9744 entry daha
 • vurdumduymaz bir insan olarak izlediğim dizilerdeki sıradan tokalaşma ve sarılma sahnelerinin bile rahatsız etmeye başlamasını sağlayan virüstür.
 • bugünün önemli gelişmeleri,

  * toplam ölüm sayısı 7.131 bugün itibariyle salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 7.000 sınırını aşmış oldu.

  * çin'de ölü sayısı 14. çin'de salgından ölenlerin toplamı 3.213

  * italya yüksek ölüm verilerine devam ediyor, 349 yeni ölüm ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısını 2.158'e yükseldi. böylece italya'da sayı 2.000 i aşmış oldu. böyle giderse bir hafta içerisinde çin'i yakalayacak hatta belki geçecekler.

  iran 129 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 853'e yükseldi. bunlardan biri uzmanlar meclisi üyesi haşim bathai gulpeyagani. ispanya 48 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 342'e yükseldi. bunlardan biri ispanya’nın atletico portada alta takımında antrenörlük yapan 21 yaşındaki francisco garcia. amerika 14 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 77'ye yükseldi. japonya 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 27'ye yükseldi. ingiltere 20 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 55'e yükseldi. fransa 21 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 148'e yükseldi.

  almanya 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 14'e yükseldi. isviçre 5 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 19'e yükseldi. hollanda 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 24'e yükseldi. isveç 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7'ye yükseldi. belçika 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10'a yükseldi. avusturya 2 yeni ölüm bildirdi (76 yaşında bir kadın) ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. danimarka 2 yeni ölüm bildirdi ( biri 92 yaşında) ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi. kanada 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi. polonya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi.

  portekiz, guatemala, bahreyn, pakistan (31 yaşında bir erkek) ve cayman adaları ülkelerindeki ilk ölümleri bildirdiler. cayman adaları'nda zaten tek vaka vardı, 68 yaşında bir erkek ve o da ölmüş oldu.

  bugün dünya çapında salgın nedeniyle 626 yeni ölüm gerçekleşti. çin dışında ölenlerin sayısı 3.915'e yükselmiş oldu.

  italya: 2.158
  iran : 853
  ispanya: 342
  fransa : 148
  güney kore : 75
  amerika: 77
  ingiltere: 55
  japonya : 27
  hollanda: 24
  isviçre: 19
  almanya: 14
  filipinler : 12
  ırak: 10
  belçika: 10
  isveç: 7
  san marino: 5
  endonezya: 5
  avusturalya: 5
  hong kong : 4
  yunanistan: 4
  cezayir: 4
  danimarka: 4
  kanada: 4
  polonya: 4
  lübnan: 3
  avusturya: 3
  arjantin: 2
  hindistan: 2
  norveç: 2
  irlanda: 2
  bulgaristan: 2
  polonya: 2
  mısır: 2
  tayvan : 1
  tayland: 1
  fas: 1
  arnavutluk: 1
  panama: 1
  azerbaycan: 1
  guyana: 1
  ukrayna: 1
  sudan: 1
  ekvador: 1
  lüksemburg: 1
  slovenya: 1
  macaristan: 1
  portekiz: 1
  bahreyn: 1
  pakistan: 1
  cayman adaları: 1
  guatemala: 1
  diamond princess : 7

  * içişleri bakanlığı genelge ile, bugün saat 24.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet kafe, oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (avm ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, spa ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durdurulacak.

  * diyanet işleri başkanı ali erbaş, "cemaatle namaz kılınmayacak. camiler açık kalacak. vatandaş istediği zaman cami de namaz kılabilecek." açıklamasında bulundu.

  * hacettepe üniversitesi hastanesi bünyesinde, ikinci bir duyuruya kadar zorunlu olmayan tüm ameliyatlar ve poliklinik randevuları durduruldu. hastanede yatarak izlemi zorunlu olmayan vakaların da taburcu edilmesine karar verildi.

  * sağlık bakanı koca " yarın saat 08.00 itibarıyla ingiltere, irlanda, mısır, birleşik arap emirlikleri, suudi arabistan, isviçre, mısır ile uçuşları durdurmuş olacağız." açıklamasında bulundu. koca ayrıca coronavirüsle alakalı laboratuvar sayısını 16'ya çıkaracaklarını, hızlı sonuç veren kiti bütün illere vereceklerini bildirdi.

  * paris büyükelçisi ismail hakkı musa, " 300 kadar vatandaşımız başvurdu, yarın türkiye'ye dönecekler. türkiye'ye girdikten sonra 14 gün karantinada kalacaklar." açıklamasında bulundu.

  * istanbul'da kredi yurtlar kurumuna bağlı fatih sultan mehmet, florya kız yurdu ve kanuni sultan süleyman öğrenci yurtları, avrupa'dan gelebilecek yolcuların karantinaya alınması için tedbir amacıyla boşaltıldı.

  * aile, çalışma ve sosyal hizmetler il müdürü durmuş ali daldallı, " huzurevlerimize giriş ve çıkışları mecburi olmadıkça yasakladık." açıklamasında bulundu.

  * somali ve tanzanya cumhuriyeti ilk vakalarını bildirdi. grönland bildirilen ilk vakanın ardından tüm sınırlarını kapattı.

  * fransa sağlık bakanı "dolaşan virüs değil, dolaşan insanlar." diyerek önemli bir noktaya değindi. fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron yeni kısıtlamaları açıkladı. " bu bir sağlık savaşı. savaştayız." diyen macron'un yaptığı açıklamalardan başlıklar, ab dahil tüm sınırlar kapatılıyor. tüm borç ve vergiler, kira, elektrik, su ve doğalgaz ödemeleri ertelendi. devlet çalışan kayıplarını 300 milyar avro’luk bir bütçeden karşılayacak. en az 15 gün boyunca evden çıkmak yasak. önemli görevdekiler hariç herkes sadece yiyecek ve eczaneye gidebilmek için evden çıkabilecek. tatile çıkmak yok. açıklamanın ardından ordu sokaklara indi.

  * new york'ta restoran, bar, sinema, spor salonları ve kumarhaneleri geçici olarak kapatma kararı alındı. san francisco belediye başkanı, şehri karantina altına aldı. sadece gerekli hükumet binaları, marketler ve eczaneler açık olacak.

  * trump'un virüsün yok olması temmuz veya ağustos ayını bulabilir açıklamasının ardından borsalar çakıldı. dow jones 3,000 puan düşüşle kapadı, kayıp neredeyse 13% civarında. abd'de virüs vakalarının sayısının hızla artması, bazı amerikalıları silah ve cephane satın almaya yöneltti. abd savunma bakanı mark esper ve yardımcısı, karantinaya alınıyor. pentagon’da 18'i askeri personel, 37 kişi de coronavirüs tespit edildi.

  * trump coronavirüs için " çok bulaşıcı. görünmez bir düşmanımız var. kötü. aşırı bulaşıcı bir salgın." tanımlamasında bulundu. " tıbbi yeterliliğimizi arttırmak için bazı binalara el koyacağız. abd rezesyona girebilir. " açıklamasında bulundu.

  * ispanya tüm özel hastanelerini ve sağlık hizmeti sağlayan merkezleri kamulaştırıyor.
  ispanyol hükumeti de olağanüstü hal ilan etti ve orduyu harekete geçirdi. ayrıca ispanya'daki dördüncü sınıf tıp öğrencilerinin ülkenin sağlık hizmetine yardım etmesinin isteneceği açıklandı.

  * iran'da türbelerin kapatılmasının ardından protestolar başladı. türbelerin kapıları kırılarak açılmaya çalışılıyor.

  * romanya'da, salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

  * isviçre'de, salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

  * bosna hersek'te afet ve olağanüstü hal ilan edildi.

  * ermenistan hükumeti, ülke genelinde 16 nisan'a kadar olağanüstü hal ilan etti.

  * sudan'da salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

  * peru devlet başkanı martin vizcarra, salgın nedeniyle olağan üstü hal ilan ettiğini duyurdu.

  * fas'ta ekipman, nakliye, lojistik ve su bakanı abdelkader amara'da virüsü tespit edilmesinin ardından fas kabinesi testten geçirildi.

  * kanada başbakanı justin trudeau, salgın nedeniyle kanada vatandaşı veya daimi göçmen oturumu bulunmayan tüm yolcuların ülkeye girişinin yasaklandığını bildirdi.

  * bulgaristan ve özbekistan'da, salgın nedeniyle cemaatle namaz kılınmayacak.

  * arnavutluk'ta serbest dolaşıma sınırlama getirildi.

  * yunanistan'da dükkanların 2 hafta süreyle kapatılmasına karar verildi.

  * ukrayna'nın başkenti kiev'de, barlar, restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezleri kapatıldı.

  * hindistan, 18 mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 31 mart'a kadar avrupa birliği, birleşik krallık ve türkiye'den hindistan'a yapılacak uçuşları durdurdu.

  * sırbistan futbol federasyonu, ülkedeki tüm futbol müsabakalarının askıya alındığını açıkladı.

  * italyan hükumeti, 25 milyar avroluk paketi onayladı. italya başbakanı giuseppe conte, coronavirüs için en riskli haftalara giriş yaptıklarını söyledi. italyan basını, serie a'nın tatil olmasının faturasının kulüplere 670 milyon euro olarak tahmin ediyor.

  * mısır hükumeti, ülkedeki bütün havaalanlarında uçuşları durdurma kararı aldı.

  * almanya'da, süpermarketler ve bazı mağazalar haricindeki tüm iş yerleri kapatılacak.

  * gürcistan hükumeti, yabancıların 18 mart'tan itibaren ülkeye girişini yasakladı.

  * avrupa kıtasında virüsün yayılmadığı tek ülke şu anda karadağ.

  * 47 yaşındaki ingiliz oyuncu ıdris elba, coronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

  * yunanistan başbakanı kyriakos miçotakis’in coronavirüs testi negatif çıktı. bir süredir kendisine virüs bulaştığı şeklinde dedikodular vardı.

  * polonya çevre bakanı henryk kowalczyk'in testi pozitif çıktı.

  * küba, ingiltere'nin talebi üzerine virüs vakaları tespit edilen ms braemar adlı yolcu gemisinin ülkedeki bir limana yanaşmasına izin verdi.

  * starbucks, abd ve kanada'daki tüm şubelerinde oturmayı yasakladı. en az 2 hafta boyunca sadece self servis hizmeti verilecek.

  * burger king, salgının etkileri nedeniyle ispanya genelinde 14.000 işçiyi işten çıkardı.

  * the metropolitan museum of art ünlülerin birbiriyle yarıştığı ünlü metgala'nın salgın nedeniyle ertelendiğini duyurdu.

  * angel dizisiyle bilinen oyuncu david boreanaz cnn kanalını insanlara korku yaymaya çalışmakla suçladı.

  * the times'in haberine göre işid bile üyelerine avrupa'ya gitmeyin çağrısında bulunmuş.

  * italya 3.233 yeni vaka bildirdi.

  * iran'da 1.053 yeni vaka.

  * ispanya'da 1.440 yeni vaka. ispanya böylelikle vaka sayısında g.kore'yi geçti.

  * güney kore'de 74 yeni vaka.

  * almanya'da 1.428 yeni vaka.

  * fransa'da 1.210 yeni vaka.

  * amerika'da 563 yeni vaka.

  * isviçre'de 136 yeni vaka.

  * ingiltere'de 152 yeni vaka.

  * hollanda'da 278 yeni vaka.

  * norveç'te 71 yeni vaka.

  * isveç'te 79 yeni vaka.

  * belçika'da 172 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aştı.

  * avusturya'da 158 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aştı.

  * danimarka'da 50 yeni vaka.

  * japonya'da 56 yeni vaka.

  * çekya'da 51 yeni vaka.

  * malezya'da 138 yeni vaka.

  * avustralya'da 75 yeni vaka.

  * portekiz'de 86 yeni vaka.

  * şili 81 yeni vaka.

  * pakistan'da 131 yeni vaka.

  * israil 64 yeni vaka.

  * katar'da 38 yeni vaka.

  * kanada 35 yeni vaka.

  * finlandiya, slovenya, brezilya, estonya 34 yeni vaka.

  * tayland 33 yeni vaka.

  * polonya 31 yeni vaka.

  * rusya 30 yeni vaka.

  * romanya 29 yeni vaka.

  * mısır 24 yeni vaka.

  * yunanistan, ekvator 21 yeni vaka.

  * kolombiya 20 yeni vaka.

  * izlanda 18 yeni vaka.

  * singapur, endonezya 17 yeni vaka.

  * suudi arabistan, hindistan, peru 15 yeni vaka.

  * bahreyn, kıbrıs 13 yeni vaka.

  * burkina faso 12 yeni vaka.

  * kuveyt, slovakya, bulgaristan 11 yeni vaka.

  * meksika, sri lanka, dominik cumhuriyeti 10 yeni vaka.

  * arnavutluk, belarus, malta, andorra 9 yeni vaka.

  * tayvan, hırvatistan 8 yeni vaka.

  * macarista, ürdün, faroe adaları, guatemala 7 yeni vaka.

  * hong kong, cezayir, moldova 6 yeni vaka.

  * afganistan, jameika, martinik 5 yeni vaka.

  * lüksemburg, vietnam, brunei, letonya, fransız guyanası, özbekistan, monaco 4 yeni vaka.

  * güney afrika, litvanya, bangladeş, channel ıslands, honduras 3 yeni vaka.

  * filipinler, ermenistan, azerbaycan, uruguay, ukrayna 2 yeni vaka.

  çin dışında görülen vakaların toplam sayısı,

  italya: 27.980
  iran: 14.991
  ispanya : 9.428
  güney kore : 8.236
  almanya : 7.241
  fransa: 6.633
  amerika: 4.243
  isviçre: 2.353
  ingiltere: 1.543
  hollanda: 1.413
  norveç : 1.327
  isveç: 1.119
  belçika: 1.058
  avusturya : 1.018
  danimarka: 914
  japonya : 895
  malezya: 566
  katar: 439
  kanada: 376
  avustralya: 375
  yunanistan: 352
  çekya: 344
  portekiz: 331
  finlandiya: 278
  israil : 277
  slovenya: 253
  singapur: 243
  brezilya: 234
  bahreyn: 227
  estonya: 205
  izlanda: 198
  pakistan: 184
  irlanda: 170
  romanya: 168
  polonya: 156
  şili: 156
  hong kong: 155
  mısır: 150
  tayland: 147
  filipinler: 142
  endonezya: 134
  suudi arabistan: 133
  hindistan : 129
  ırak : 124
  kuveyt : 123
  san marino: 109
  lübnan: 109
  birleşik arap emirlikleri: 98
  rusya: 93
  peru: 86
  lüksemburg: 81
  slovakya: 72
  tayvan: 67
  güney afrika: 64
  bulgaristan: 62
  vietnam: 61
  cezayir: 60
  ekvator: 58
  hırvatistan: 57
  sırbistan: 57
  arjantin: 56
  panama: 55
  brunei: 54
  kolombiya: 54
  meksika: 53
  arnavutluk: 51
  türkiye: 47
  güney ve kuzey kıbrıs: 46
  macaristan: 39
  filistin: 39
  belarus: 36
  kosta rika: 35
  letonya: 34
  gürcistan: 33
  ermenistan: 30
  malta: 30
  fas: 29
  moldova: 29
  sri lanka: 28
  azerbaycan: 25
  senegal: 24
  bosna hersek: 24
  umman : 22
  afganistan: 21
  dominik cumhuriyeti: 21
  tunus: 20
  kuzey makedonya: 19
  ürdün: 19
  faeroe adaları: 18
  litvanya: 17
  venezüella: 17
  burkina faso: 15
  jamaica: 15
  martinik: 15
  andorra: 14
  maldivler: 13
  kamboçya: 12
  macau: 11
  bolivya : 11
  fransız guyanası: 11
  kazakistan: 10
  guetamala: 8
  yeni zelanda: 8
  bangladeş: 8
  paraguay: 8
  uruguay: 8
  özbekistan: 8
  lihtenştayn: 7
  gana: 6
  monaco: 6
  channel ıslands: 6
  honduras: 6
  ukrayna: 5
  etiyopya: 5
  porto riko: 5
  küba: 4
  kamerun: 4
  kenya: 3
  nijerya: 2
  saint martin: 2
  nepal, yemen, togo, butan, vatikan, moğolistan, gine, gabon, sudan ve cayman adaları : 1
 • bugünün ‘önemsiz’ gelişmeleri,

  *toplam ölü sayısı 6.000.000
  bugün itibariyle son bir yılda açlıktan hayatını kaybeden ‘çocukların’ sayısı tam 6.000.000

  6 milyon

  “yani 6.000 ölü çocuktan tam 1000 tane. “

  yani bu veriler göz önüne alındığında günlük ‘16.500 çocuk’ öldüğünü söyleyebiliriz.

  *istatistiklere bakıldığında beş yaşın altında hayatını kaybeden çocukların yarısı açlık nedeniyle vefat ettiği belirtildi.

  *afrika yine ölü çocuk sayısında başı çekiyor. sahraaltı afrika'da yaşayan 220 milyon insan küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle açlık çekmekte. yaklaşık 4 kişiden biri aç. burada abartmayın sakin olun diyenler, olacaktır. burada durum ciddi olabilir belki.

  *yalnızca amerika birleşik devletleri'nde israf edilen gıda miktarı 222 milyon ton. bu da yaklaşık olarak sahraaltı afrika'da üretilen bütün gıdaya eşit diyor uzmanlar.

  *bugün itibariyle toplam 53 ülkede 113 milyon insanın akut açlık çektiği bildirildi. ama bu alışılmış bir rakam. daha önceki yıllarla kıyasladığımızda bir azalma olduğu bile söylenebilir.

  *son haftalarda atağa geçen ülkeler olsa da ilk üç sırayı yine yemen, demokratik kongo cumhuriyeti ve afganistan paylaşıyor.
  yemen rekor sayıda bir sayı tutturarak 3 yılda 85.000 çocuğun akut açlıktan ölmüş olabileceğini bildirdi.

  ilk sırada yer alan ülkeler;

  yemen 20.000.000 aç insan ile başı çekiyor
  kongo demokratik cumhuriyeti 7.700.000
  afganistan .... bilmemönemsizmilyon
  etiyopya, ... herzamankindenmilyon
  sudan,.... nedenyazdınkimilyon
  güney sudan .... bunlarıbiliyozmilyon
  nijerya .... alıştıkbizeişlemezmilyon
  suriye .... stratejikderinliknedenoldumilyon

  *açlıkta başı çeken ülkelerden biri de afganistan tabii ki. afganistan'da savaş ve kuraklıkta her şeyini kaybeden aileler korkunç bir seçim yapmak zorunda kalıyo bazen. bazı anne ve babalar, bütün aile açlıktan ölmesin diye çocuklarını satıyorlar. sonra kendi üzüntülerine bağışıklık kazanıp tek çocukla yetinmeyip ikişer üçer de satabiliyorlar. durum vahim.

  ülkelere göre açlık yüzdeleri;

  bangladesh 26,1
  malawi 26,5
  mauritania 27,3
  burkina faso 27,7
  mali 27,8
  rwanda 28,7
  guinea 28,9
  ethiopia 29,1
  guinea-bissau 29,1
  angola 29,5
  tanzania 29,5
  papua new guinea 29,7
  djibouti 30,1
  congo, rep. 30,4
  niger 30,4
  comoros 30,8
  mozambique 30,9
  ındia 31,1
  nigeria 31,1
  uganda 31,2
  pakistan 32,6
  zimbabwe 32,9
  liberia 33,3
  north korea 34,0
  timor-leste 34,2
  afghanistan 34,3
  sudan 34,8
  haiti 35,4
  sierra leone 35,7
  zambia 37,6
  madagascar 38,0
  yemen 39,7
  chad 45,
  central african republic 53

  —————————————-

  edit: virüse yana yakıla çare arayan biçare dünya, istese bir ay içinde çözebileceği ‘açlık’ sorununu hep görmezden geldi. ve yine ‘çocuklarına’ kıyamayan yaşlı dünya, nispet yaparcasına yaşlıların bir kısmını sarsarak insanoğluna bir ders veriyordu sanki.

  bu yüzden tek kelime söyleyebilirim;

  fazla üzülmüyorum.

  bir yerlerde kuruyarak ölen çocuklar varken, varsın derin nefes almayalım zaten. biraz da ciğerlerimiz kurusun ha, ne olacak dostlar.

  kaynaklar;

  1
  2
  3
  4
  5
  6
 • 16.03.2020 baden-württemberg vaka sayısı 1.000 i aştı. 128 yeni vaka var. bizim landkreis ve çevre landkreis'lar da yeni vaka yok. haftasonu ertesi günü olduğu için çok yükselmediğini düşünüyorum. yarın daha net belli olacaktır.

  baden-württemberg
  16.03.2020: 1.105
  https://hizliresim.com/lkahbm
  15.03.2020: 977
  https://hizliresim.com/roiwie
  14.03.2020: 827
  https://hizliresim.com/opg5g9
  13.03.2020: 569
  https://hizliresim.com/d6w5ns
  12.03.2020: 454
  https://hizliresim.com/yx3puf
 • bugün de dünya genelinde görülen vaka ve ölüm sayısı düne göre artış göstermiştir. kontrolden çıktı artık. tüm dünya geneli karantina uygulanmalı, insanlar evlerinden çıkmamalı.
 • (bkz: hitler virüsü)

  aryan ırkının hayatta kalacağı bir salgın dönemindeyiz. benzetme hoş olmayabilir ama gerçekler öyle. bugün, ispanya alt liglerinde oynayan 21 yaşında bir çocuk corona sebepli öldü. haberi de vereyim:

  "ispanyol atletico portada alta takımının alt yaş gruplarında antrenörlük yapan 21 yaşındaki francisco garcia, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. garcia, birkaç onkolojik ve patolojik hastalıktan dolayı da tedavi gördüğü için yüksek risk grubundaydı."

  hastalığı olan, zayıf olan, güçsüz olan, yaşlı olan, bağışıklığı olmayan herkesi öldürüyor bu virüs. komplo teorisi seven biri olarak corona'yı bir kalıba sokmayı hiç istemedim. fringe izlemiş ve dizide böyle bir virüs de olmasına karşın yine böyle komplo teorilerine girmek istemedim. ama şu haberden sonra "lan acaba mı" diyor insan aklının bir köşesinde. çünkü gerçekten de zayıf insanların öldüğü ilginç bir hastalık bu. diğerleri gibi bulduğunu öldüren değil, seçici.

  çok ciddi günlerden geçiyoruz. mart ve nisan ayında dünyanın durduğuna şahitlik edeceğiz. bir distopya filminin canlandırmasını hep beraber yapacağız. hem de bunu dünyadaki bütün insanlarla beraber yapacağız.

  bizim için macera yeni başladı. uzmanlar ya da benim gibi biraz araştıranlar kar topu efekti olacağını söylemişti. görünen köy klavuz istemez. ben, ülkede ölüm oranının az olacağını düşünüyordum... lakin umreciler ve evine dağılan öğrenciler her şeyi bozdu. şuan türkiye tahmin edilemez bir durum düştü. demografik detaylardan bir oranlama yapılabilirdi ama artık bilinmeze girdik. italya gibi biz de 1 aylık maratonumuza girdik. herkese şimdiden geçmiş olsun.

  unutulmayacak bir yıldan geçiyoruz.
 • yaninda calistigim docentin kayak arkadasi corona pozitif cikti. cuma gunu kendi sonucunu alana kadar evlerdeyiz. kendisi degil ama stresi ishal eden virustur.
 • abartılan virüstür. her yıl trafik kazasınd..

  şaka lan şaka.

  abartıldığını düşünen embesillerin aksine, abartmak için geç bile kalındığını düşünüyorum. haftalar öncesinde tüm sınırlarımızı kapatıp önlemimizi almamız gerekiyordu.

  şimdilik açıklanan vakaların hepsi yurt dışı bağlantılı. dünya virüs diye götünü yırtarken, göt gezdirmeye giden vatandaşını da almayacaktın içeri bi zahmet.

  kimse kusura bakmasın ama biz bu süreci çok kötü yönettik aga. çok şey için geç kaldık yani.

  hatırlayın, günlerce hepimizle taşak geçtiler 'gelen turistlerin vücut ısıları kontrol ediliyor' diye jsjshshs.
  hayır naptınız amk gelen insanların alnına elinizi mi koydunuz? eğer o dönemde katı ve kararlı tedbirler alınmış olsaydı, bugün sokağa çıkma yasağı falan tartışmıyor olurduk, net.
  hacıymış, turistmiş, benim vatandaşımmış dinlemeden koruyacaktık sınırlarımızı. zaten başımıza ne geliyorsa bu yüzden geliyor amk.
  din kardeşim, benim ümmetim diye diye doldurduk ülkeye çöl bedevilerini. yıllardır kurtulamadık. umreye giden kardeşim, benim vatandaşım diye diye umreden dönen yüz binlerce kişiyi soktuk ülkeye, son umre kafilesinde aklımız başımıza geldi.

  bu tip durumlarda şey derdi rahmetli dedem.
  "nenen sikildikten sonra kapıyı kitlesen ne çare?"

  o geldi şimdi aklıma, ruhu şadolsun.

  ne zaman konuyla alakalı haberleri takip etsem, tuhaf bir şey dikkatimi çekiyor. kime test yapılırsa, o pozitif çıkıyor amk, çok ilginç.

  bütün italya ve ispanya futbol ligi, avrupa siyasetinin önde gelen isimleri ve eşleri, nba oyuncuları, hollywood yıldızları.. test yaptıran herkes virüslü lan. trump haricinde "benim test negatif çıktı" diyen bir allahın kulunu duymadım daha.

  henüz test yaptırmayanlar olarak, kendimizi hastalıktan korumaya çalışıyoruz çaresizce ama belki de hepimiz enfekte olduk bile.

  ingiltere de bunu farketti sanırım. baktılar ki; tüm testler zaten pozitif çıkıyor, "kalan sağlar bizimdir" politikasına geçtiler hemen.

  geç kaldık dememin sebebi de bu işte.

  devletin atılacak tüm adımları, toplumun her kesimi düşünülerek atması gerek. bunu yaparken de; taraftar gazıyla teknik direktör getiren ali koç gibi davranmamalı. zira her kafadan başka bir ses çıkıyor.

  liselere verilen tatili fırsat bilip starbucks'a oturmuş, "sokağa çıkma yasağı gelsin, evde play station oynayalım eheheh" diye entry girmiş amk liseli ergeni. neyse ki starbucks da kapandı.

  italya'da balkondan şarkı söyleyen vatandaşları gördü ya instagram videolarında, evinde ölüme terk edilmeyi çok eğlenceli bir şey sanıyor. ama fıldır fıldır avm gezmekten de geri duramıyor paşam.

  çıkma arkadaşım mecbur kalmadıkça evden. ne kadar meraklısınız koyun gibi yaşamaya amk. polis zoruyla eve kapatılmayı bekleme bi zahmet, gir evine otur bir kaç gün.

  o küçük beyninle trollük yaparken de, türkiye gerçeklerini göz ardı etme yalvarırım. bu ülkenin yarısına yakını günlük işlerde çalışıyor maalesef. değil 2 hafta, 2 gün çalışamazsa ayın sonunu getiremeyecek milyonlarca insanlar var.

  devletin tüm bunları dikkate alması gerekiyor alacağı kararlarda.

  ama aga, sen benim çalıştığım mekanı, sırf alkol tüketiliyor diye kapatırsan ama tüm avm'leri açık tutarsan, 73 yaşındaki mehmet amca sırf bedava diye ekmek almaya bile belediye otobüsüyle giderken, bana "2 hafta evinde otur, gerekirse ekmek almaya bile para bulamayacak kadar zor duruma düş, ama risk grubundaki mehmet amcayı riske atma" dersen, siktir git afedersin.

  son sözüm de 2020'ye.

  2020'li yıllar uzak bir ütopya gibi geliyordu hep bana. icat edilecek uçan arabaları, başka gezegenlere seyahatler yapan insanları falan düşlüyordum bu yıla dair.

  ancak geldiğimiz nokta ortada. yıl olmuş 2020 ve biz ellerimizi nasıl yıkamamız gerektiğini televizyondan öğreniyoruz.
 • insanlığa etkileyici şekilde gösterdiği bir şey oldu:

  kitleler olarak; avrupalı, arap, uzak asyalı, modern, geri kalmış, üçüncü dünya , çağ dışı, uzay çağı vs.

  bunların hepsi üzerine tekrar düşünmeli.

  insan türünün büyük çoğunluğunun kitleler halinde hala acınası bir cehalet içinde yaşadığı ispatlandı. yer mekan coğrafya farketmeden.

  herakleitos'tan nietzsche'ye kadar. söylenen bazı küçük ayrıntılar haklı çıktı. kitleler insan ilerlemesi için önemsiz bir topluluğu oluşturur. insan hedefleyeceği üstün bir kavramı ancak seçkinci ve bireysel çabalarla bulacaktır. ayak takımının seçimlerine ve hareketlerine guven olmaz.

  kitlelere, ayak takımına ; ne kadar ileri bir dünya, fikir, yaşayış sunarsanız sunun. onlar en medeni toplum icinde dahi yeri gelince böcek sürüsü gibi ve en vahşi maymunsu halleriyle hareket edeceklerdir..
 • durup düşünmemize vesile olmuş bir virüs. geçenlerde 10 senedir evimize temizlige gelen yardımcımıza iki hafta bir kafa iznim olsa da tüm çekmeceleri boşaltır temizlerdim dedim, işyerinden evde çalışma hakkı verildi, işler durmuş durumda tüm gün boştum ama yemek vs dışında hiç bir sey yapmadım, yapamadım. evde olmak çok da iyi değilmiş sanki dedim.
  kafam dağılsın diye aile arasında yi izledim, film boyu aa millet düğüne gidebiliyordu dimi, aa istanbul sokaklarında ne güzel gezilirdi ya şimdi diye iç geçirdim.
  hadi belgesel izleyim dedim, kuşlarla dansa bir baktım, insan oğlunun tahrip edemediği yerlerdeki kuşların özgürlüğü, o doğa, o mükemmelik...içindeki her şeyi kendine göre değiştiren insanın olmadığı yerler cennetten bir köşe...
  sonra oğluma meyve suyu sıktım, normalde posalarini atardım, belki yiyecek şey bulamayacağınız günler gelir diye düşünüp posaları yedim, şimdiye kadar neden israf etmişim ki diye düşünüp hayıflandım.
  zor günler gecirdigim zamanlar oldu, yeri geldi hasta oldum, yeri geldi işsiz kaldım, eşimle tartıştım, abimle küstüm, oğlum hastanede yattı, ikinci gebeliğimde bebegin kalbi durdu.. hepsinde içime döndüm namaza başlamaya niyet ettim, bir haftada her şey hep normale döndü benim niyetim ertelendi. biz küçükken ekmek teknesi diye bir dizi vardı, orda alnın hiç secde gormedimi lan senin demişti bir karakter diğerine hep aklımdadır nedense çünkü benimki de görmemişti.
  bugün banyo yaptım, namaz kılmak geldi içimden, hadi dedim video buldum youtube dan sonra baktim vakitler var, o saate kadar öyle bir şey de gelmedi ya aklıma. neyse vakti gelince ogrenirim dedim, yazdım google a ikindi 16.25 diyor, saatime baktım 16.23... bu benim için anlamı çok çok çok büyük bir andı. ilk namazımı kıldım...
  herkes her şeyden aynı kazanımlarla ayrılmaz belki. kimi annesinin kıymetini anlar, kimi gereksiz hırs yapmamayı...
  ben yıllardır ertelediğim bir şeyi bu virüs vasıtası ile yapmış oldum... israfa yatkın bir tiptim, iki günlük yemeği dökerdim bugün sıktığım portakalın posasını yedim... dersler çıkaracağız bir şeyler öğreneceğiz dileğim büyük kayıplar yaşamayalım... bu arada heal isimli bir belgesel daha izledim, şu günlerde düşüncenin gücünün aslında ne kadar onemli olduğunu gördüm.
  meditasyon, olumlama, namaz, dua, reiki. canınız ne istiyorsa onu yapın...
  ben olumlama yapabilmek için yazın güzel bir beldede bir röportaj yapıldığını orda ülkemizin süreci çok iyi atlattığını söylediğimi hayal edip enerjimi bu şekilde yönetmeye çalışyorum, düşüncenin enerjisini kullanın ve umutlu kalın ben bugün nacizane bu yönü seçiyorum.. namaz da kılıyorum meditasyon da yapıyorum bu ülke bana bu kadar cok kültürü sunuyorsa, beni rahatlatan her şeyden güç alıyorum.
4516 entry daha