden fazlasına gitmiştim.

bülent ortaçgil 40. yıl özel konseri'yle yeniden canlı dinledim.

hastasıyım.
  • bir insanin baska bir insana soyleyebilecegi en guzel seylerden bir ornek.. sarkiyi oylesine dinleseniz bile ruhunuza isliyor ama gercekten anlamlarini dusunmek.. anlatilamayacak bir etki gibi. ismi bile sarki olmaksizin o kadar guzel ki, neyle karsilasacaginizi anlatiyor.. ''sarkilarim senindir..''
hesabın var mı? giriş yap