9174 entry daha
 • dünya bu virüsle birlikte ciddi bir değişim yaşayacaktır.

  * küresel anlamda ciddi miktarda yaşı büyük nüfus kaybedilecek
  * dünya ekonomik yapısı kendini gözden geçirecek ve hiç yedek akçeleri olmadığını farkedecekler
  * evden çalışma alternatifleri artacak, şirketler bazı kararlar alacaklar
  * süper güç kavramı değişecek
  * sağlık harcamalarının önemi artacak
  * internet altyapılarına olan yatırımlar güçlenecek ve bilişim sektörü hız kazanacak
  * ucuz iş gücünün ve petrolün önemi azalacak
  * sermaye yaş gurupları arasında el değiştirecek...

  vs. vs. hazır olun, bir daha dünya eskisi gibi olmayacak
 • sağ kalacak gençler için nisanda göktaşı geliyormuş.

  https://www.ntv.com.tr/…eicg/05bazzytaearjw_35mnc_g
 • bana mesaj yolu ile gelen soruyu cevapladım ve yazar arkadaşım cevabımı beğendi. hayatının koskoca 2 yılını lung immunology çalışmaya ayırmış biri olarak ben de neden herkes okumasın, belki onlar da bilgilenmiş olur diyerek soruyu ve özenerek yazdığım cevabı entry olarak girmeye karar verdim.

  soru: gençlerde de hafif atlatılsa bile kalıcı hasar bırakıyor vb deniyor ? bu konuda fikrin ne? ciğerlerde vb sıkıntılı hasar bırakma durumu nedir acaba?

  cevabım: bunu şuan kimse bilmiyor. bizim bile lab içinde hala tartıştığımız bir konu bu. açıklayayım;

  fibrosis diye bir oluşum var. her organda olabilir. hasar gören organ kendini yenilemeye çalışırken yapısının ve şeklinin bozuk olarak onarılması (yani mesela cildindeki yara izi bir fibrosistir) hızlıca kendini onarmaya çalışıyor doku. ancak yapı orjinali gibi olamadığı için ilerde fonksiyonel bozukluklar oluşuyor.

  yara izi ile aynı dememin nedeni, enfeksiyon sonrası hücrelerden mikrobu veya patojeni etkisiz hale getirmek için bir sürü madde salgılanıyor. detayına girersem bitmez oyüzden madde diyip geçiyorum. bunlar da salgılandığı yerde hasar bırakıyor. hücreler belli bi yerden sonra s.kerim noluyo ya diyip farklılaşmaya ve bir an önce orayı onarmaya koyuluyor ancak dediğim gibi eski dokudan daha farklı bir oluşum söz konusu.

  şimdi bunun olma olasılığı normalde düşük. kronik inflamasyonda; mesela astım, mesela kronik böbrek hastalığı; fibrosis eni sonu o organda oluşuyor. ancak covid19 durumunda senin virüsle nasıl enfekte olduğuna göre değişeceğini düşünüyorum. yani hasta olsan da ne kadar kısa sürerse o kadar iyi. ağır geçirdiğin herhangi bir alt solunum yolu enfeksiyonunda da bu risk var, veya zatürrede ciğerlerinde leke kalmış falan denir, bunlar hep aynı şeyler.

  sonuç olarak bilmiyoruz. ancak dediğim gibi, geçirdiğin ağır bir alt solunum enfeksiyonundan daha fazla hasar verecek değil. nasıl 'zatürre sonrası kesin ciğerlerde sorun kalır' gibi bir bilgi yoksa, her sars-cov2 ile enfekte olanda böyle bir hasar bırakır demek yanlış olur.

  benim şahsi fikrimi sorarsan; eninde sonunda bu virüsle hayatımızın bir döneminde enfekte olacağız. aynı grip virüsü gibi. ilk başlarda bir an önce enfekte olalım da doğal bağışıklık geçirelim diyordum ben (ingilterenin yaptığı gibi) ancak herkesin vücudu farklı, sağlık sistemi s.ki tutmuşken hasta olmak istemediğim için şuan enfekte olmak istemiyorum.

  benim isteğim şuan; olabildiğince uzak duralım; ya aşı gelene kadar (ki bu zaman alacak bir şey), ya da işler durulur diye ileriki bir tarihte hasta olalım ki bir medikal yardıma ihtiyaç duyacaksak rahatça gidip tedavi olalım.

  bu yazdıklarım 50 yaş altı sağlıklı erişkin bireyler için geçerlidir. çocuklarda ve yaşlılardaki seyri; yaşa, hali hazırda devam eden bir hastalık olup olmamasına, immün sistemin ne derece kuvvetli olduğuna ve benzeri durumlara göre değişir.
 • konunun özeti aslında şu: bu virüsten kim ne kadar etkilenecekse o kadar etkilenecek. karantina ve izolasyon tedbirleri aylarca devam ettirilebilecek uygulamalar değil. yalnızca bu tedbirlerle mücadele sınırlı süreliğine işe yarar, gevşettiğin zaman virus yine dolaşıma çıkar. fakat örneğin 50 bin vakanın 2 ay içerisinde sağlık tesislerine yüklenmesiyle vakaların 1 yıla yayılması aynı olmaz. hastaneleri kaosun ortasında bırakmamak için izolason ve karantina şu aşamada çok faydalıdır.

  bundan sonraki süreçte, örneğin 6-9 ay içerisinde bir aşı kullanıma girecektir diye tahmin ediyorum. aşı geldiği zaman da bu sefer aşı karşıtı kampanyalarla "domuz kanı, günah, haram, komplo, otizm, kısırlaştırma" laflarıyla çoğunluk aşı yaptırmaktan kaçınacak. bunu aşı geldiğinde ben yaptırır mıyım sorusunu kendinize sorarak da teyit edebilirsiniz. aşı gibi hastalık gelişmeden önleme gibi hem etkin hem en ucuz yolun düşürüldüğü hal trajik . bu salgında da aşı kullanıma girse bile domuz gribi olarak bilinen salgında olduğu gibi aşılama oranları yine düşük kalacaktır.

  peki tedavi edici daha etkin farklı bir ilaç gelir mi, düşük ihtimal ama gelebilir, ancak aşıdan çok daha sonra. geldiğinde ortada pandemi kalmamış, doğal bağışıklık büyük oranda gelişmiş olur. o andan itibaren görülen vakalarda kullanılabilir.

  aşı ve ilaç "gelir mi" tartışması yerine, aşı ve ilaç "geliştirir" miyiz konusunu konuşmamız daha iyi olurdu ama, her konuda dışa bağımlı hale getirilişimiz ayrı bir tartışma konusu.

  evet bu iş büyük oranda doğal bağışıklıkla çözülecek ve çoğunluk bir şekilde virüsle karşılaşacak gibi görünüyor. fakat vakaları zamana yaymak hastanelerdeki kaosu önlemeye gayet yardımcı olur. kısa sürede anormal yığılma olduğunda belki bazı hastalar boşta ventilatör bulunamadığı için kaybedilecek, bazıları oksijene bağlanamayacak. o durumda belki savaş koşullarına benzer triyaj uygulamalarına geçilmek durumunda kalınacak, italya'da olduğu gibi . az vakayla daha etkin tedavi daha olumlu sonuç demek. vakaları zamana yaymak da herkesin artık bildiği; sosyal uzaklaşmayı ve hijyen tedbirlerini uygulamakla mümkün.

  aşı geldiği zaman da ilk yaptıracaklardan biriyim. domuz gribi salgınında da aşı geldiğinde yaptırmıştım. otizmli olmadım, sakat kalmadım, kısır olduğumu sanmıyorum, domuzla ilgili bir ürün varsa da hamdolsun agnostiğim.
 • bugünün önemli gelişmeleri,

  * toplam ölüm sayısı 9.992

  * çin'de ölü sayısı 8. çin'de salgından ölenlerin toplamı 3.245

  * italya bugün 427 yeni ölüm bildirdi ve ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 3.405'e yükseldi. böylelikle italya ölüm sayısında çin'i geride bırakmış oldu.

  * iran bugün 149 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.284'e yükseldi.

  * ispanya bugün 192 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 830'a yükseldi.

  * fransa 108 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 372'ye yükseldi.

  * almanya 16 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 44'e yükseldi. amerika 49 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 176'ya yükseldi. bunlardan yaşları ve cinsiyetleri bildirilenler, üç adet altmışlarında erkek ve 80 lerinde kadın. güney kore 7 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 91'e yükseldi. isviçre 8 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 41'e yükseldi. ingiltere 40 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 144'e yükseldi. hollanda 18 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 76'ya yükseldi. japonya 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 32'ye yükseldi. endonezya 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 25'e yükseldi.

  belçika 7 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 21'e yükseldi. isveç 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 11'e yükseldi. kanada 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10'a yükseldi. san marino 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 14'e yükseldi.

  avusturya 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6'ya yükseldi. norveç 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7'ye yükseldi. danimarka 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6'ya yükseldi. portekiz 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. brezilya 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7'ye yükseldi. yunanistan 1 yeni ölüm (70 yaşında bir erkek) bildirdi ve ülkedeki sayı 6'ya yükseldi. lüksemburg 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi. ekvator 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. hindistan 1 yeni ölüm (72 yaşında) bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi. bulgaristan 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. arjantin 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. cezayir 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 9'a yükseldi. türkiye 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkemizdeki sayı 3'e yükseldi. irlanda 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. mısır 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7'ye yükseldi. ırak 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 13'e yükseldi. ukrayna 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi.

  rusya (79 yaşında bir kadın), meksika (41 yaşında diyabet hastası bir erkek), hırvatistan, curaçao (69 yaşında bir erkek) ve tunus ilk ölüm vakalarını bildirdiler. kazakistan bir günde 3 ölüm bildirdi.

  bugün ilk defa dünya çapında bir günde salgın nedeniyle gerçekleşen ölüm sayısı 1.000'i aştı. bugün 1.049 kişi hayatını kaybetti. çin dışında ölenlerin sayısı 6.745'e yükselmiş oldu.

  italya: 3.405
  iran : 1.284
  ispanya: 830
  fransa : 372
  amerika: 176
  ingiltere: 144
  güney kore : 91
  hollanda: 76
  almanya: 44
  isviçre: 41
  japonya : 32
  endonezya: 25
  belçika: 21
  filipinler : 17
  san marino: 14
  ırak: 13
  isveç: 11
  kanada: 10
  cezayir: 9
  norveç: 7
  mısır: 7
  brezilya : 7
  avusturalya: 6
  avusturya: 6
  danimarka: 6
  yunanistan: 6
  polonya: 5
  hong kong : 4
  lübnan: 4
  lüksemburg: 4
  hindistan: 4
  türkiye: 4
  portekiz: 3
  ekvador: 3
  bulgaristan: 3
  arjantin: 3
  irlanda: 3
  ukrayna: 3
  kazakistan: 3
  polonya: 2
  malezya: 2
  fas: 2
  arnavutluk: 2
  pakistan: 2
  tayvan : 1
  tayland: 1
  panama: 1
  azerbaycan: 1
  guyana: 1
  sudan: 1
  slovenya: 1
  macaristan: 1
  bahreyn: 1
  pakistan: 1
  cayman adaları: 1
  guatemala: 1
  dominik cumhuriyeti: 1
  martinik: 1
  moldova: 1
  burkina faso: 1
  bangladeş: 1
  rusya: 1
  meksika: 1
  hırvatistan: 1
  tunus: 1
  curaçao: 1
  diamond princess : 7

  * ülkemiz üçüncü ve dördüncü kaybını verdi. 85 yaşında bir kadın ve eski kara kuvvetleri komutanı emekli orgeneral aytaç yalman, coronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti.

  * sağlık bakanı fahrettin koca "1. gün pozitif olan sonra negatif olan, 7 gün sonra tekrar pozitif olan hastalarımız da var." açıklamasında bulundu.

  * sağlık bakanlığı'nın, coronavirüs mücadelesinde vatandaşların hastalık riskini online sorgulayabilecekleri internet sitesi

  * gençlik ve spor bakanı mehmet muharrem kasapoğlu, coronavirüs nedeniyle süper lig maçlarının ertelendiğini duyurdu.

  * çeşme belediye başkanı ekrem oran, "çeşme gümrük müdürlüğünde görevli bir çalışanda coronavirüs tespit edildiğini belirterek, 45 çalışan ve ailelerinin hemen karantinaya alınmasına karar verildi." açıklamasında bulundu.

  * ülkemizin pek çok ilçesinde yaşlıların park ve ortak alanlardaki banklarda oturdukları gözlemlenince belediyeler tarafından banklar sökülerek kaldırıldı.

  * gratis, derimod, altınyıldız, ıkea, koton, defacto, lc waikiki bugünden itibaren türkiye genelindeki tüm mağazalarını geçici bir süre kapatma kararı aldı.

  * vodafone, hat ismini değiştirerek "evdekal" yaptı.

  * nato genel sekreteri jens stoltenberg, " salgın nedeniyle nato tatbikatları iptal edilmiştir." diye duyurdu.

  * birleşmiş milletler, "virüsün, özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek." uyarısında bulundu.

  * italya'nın kuzeyindeki bergamo bölgesinde mezarlıklar doldu, ordu devreye girdi. cenazeler 15 askeri kamyon ve 50 asker tarafından çevre mezarlıklara taşındı.

  *iran'da sağlık bakanlığı sözcüsü, her 10 dakikada 1 kişinin öldüğünü, saatte 50 yeni vaka görüldüğünü bildirdi. mezarlıklarda yer kalmadı. tahran'da behesht-e zehra mezarlığının müdürü, mezar kazmak için yeni kişileri işe aldıklarını, gece gündüz çalıştıklarını belirterek, " hiç bu kadar üzücü bir durum görmedim. tören yapmadan cenazeleri defnediyoruz." diye açıklamada bulundu.

  * ispanya'da hastaneler maske ve eldiven bağışı için halka çağrıda bulunuyor. bir askeri üs tıbbi malzeme üretim merkezine dönüştürüldü. zara gibi giysi firmaları hastane çalışanları için korunaklı tulum dikiyor. oteller teker teker hastaneye çevriliyor. madrid'de bir huzurevinde 17 yaşlının ölmesi üzerine soruşturma başlatıldı. ispanya dışişleri bakanı laya, yurtdışında yaşayan 2,7 milyon ispanyol'dan bulundukları yerde kalmasını istedi ve geri dönmek isteyenlerin taranacağını da sözlerine ekledi. duygusal baskının arttığının bir işareti olarak, aragon bölgesindeki sağlık müdürü javier marion, bir haber konferansı sırasında gözyaşlarına boğuldu.

  * monako prensi ıı. albert'in coronavirüse yakalandığı açıklandı.

  * ingiltere'de futbol maçları 30 nisan'a kadar askıya alındı. ingiltere'de coronavirüse karşı aşı geliştirmeye çalışan ve gönüllü arayan hvıvo şirketine başvuranların sayısı 20 bini buldu. şirket, bu virüsüne akraba virüsler enjekte edilecek bu gönüllülere, kişi başı 3500 sterlin ödeyecek.

  * kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti meclisi, 26 nisan'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini salgın nedeniyle 11 ekim'e erteledi. meclis, cumhurbaşkanı mustafa akıncı'nın 11 ekim'e kadar görevine devam etmesine karar verdi.

  * uzun süredir hükumet kurulamayan belçika'da coronavirus krizi sayesinde uzlaşma sağlandı ve hükumet kuruldu. hükumete süreçte daha kolay ve hızlı karar alabilmesi için ek yetkiler tanınacak.

  * israil, almanya, ispanya, yunanistan, hollanda ve güney kıbrıs'taki büyük elçiliklerini kapattığını açıkladı.

  * dün hollanda parlamentosu'ndaki oturumunda bayılan hollanda sağlık bakanı bruno bruins bugün istifa etti.

  * alman parlamentosu milletvekili ve yeşiller partisi eski eşbakşanı cem özdemir coronavirüs'e yakalandığını açıkladı.

  * yeni zelanda başbakanı jacinda ardern, bugün gece yarısından itibaren yeni zelanda vatandaşları ve daimi oturma izni bulunanlar haricindeki tüm ziyaretçilere hava, kara ve deniz sınırlarının kapatılacağını açıkladı.

  * hindistan'da 22 mart'tan itibaren sabah 7.00 akşam 9.00 sokağa çıkma yasağı uygulanacak. başkentten rajasthan ve maharashtra'ya giden otobüs servisleri yayılmayı önlemek için 21 mart'tan itibaren askıya alınacak.

  * fransa'da müşteriler arasında güvenli mesafe konusunda kavgalar yaşanmaya başladı.

  * israil'de ülke çapında 1 haftalık tam karantina ilan edildi. evden sadece yiyecek ve ilaç almak için çıkma izni var.

  * scripps research enstitüsü bilimadamları, virüsün mutasyon geçirdiği sonucuna vardı. virüsün insan hücresine daha kolay bağlanabilmek için omurgasının ve kancasının mutasyona uğradığını düşünüyorlarmış.

  * oyuncu daniel dae testinin pozitif çıktığını duyurdu.

  * parisliler sağlık çalışanlarına alkışlarla destek olmaya çalışıyor. aynı eylem sağlık bakanı koca'nın çağrısıyla bu gece ülkemizin bir çok şehrinde yapıldı. dünyanın en yüksek binası olan burj khalifa, ispanyol bayrağı ile aydınlatılarak ispanyol sağlık profesyonellerine destek verdi.

  ps: bundan sonra sadece 50 ve üzeri vaka bildirenleri listeleyeceğim arkadaşlar, liste çok uzun oluyormuş.^^

  * italya bugün bir günde en çok yeni vaka bildirme rekorunu bir kez daha kırdı. 5.322 yeni vakayla birlikte ülkedeki vaka sayısı 40.000'i aşmış oldu.

  * iran'da 1.046 yeni vaka.

  * ispanya'da 3.191 yeni vaka.

  * almanya'da 2.982 yeni vaka. almanya böylelikle 15.000 vaka sayısını aştı.

  * amerika'da 2.338 yeni vaka. amerika böylelikle 10.000 vaka sayısını aştı. fransa ve güney kore'yi vaka sayısında geçti.

  * fransa'da 1.861 yeni vaka. fransa böylelikle 10.000 vaka sayısını aştı.

  * güney kore'de 152 yeni vaka.

  * isviçre'de 829 yeni vaka.

  * ingiltere'de 643 yeni vaka.

  * hollanda'da 409 yeni vaka.

  * avusturya'da 511 yeni vaka.

  * belçika'da 309 yeni vaka.

  * norveç'te 170 yeni vaka.

  * isveç'te 138 yeni vaka.

  * danimarka'da 94 yeni vaka.

  * malezya'da 110 yeni vaka.

  * kanada'da 74 yeni vaka.

  * portekiz'de 143 yeni vaka.

  * avutralya'da 113 yeni vaka.

  * çekya'da 172 yeni vaka.

  * israil'de 140 yeni vaka.

  * irlanda'da 191 yeni vaka.

  * pakistan'da 147 yeni vaka.

  * polonya'da 70 yeni vaka.

  * şili'de 104 yeni vaka.

  * lüksemburg'da 132 yeni vaka.

  * izlanda'da 80 yeni vaka.

  * endonezya'da 81 yeni vaka.

  * tayland'da 60 yeni vaka.

  * peru'da 89 yeni vaka.

  * rusya'da 52 yeni vaka.

  çin dışında görülen vakaların toplam sayısı,

  italya: 41.035
  iran: 18.407
  ispanya : 17.963
  almanya : 15.309
  amerika: 11.597
  fransa: 10.995
  güney kore : 8.565
  isviçre: 3.944
  ingiltere: 3.269
  hollanda: 2.460
  avusturya : 2.157
  belçika: 1.795
  norveç : 1.761
  isveç: 1.439
  danimarka: 1.151
  japonya : 923
  malezya: 900
  kanada: 801
  portekiz: 785
  avustralya: 709
  çekya: 694
  israil : 573
  irlanda: 557
  brezilya: 540
  yunanistan: 468
  katar: 460
  pakistan: 454
  finlandiya: 400
  türkiye: 359
  polonya: 357
  singapur: 345
  şili: 342
  lüksemburg: 335
  izlanda: 330
  slovenya: 319
  endonezya: 308
  bahreyn: 277
  romanya: 277
  suudi arabistan: 274
  tayland: 272
  estonya: 267
  mısır: 256
  peru: 234
  filipinler: 217
  hong kong: 208
  ekvator: 199
  rusya: 199
  hindistan : 194
  ırak : 192
  lübnan: 157
  güney afrika: 150
  kuveyt : 148
  san marino: 140
  birleşik arap emirlikleri: 140
  slovakya: 124
  ermenistan: 122
  meksika: 118
  hırvatistan: 110
  panama: 109
  tayvan: 108
  kolombiya: 108
  bulgaristan: 107
  sırbistan: 103
  arjantin: 97
  cezayir: 90
  kosta rika: 87
  letonya: 86
  vietnam: 85
  uruguay: 79
  macaristan: 73
  brunei: 73
  faeroe adaları: 72
  ürdün: 69
  güney ve kuzey kıbrıs: 67
  arnavutluk: 64
  bosna hersek: 64
  fas: 61
  sri lanka: 60
  andorra: 53
  malta: 53
  belarus: 51
  moldova: 49
  kuzey makedonya: 49
  umman : 48
  filistin: 47
  azerbaycan: 44
  kazakistan: 44
  venezuela: 42
  litvanya: 41
  gürcistan: 40
  tunus: 39
  kamboçya: 37
  senegal: 36
  dominik cumhuriyeti: 34
  burkina faso: 33
  guadeloupe: 33
  yeni zelanda: 28
  lihtenştayn: 28
  martinik: 23
  özbekistan: 23
  afganistan: 22
  ukrayna: 21
  bangladeş: 18
  macau: 17
  jamaica: 15
  bolivya : 15
  fransız guyanası: 15
  maldivler: 13
  kamerun: 13
  paraguay: 11
  monaco: 10
 • aile hekimiyim.devlet bizi resmen topun ağzına attı. bakanımız bize teşekkürlerini gönderiyor, maskeleride irana yolluyor.

  biz aile hekimlerine devlet her ay bir miktar ödenek verir ve o ödenekle biz aile sağlığı merkezini çeviririz. genellikle çalışanların maaş, sigorta,stopaj, kira, dogalgaz,elektrik gibi masraflarından sonra pek para kalmaz.

  ocak sonlarında sars-cov-2 virüsü çinde duyulmaya başladığında arkadaşlara hemen maske, gözlük tulum alalım dedim ama ikna edemedim. sadece herbirimize uzun süre gidecek en kalitelilerinden n95 maske aldık. kriz patlayınca da herşeyin fiyatı ona katladı hiç bir şey alamaz duruma geldik.

  şu anda günlük personele 11 tane tek kullanımlık maske veriyoruz.tulum,bone, gözlük dezenfektan ihtiyacımız var ama ya bulamıyoruz. yada alamıyoruz.

  bakanlıktan son gelen yazıda öksüren her hastaya maske takacaksınız yazıyor, fakat onu bize vermiyor. aile sağlığı merkezine öksüren hasta sayısı günde ortalama 200
  şimdi her gün biz tek kullanımlık maske, eldiven, tulum, dezenfektan ve temizlik malzemesi ve hastalara maske kullansak sadece maskenin parası 850 tl tutuyor. bir tulumun fiyatı 3tl de 30 tl ye çıkmış. 300 tl de o diğerlerine de 100 tl tutsa aile sağlığı merkezinin ekstra günlük masrafı 1250 tl ye ulaşıyor.bu da ayda 25-30 bin ekstra masraf demektir.
  peki bakanlık bize ne verdi. 4 doktora yani herbirimize değil,hepimize bir tane n95 maske, bir tane koruyucu gözlük, ve 80 tane tek kullanımlık maske verdi.

  bakın biz sadece sars-cov-2 ile mücadele etmiyoruz. tulumumuz olmadığı için eve de hastalık taşıyoruz.hastalığa da ilk biz tutuluyoruz. unutmayın biz yıkılırsak siz de yıkılırsınız.

  alkış güzel di ama biraz daha desteğinize ihtiyacımız var.
 • abd'de aciklanan istatistiklere gore yasam destek unitesine baglanan hastalarin yuzde 12'sini 20-44 yas araligindaki hastalar olusturuyor. toplam hastanelik olanlarin ise %20'si bu yas grubunda. nasilsa yasim genc, bana bir sey olmaz diyen vatandaslarin dikkatine.

  https://www.cnn.com/…navirus-age-victims/index.html
 • eved baden-württembergte 500 500 artıyor, haftaya 1000 1000. bizim ilçe 100 e ulaşmak üzere..

  baden-württemberg
  19.03.2020: 2.748
  https://hizliresim.com/vsynmg
  18.03.2020: 2.184
  https://hizliresim.com/tij1bn
  17.03.2020: 1.641
  https://hizliresim.com/dorvpz
  16.03.2020: 1.105
  https://hizliresim.com/lkahbm
  15.03.2020: 977
  https://hizliresim.com/roiwie
  14.03.2020: 827
  https://hizliresim.com/opg5g9
  13.03.2020: 569
  https://hizliresim.com/d6w5ns
  12.03.2020: 454
  https://hizliresim.com/yx3puf
 • amerika'da bir günde 4 binin üstünde vaka tespit edilmiş toplamda 13,289, israil'de de 244 yeni vaka belirlenmiş toplamda 677 vaka ama bizim millete sorsan bunlar amerika'nın isral'in oyunları. gözüne gözüne sokacaksın bu verileri.
 • ülke olarak kendi koruyucu ekipmanımızı 1-2 günde üretemiyorsak yazıklar olsun bize. yahu bari nasıl yapılacağını açıklayın da halk kendisi yapsın hastahanelere dağıtsın. merdiven altı üretimi bizden ala yapan mı var? standarda uyar uymaz bilemem ama hiç olmamasından iyidir?
4684 entry daha