şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • akut solunum yetersizliği. şubat 2003'de ilk kez çin'de rastlanan, grip gibi başlayan ve zatürre özelliği gösteren, öldürücü bir hastalık. dünyada bu hastalıktan 9 kişinin öldüğü ve 150 kişinin bu hastalığa yakalandığı söyleniyor.
 • (bkz: gramer)
 • (ing.) severe acute respiratory syndrome isimli hastalığın kısaltılmış adı. hong kong ve vietnam'dan başladığı söylenen ve bugün itibarıyla 14 ülkede bildirilmiş olan bu atipik pnömoni who'ya göre 24 mart itibarıyla 456 kişide şüpheli ya da muhtemel olarak görülmüş. bu sayının bir önceki haftanın 3 katı olduğu söylenmekte. bugüne dek 17 ölüm bildirilmiş. who ölüm oranını %3 olarak bildirmiş. hong kong'daki doktorların tanıda kullanmak için güvenilir bir test geliştirdiği ve antiviral bir ilaç olan ribavirin ile steroid kombinasyonunu kullanarak tedavide başarılar sağladığı bildirilmekte.

  kuluçka* dönemi 5-9 gün. ateş, yorgunluk, halsizlik, başağrısı gibi oldukça non-spesifik bulgularla ortaya çıkması nedeniyle tanıda güçlükler yaşanabiliyor. hastanın yolculuk yapmış olması şüphelenmeyi sağlayabiliyor. 3-7 gün sonra balgamsız bir öksürük, dispne ve göğüs ağrısı ortaya çıkıyor. (kaynak: http://bmj.com/)

  önlem almak gerçekten zor, ama zorunlu olmadıkça uluslararası yolculuktan kaçınmak, kalabalık ortamlardan uzak durmak, yukardaki belirtiler görüldüğünde hekime başvurmak önerilebilir. ama bunları söyleyen abebe 2 nisan 2003 ingiltere turkiye macina* * gitmekten geri kalmıyor, o ayrı.
  (bkz: imamin dedigini yap yaptigini yapma)
 • (bkz: carlo urbani)
 • bu nedenle cin'e olan seferlerin iptali soz konusu oldu amerika'da. hatta her gelen ucakta dezenfektasyon (o ne be) calismalari yapiliyor.

  sirf kanada'da birkac kisi hayatini kaybetti bu hastalik yuzunden.

  ancak teshis etmek icin bir test uretildi bile.

  bir aids kadar tedavi edilemez bir hastalik olsa da, insani korkutan sey, bulasmasi icin aseksuel olmanizin yeterli olmasidir.

  yakin yuz temasi ile (opmek, yalamak) insandan insana gecer bu hastalik. solunum yolu ile gecer yani. sivrisinek potansiyeli olan ulkelerde ise inanilmaz derecede bulasici olmasi olasidir -ki bilinir ki, dunyada, gelmis gecmis en buyuk katil sivrisineklerdir-.

  bu yaz olacak olan cin seyahatimin yatmasinin baslica sebeplerindendir ayrica (aile baskisi diye birsey var).
 • özellikle asyada fena halde yayılan son dönem hastalığı. yüksek ateş, kusma, ishal türü belirtiler gösteren bu hastalık adı geçen belirtilerden herhangi birinin ya da tümünün varlığıyla kişiyi paranoyaya sürükleyebilir..
 • bir nebze korunmak icin uzmanlarin onerisi; 1 çin’e gitmeyin, 2 bol c vitamini ve sıvı alın, 3 ellerinizi yıkayın ve 4 öpüşmeyin!.. turkce acilimi akut solunum yetmezligi sendromu olan hastalik.
 • ünlü bir finans şirketine göre (ismini unuttum, şu çok meşhur olanlardan), dünya ekonomisininde recession yaratabilecek kadar büyük bir tehdit. ha bir turkleri pek etkiyeleceğini zannetmiyorum, gene şapur şupur öpüşmeye devam ederiz
 • 3-9 nisan tarihlerinde pekin'de yapilacak olan 2003 dunya kadinlar buz hokeyi sampiyonasi'nin, kafilelerin hastalik kapmasi olasiligina karsi iihf tarafindan iptal edilmesine sebep olan hastalik.
 • thynin hong kong ve singapura uçuşlarını iptal etmesine neden olan hastalık...
hesabın var mı? giriş yap