9144 entry daha
  • üst edit: talep üzerine videosunu kaydettim.

zatürre aşısı ve grip aşısı olmanın hastalığa doğrudan etkisi olmadığı ancak hastalık kapıldıktan sonra etkilerin hafif atlatılması için faydalı olduğu mehmet ceyhan tarafından söylenmektedir.

zatürre aşısı için ise: covid-19'un yarattığı akciğer enfeksiyonlarının bir kısmının pnömokok bakterisi nedeni ile olduğu ve bu aşıyı olanlarda pnömokok zatürresinin %40 oranla daha az olduğu söyleniyor. (zatürre aşısı 5 yıl koruyucudur. eczanede 40 tl civarıdır fiyatı.)

grip aşısı için şu söyleniyor: grip üzerine covid-19 olmanız durumunda daha yorgun ciğerlere sahip olmanız yüzünden hastalığı daha ağır geçirebileceğiniz veya hasar kalabileceği. (grip aşısı 6 ay koruyucudur. zaten grip için son dönemlerdeyiz.) (bkz: grip aşısının 72 lira olması)

olay bu aşıları olmak için gittiğiniz hastanede covid-19 kapmamanız. eczacınıza sorun eğer bu aşıyı yapıyorlarsa eczanenizde yaptırabilirsiniz. bugün tanıdık eczacıya soracağım tüm aile fertleri için.
  • 15 günün sonunda, dünyada en çok vaka görülen 20 ülke listesine girip maalesef üst sıralara doğru ilerlemeye devam ediyoruz. son durum şu şekilde;

11 mart - ilk vaka
    19 mart - 9.gün /359/ dünya vaka sıralamasında 31.
    20 mart - 10.gün /670/ dünya vaka sıralamasında 27.
    21 mart - 11.gün /947/ dünya vaka sıralamasında 23.
    22 mart - 12.gün /1236/ dünya vaka sıralamasında 22.
    23 mart - 13.gün /1529/ dünya vaka sıralamasında 21.
    24 mart - 14.gün /1872/ dünya vaka sıralamasında 20.
    25 mart - 15.gün /2433/ dünya vaka sıralamasında 19.

test sayısı - 33004
    vaka sayısı - 2433
    vaka oranı - %7,37
    ölüm sayısı - 59
    ölüm oranı - %2,42

bir önceki gün;

vaka oranı - %6,69
    ölüm sayısı - 44
    ölüm oranı - %2,35
  • amerika 10 gun once 20 bin test yapmisken , su anda 500 bin e yaklasmislar. farkli bir seviyedeler havaya girdikleri zaman.

https://covidtracking.com/us-daily/
  • virüs ile ilgili gelişme varmış. link
  • lancet'te çıkan bir çalışmada virüsün maksimum inkübasyon periyodunu (14 gün varsayılıyor) hesaba katarak ölüm oranlarını hesaplamışlar ve bu durum baz alındığında küresel çapta öldürücülüğün (case-fatality rate) %5-7 arasında bir yerde olacağını söylemişler.
    https://www.thelancet.com/…3099(20)30195-x/fulltext

şu anda dünya sağlık örgütünün söylediği %4.45:
    https://www.businessinsider.com/…change-time-2020-3

%4.45 oranıyla bir üstünde sarı humma bir altında boğmaca var. (şükür ki ikisinin de aşısı var)
    https://en.wikipedia.org/…sease_case_fatality_rates

dünya sağlık örgütünün tahminlerinin de buraya gittiğini söylemişler.

%5 ve %7 arasına.

küçümsemeyin.
  • evrim ağacından türkiye covid haritası : link
  • beyaz tavsan adlı yazar ilaçları eczacılar kendine saklıyor karaborsa yapıyorlar demiş.bahsettiği ilaç devlet tarafından eczanelerden toplatıldı, ilaç kırmızı reçete ile satılacak, ilaç takip sistemi ile her kutu nerde takip edilebiliyor böyle cahil ulu insanlar çok bıktırdı çok! bu ilacı devlet tedarik sıkıntısı çekiyor . eczacı nerden bulacak.
    ek: beyaz tavsan mesaj attı- eczacılar zaten sahte reçete basıyor o entryni kaldır beni uğraştırma bana şerefsiz demişsin bu suç- falan filan yazmış.konuya açıklık getireyim reçeteler elektronik ortamda yazılıyor, sahte kırmızı teçete bastırayım o işlere kimsenin poposu yemez. her meslekte çürük çarık olur benim derdim o değil, benim derdim bilip bilmeden klavye arkasından sallayıp o stokçu o dolandırıcı şu hırsız diyerek kendini yücelttiğini sanan cahil ulu insanlar(2 oldu).il sağlık müdürlükleri var yazarsın bir dilekçe o eczacıyı hoplatırlar , bu insanlar yıllarini vermişler dirsek çürütmüşler şimdide belki yüzlercesi hastalandı ayıp ayıp.
    ek 2 : beyaz tavsan entrysini değiştirmiş - eczacıla ilacı kendilerine saklıyor,karaborsa yüksek fiyata satıyor - lafları silinmiş sevindim..gene yazıyorum ilaç yok devletin bulamadığını eczacı bulamaz, sakın karaborsa internet falan sahte ilaç almayın, ayrıca bu ilacın yan etkileri arasında kalp durması bile var uyarayım.
  • bu amına kodumun illeti en az nisan ayı boyunca bizi eve kapatacak galiba ya. düşündükçe deliriyorum. bu süreçten sağ çıkarsam alkol tedavisi görme durumum olabilir.
    yeni kavuştuğum ve özlediğim şeyler var hay sokayım böyle işe.

bu virüs ailesiyle uzlaşmaya da gidilmiyor ki, aşiretten beterler yeminle.
  • kızamık ile protein yapıları birbirine çok benzediği için çocukluğunda kızamık (measles) aşısı olanların bu hastalığı hafif semptomlar ile 3-4 günde atlattıkları iddiası var.

edit: makaleden bağımsız olarak kızamık aşısında bulunan proteine karşı oluşan antikorların corona için çapraz reaksiyon gösterdikleri farkedilmiş. corona vücuda girdiğinde corona'ya spesifik iga oluşması tetikleniyor, bu da 10 günde spesifik immün yanıtı oluşacaksa bu süreyi 3 güne çekiyor. daha erken spesifik antikor oluştuğu için de hastalığın ağırlaşmasının önüne geçiliyor. kızamığın denenmesinin sebebi aşının yıllardır kullanılması, güvenli olması ve immün sistemini kuvvetli uyarıyor olması. şans eseri sars için aşı denenirken sars'a ait bir protein kızamık aşısına entegre ediliyor. fareler üzerinde yapılan araştırmada da corona spesifik iga değerleri daha yüksek bulunuyor.
  • cansız nesnelerde 17 gün canlı kalmıyor, rna izine rastlanıyor. arada büyük fark var.
3922 entry daha
hesabın var mı? giriş yap