• seyyal taner'in bir zamanlar eurovision için seslendirdiği bir şarkısı.
  • 1987 yılında eurovision şarkı yarışmasına katılan seyyal taner & grup lokomotif şarkısıdır. sözleri olcayto ahmet tugsuz'a aittir.

"bir melodi (ve müzik ve) bir melodi
    bir melodi, dostluk, sevgi

la la la la... la la la la... la la la la la la la la la la...
    la la la la la la la la la la...
    şarkım sevgi üstüne

yalan değil benim dünyam
    hayal değil gerçek rüyam
    bütün dünya duysun diye
    şarkı yazdım üstüne

benim şarkım sevgi dolu
    benim şarkım dostluk dolu
    benim yolum aklın yolu
    yolum sevgi üstüne

bir melodi, bir melodi

öyle güzel, güzel ki hayat
    dünya güzel, dünya rahat
    dostluğunu şarkıma kat
    söyle sevgi üstüne

bir melodi (ve müzik ve) bir melodi

güle güle, döne döne
    koy elini el üstüne
    bütün dünya duysun diye
    şarkım sevgi üstüne

güle güle, döne döne
    sar kolunu sar belime
    bütün dünya duysun diye
    şarkım sevgi üstüne
    şarkım sevgi üstüne
    şarkım sevgi üstüne"
  • seyyal taner bu şarkıyla erovizyona gittiginde karsisina cikanilk yetkiliye 'hehe he he biz de aet'ye alsanıza' demiştir.
  • http://www.geocities.com/…ity/stage/5095/tur87.html den dinlenebilecek, geliniz gorunuz ki dinlenilmemesinde yuksek faydalar olan sarki.
  • 1987 eurovision türkiye elemelerine katılan diğer şarkılar şunlarmış:

1 hayat pencerenin dışında
    2 paydos
    3 keloğlan
    4 güneşli bir resim çiz bana
    5 dünya barışı için
    6 güzel şeyler söyle
    7 no problem
    8 gülümse biraz
    9 bir gün bize yetmez
    10 şarkım sevgi üstüne

kaynak: http://www.mim.itu.edu.tr/…/iemain_files/1987tr.htm

bu şarkıların sadece adlarına bile baktığımızda hemen hemen hepsinde sevgi, barış, hayata olumlu bakış gibi güzellik yarışmalarından alışık olduğumuz temaları görüyoruz. bu da bizi, 1987 elemelerine katılacak sanatçılardan sevgi üzerine bir şarkı yazmaları istendiği noktasına/şüphesine götüyor. sevgi üzerine bir şarkı yazın denilen bir yarışmayı "şarkım sevgi üstüne" adlı şarkının kazanmasından da daha normal bir şey olamaz tabii. tek hatamız avrupalıların da sevgiden anladığı yanılgısıydı.
  • "une melodie" seklinde fransizca versiyonu da vardi
  • besteyi yapan olcayto ahmet tugsuz, sonunculuğu, orkestranın şarkıyı gereğinden fazla hızlandırılmış bir tempoda çalmasına bağlamıştı.
    hatta, provalarda isteklerini yerine getirmeyen davulcuya aldıkları hediyeler bile hiç bir işe yaramamış.
    (bkz: 1987 eurovision sarki yarismasi)
  • eurovision'da 0 puan almis olmasina ragmen, opera ile cetin alp'in yasadigi talihsizligi yasamamis bir sarkidir.
  • michael kuyucu'nun eurovision isimli kitabında belirtildiği üzere, şarkı eurovision türkiye elemelerinde birinci olduğunda 2 milyon lira ödül almış. ekip o gece önce bir çin lokantasına* gidip bunun 500 bin lirasını harcamış (sırf yemek değil. şampanya falan da varmış). sonra bir diskoya gidip burada da 300 bin lira yemişler.
    bu küçük anektottan sonra şarkının kendisine geçecek olursak, bence türkiye'nin eurovision'a gönderdiği en hoş şarkılardan biri. tamam birinci olamaz ama o seneki diğer şarkıları dinlediğinizde kesinlikle 0 puanlka sonuncu olmayı haketmediğini de görürsünüz. en gaz türk eurovision sarkilarindan biridir. grubun dansları oldukça ilginç ki zaten eurovision'un 2005'te danşmarka'da yaptığı 50. yıl dönümü özel programında 'en ilginç danslı parçalar' arasında bunu da gösterdiler.
hesabın var mı? giriş yap