• yaprakları sarmaksızın, içini oymak suretiyle doldurma yeteneğine vakıf zihniyet.
  • o güzelim incecik sarmalara dolma dediğimizde içlerine içlerine ağladıklarını hayal ediyorum, bir kötü oluyorum.
  • (bkz: nil karaibrahimgil)

"...1-sarardık biz onları dolma gibi..."
    (bkz: bütün kızlar toplandık)
  • sarmanın ne olduğunu bilmeyen, dolmaları kendi arasında yaprak dolması, biber dolması diye ayıran anne kurbanı zihniyettir.

d.h. : anne ya bunun adı sarmaymış dalga geçiyolar benimle dolma diyince!
    anne : hımmm..ha..sarma olabilir...tabi sarılıyo ya*..hmm..
  • sarma sarılır, dolma doldurulur. ağza kürekle vurma isteği uyandırır bende.
    ekleme 1. zibilyon tane başlık var, farkına varamamışım. özür dilerim kürele ağza vurucu.
    2. sarmaya yalancı dolma denmez. dolma genellikle kıymayla yapılır, kıymasız yapılana yalancı dolma denir.
  • sarmaya dolma diyen arkadaşlarıma dikkat ediyorum ortak bir özellik yöresel bir ağız arıyorum ama henüz bir sonuca ulaşamadım.
  • yaprağı önce sarıp içine pirinci veya bulguru koyuyorsa tabii diyebilir. sonuç doğru olmasa da gidiş yolundan yarım puan alır.
  • goz gore sarma eylemiyle yapilan bir yemege sırf biber dolmasıyla aynı iç malzemeye sahip oldugu icin özensizce bu ismi kullanan kişidir.
    tamam yani elin yunanı buna "yalandji dolmades" desin onu anlarız da sen bu ülkede yaşıyorsun ne diye dolma dersin sarmaya. bence tam özel yetkili savcılık vakadır.
  • oldu olacak sigara böreğine de yufka dolması deseymiş dediğim zihniyet.
  • esefle kınamak eylemime defalarca konu olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap