12184 entry daha
  • goklerden indigi varsayilan besyuz sayfalik bir kitapla memleket yonetenleri sinifta birakan virustur.

bakiniz dunyanin hicbir ulkesinde :

1-bir tweet atarak,gece yarisi insanlarla alay edercesine bir aciklama yapan ulke yok,

2- " sen cik, sen cikma sana yasak ,ama sana degil " diyerek akildisi bir yontemle sokaga cikma yasagi uygulayan bir ulke yok,

3-olenler "yasli" diyen bir ulke yok, (yasli denmez olen kisilerin yaslari aciklanir.)

4-vakalarin ,hastalarin yerlerini devlet sirri gibi saklayan bir baska ulke yok,

5-vaka hakkinda aciklama yapan bir doktoru, bir hemsireyi cezalandiran bir baska ulke yok,

6-doktorlarina materyal vermeyip de "calismazsaniz sizi cezalandirim,"diyen bir baska ulke yok,

fakat her zaman soylerim;

ulkece ,el birligiyle memleketi bu yamyamlara ,akildisi ideolojinin temsilcisi bu trollere teslim edip de simdi zirlamanin bir manasi da yok,

simdi yapilmasi gereken tek sey kisisel onlemleriniz almak.

uzgunum ;

sectiginiz ,bastaci ettiginiz ,olumune teslim oldugunuz ideolojinizde akil,ilim,bilim, pozitifcilik ,rasyonellik yok, en buyuk butceyi diyanete ayiran sizi yonetenlerden size gelebilecek dua ve selam disinda birsey yok.

herseyleri sahte, herseyleri yalan; yaslilar bastaci derler , dunyada ornegi gorulmeyen zulumu yaslilarina yaparlar,yasli zulmu burada...#103999986

kadinlar bastaci derler , buyrun kadinlara bakis acilari,#80514683

cocuklara, hayvanlara neler yaptiklari ortada , size mi aciyacaklar?

hic yonetcilerinize ,bakan beye kizmayin, bunlari secenlere kizin, oy atanlara kizin..

boyle basa boyle tarak.
  • üst edit: talep üzerine videosunu kaydettim.

zatürre aşısı ve grip aşısı olmanın hastalığa doğrudan etkisi olmadığı ancak hastalık kapıldıktan sonra etkilerin hafif atlatılması için faydalı olduğu mehmet ceyhan tarafından söylenmektedir.

zatürre aşısı için ise: covid-19'un yarattığı akciğer enfeksiyonlarının bir kısmının pnömokok bakterisi nedeni ile olduğu ve bu aşıyı olanlarda pnömokok zatürresinin %40 oranla daha az olduğu söyleniyor. (zatürre aşısı 5 yıl koruyucudur. eczanede 40 tl civarıdır fiyatı.)

grip aşısı için şu söyleniyor: grip üzerine covid-19 olmanız durumunda daha yorgun ciğerlere sahip olmanız yüzünden hastalığı daha ağır geçirebileceğiniz veya hasar kalabileceği. (grip aşısı 6 ay koruyucudur. zaten grip için son dönemlerdeyiz.) (bkz: grip aşısının 72 lira olması)

olay bu aşıları olmak için gittiğiniz hastanede covid-19 kapmamanız. eczacınıza sorun eğer bu aşıyı yapıyorlarsa eczanenizde yaptırabilirsiniz. bugün tanıdık eczacıya soracağım tüm aile fertleri için.
  • 15 günün sonunda, dünyada en çok vaka görülen 20 ülke listesine girip maalesef üst sıralara doğru ilerlemeye devam ediyoruz. son durum şu şekilde;

11 mart - ilk vaka
    19 mart - 9.gün /359/ dünya vaka sıralamasında 31.
    20 mart - 10.gün /670/ dünya vaka sıralamasında 27.
    21 mart - 11.gün /947/ dünya vaka sıralamasında 23.
    22 mart - 12.gün /1236/ dünya vaka sıralamasında 22.
    23 mart - 13.gün /1529/ dünya vaka sıralamasında 21.
    24 mart - 14.gün /1872/ dünya vaka sıralamasında 20.
    25 mart - 15.gün /2433/ dünya vaka sıralamasında 19.

test sayısı - 33004
    vaka sayısı - 2433
    vaka oranı - %7,37
    ölüm sayısı - 59
    ölüm oranı - %2,42

bir önceki gün;

vaka oranı - %6,69
    ölüm sayısı - 44
    ölüm oranı - %2,35
  • gayrimenkul değerleme uzmanıyım.

aşama 1-eğer virüs taşıyıcısı isem;
    - eğer virüs taşıyıcısı isem; günde ortalama 2 adet mülke gidip mülkte yaşayanlara/çalışanlara virüsü saçıyorum. (bazen 4-5 yere gittiğimiz de oluyor)
    - eğer virüs taşıyıcısı isem; günde ortalama 2 adet belediyeye gidip (dijitalleşmemişler ise) ve 2 adet tapu müdürlüğü'ne gidip (projeleri taramamışsa) onlarca insana virüsü saçıyorum. (bazen 2'den fazla belediyeye gittiğimiz de oluyor. tapuya fazla gidilmiyor artık, dijitalleşti.)
    - eğer virüs taşıyıcısı isem; ekspertizlere giderken toplu taşımayı kullanıyor isem eve dönüş dahil yaklaşık 7-8 kere otobüse vs. biniyor yüzlerce kişiye virüsü saçıyorum. (eksperlerin çoğu arabasız. taksi, toplu taşıma ile gidiyorlar)

aşama 2- eğer sağlıklı isem;

- eğer sağlıklı isem; günde ortalama 2 adet mülkten ve mülkte yaşayanlardan/çalışanlardan virüsü kapıyorum.
    - eğer sağlıklı isem; günde ortalama 2 adet belediyeden (dijitalleşmemişler ise) ve 2 adet tapu müdürlüğünden (projeleri taramamışsa) virüsü kapıyorum.
    - eğer sağlıklı isem; ekspertizlere giderken eğer toplu taşımayı kullanıyor isem eve dönüş dahil yaklaşık 7-8 kere otobüse vs. biniyor yüzlerce kişiden virüsü kapıyorum.

virüsü kaptıktan sonra zaten derhal aşama-1'e geçiyorum.

2018 itibari ile yaklaşık 10.000 adet değerleme uzmanı var ve bunlar hala bankalar tarafından evinizin/mülkünüzün içine girmekle, belediyeye ve tapuya gitmekle zorlanıyorlar.

çözüm: geçici bir süreliğine sadece dışarıdan ekspertiz ve dijital dosya/proje inceleme. belediyesi dijitalleşmemiş yerlerde belediye incelemesiz veya telefonla şifahi incelemeli rapor.

bankalar sadece müşterisini düşünüyor. değerleme uzmanlarını düşünen yok.

bende inadına müşterileri virüs ile korkutup dışarıdan ekspertiz istemelerini sağlıyorum. banka yasaklamış bu durumu. çokta şeyimde.

bankaya göre dışarıdan hazırlanmış rapor ile aldıkları kredi riski; bizim mülklere girerek/resmi kurumlara giderek aldığımız yaşamsal riskten daha büyük.

şu süreçte dışarıdan ekspertizi müşteri isteğine bırakan her banka umarım yine virüs yüzünden batar.
  • amerika 10 gun once 20 bin test yapmisken , su anda 500 bin e yaklasmislar. farkli bir seviyedeler havaya girdikleri zaman.

https://covidtracking.com/us-daily/
  • başlarda insanlığın kökünü kurutacak diye düşünüyordum. ama sonra anladım ki doğal seçilimden başka bir şey değil. herkes bir gün ölecek. kronik hastalığı olanlarla yaşlılar normal yollardan ölmeyecek. benim de kronik hastalığım var. muhtemelen de sene sonunu görmem. çoğu zaman insanların kurduğu "adalet"sisteminin pek de "doğal" olmadığını düşünürdüm. neticede doğa işe el koydu. yapacak bi' yok.
  • virüs ile ilgili gelişme varmış. link
  • istanbul atatürk havalimanı muazzam kapalı alan büyüklüğü, hazır iklimlendirme ve güvenlik altyapısı ile acilen geçici olarak pandemi ile mücadele tesisine çevrilmelidir.

istanbul için ilk başvuru, tanı ve hızlı test merkezi olarak kullanılabilir. alan büyüklüğü sayesinde bekleme salonlarındaki enfekte olan ve olmayan hastaların teması engellenmiş olur.
    burada yapılacak olan ilk muayene ve tetkik sonucuna göre hastalar gerekiyorsa müsait hastanelere/yoğun bakım ünitelerine yönlendirilebilir ya da burada karantinaya alınabilir.

koskoca havalimanını 2 günde taşıyabilenler, bu tesis için gerekli ekipmanları türk silahlı kuvvetleri'nin de yardımıyla hızlı bir şekilde temin edebileceğini düşünüyorum.

(bkz: #103752657)
  • lancet'te çıkan bir çalışmada virüsün maksimum inkübasyon periyodunu (14 gün varsayılıyor) hesaba katarak ölüm oranlarını hesaplamışlar ve bu durum baz alındığında küresel çapta öldürücülüğün (case-fatality rate) %5-7 arasında bir yerde olacağını söylemişler.
    https://www.thelancet.com/…3099(20)30195-x/fulltext

şu anda dünya sağlık örgütünün söylediği %4.45:
    https://www.businessinsider.com/…change-time-2020-3

%4.45 oranıyla bir üstünde sarı humma bir altında boğmaca var. (şükür ki ikisinin de aşısı var)
    https://en.wikipedia.org/…sease_case_fatality_rates

dünya sağlık örgütünün tahminlerinin de buraya gittiğini söylemişler.

%5 ve %7 arasına.

küçümsemeyin.
  • bu virüsü geçen ay alıp hastalığı atlattığıma neredeyse eminim. fakat bunu kesin olarak anlamamın bir yolu var mı sözlük? testler yalnızca o an virüse sahip miyiz değil miyiz onu gösteriyor sanırım. atlatıp atlatmadığımızı gösteriyor mu?
423 entry daha