13017 entry daha
  • şu bir gerçek ki; bu salgın süresince resmi rakamlarına güvenilmeyen ülkeler, ortalık durulduğunda ekonomik anlamda bu salgının asıl kaybedeni olacak. bunu yaşayıp göreceğiz.
  • 7 nisan 2020 itibariyle,
    sars-cov-2 kaynaklı ölümün en çok yaşandığı 15 ülkenin kayıtlı ölüm/kayıtlı vaka yüzdesi;
    1)italya %12,631
    2)ingiltere %11,149
    3)hollanda %10,730
    4)ispanya %9,894
    5)fransa %9,469
    6)belçika %9,169
    7)isveç %7,682
    8)iran %6,186
    9)brezilya %4,923
    10)çin % 4,075
    11)isviçre %3,689
    12)amerika %3,225
    13)türkiye %2,125
    14)kanada %2,109
    15)almanya %1,870
    dünya geneli %5,750
  • burdur'da üç yaşında çocukta görülmüştür.

https://www.birgun.net/…-testi-pozitif-cikti-295300
  • yakın tarihimizin en büyük sosyolajik olayı. tarihi değiştiriyor.
  • çin yalan mı söylüyor? iddialar ve deliller

çin'in rakamları manipüle ettiğine dair yeni kanıtlar var.

--- spoiler ---

covid-19’un en sert etki ettiği hubei’yi ele alalım.9 şubat’ta %27’lik bir artış bildirildi.sonraki gün artışlar %20 ve %22 olarak sıralandı.ardından 12 şubat’ta %742’lik artış vaka sayısını 14 bine ulaştırdı ve keskin bir düşüş başladı
    --- spoiler ---
  • ispanya ve fransa’nın uyguladığı test sayısına bakınca %40 civarı enfekte cıkıyor durum cok vahim, asıl korkulması gereken 2 ülke.
    italya her ne kadar bu konuda baya bi ölüm oranına sahip olsada test sayısına göre %20 enfekte gibi bir sayı var.
    ve en can alıcı kısmı sanırsam benim baktıgım kaynakta çin hakkında herhangi bir test sayısı yok ve orantılar çok saçma.
  • psikolojimi yerle bir eden virüs. iki haftada bir kez alışveriş yapmak için dışarı çıkıyorum. dışarıda olsun eve geldiğimde olsun gösterilebilecek özeni maksimum seviyede gösteriyorum. ancak eve geldiğim andan itibaren virüs bulaşmış psikolojisine giriyorum, birkaç gün vücudumda belirtiler hissediyorum. aileme bulaştıracağım ve onlardan birini kaybedeceğim korkusu yedi bitirdi beni. bir de bugün 3 yaşındaki bir çocukta tespit edildiğini ve çocuğun hastanede tedavi altına alındığı haberini okuyunca iyice berbat bir psikolojiye girdim, 16 aylık yeğenim için endişelenmeye başladım. çocuklarda belirti göstermediği açıklamaları teselli ediyordu en azından önceden. şimdi o da yerle bir oldu.

sevdiklerimi kaybetme korkusunu hiç bu kadar derinden yaşamamıştım. akşama kadar çalışmak zorunda olup akşam ailesinin yanına gelen insanların neler yaşadıklarını, ne kadar çok endişelendiklerini tahmin bile edemiyorum. bu psikolojiye dayanabildikleri için takdir ediyorum kendilerini.
  • sigara paketlerini bile sanki sigara kanserden öldürmüyormuşcasına domestos ve pirille yıkıyorum.

lanet olsun bu virüsü yayan kişiye!
  • fransa'da yoğun bakımda bulunan covid19 hastalarının %83ü fazla kilolu imiş. ilginç bir istatistik.

kaynak

ben de bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yaktığımdan fazla kalori tüketmeye özen gösteriyordum.

bilgisayar başında çalışırken elini istemsizce yüzüne gözüne götüren bir köpek sahibi olarak* evde spor yapıp zeminle temas etmek riskli olunca götü göbeği salmış olduk.

şimdi kilo vermeye kalksam kalori açığı yaratmam lazım, bu da bağışıklık sistemimi zayıflatacak.

hay sikeyim ya.
  • bir ayda, hemen hemen 2 galatasaray stadı dolusu insan öldürdü.

ortalama günde 5.000 ölümle ay sonuna kadar giderse, bu sayı 4-5 stad dolusu insan olacak. sadece 2 ayda 200.000 insan evladı, can, kardeş, abi, abla, baba, dede, evlat...

aşı umrumda bile değil, belli ki onun yolu uzun. acilen öldürücülüğünü azaltan ilaçlar geliştirmeleri gerek. protein bağlanma videolarını atıp, "işte böyle bağlanıyor" demeyin kardeşim bize. anlamıyoruz etmiyoruz. bulun allah rızası için bir şeyler.
46 entry daha